Zapotrzebowanie na kalorie a wiek

Avatar photo
wiek a zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie na energię nie jest tak proste jak może się wydawać. Standardowe zapotrzebowanie dla kobiet i mężczyzn to jedynie estymacje, które są podane dla przeciętnej aktywności fizycznej oraz wieku. Jak wygląda zapotrzebowanie dla osób o wieku odmiennym?

W kwiecie wieku

Większość norm podaje zapotrzebowanie w kwiecie wieku, czyli już dla osób dorosłych – w wieku około dwudziestu do trzydziestu lat. U kobiet oczywiście zalecana ilość jest niższa i zależna od aktywności fizycznej. Tutaj zasada jest prosta – czym więcej aktywności w ciągu dnia tym jemy więcej. Wychodzi to około 2 000 kalorii dla kobiet oraz 2 700 dla mężczyzn o średniej aktywności.

Na marginesie, kobiety w zaawansowanej ciąży (trzeci trymestr) mają zwiększone zapotrzebowanie na energię o około 300 kalorii dziennie, zaś kobiety karmiące o około 500 kalorii.

Osoby młodsze – kalorie

Zanim wkroczymy w dorosłość zapotrzebowanie jest odrobinę mniejsze. Dla nastolatków jest ono od 5-15% mniejsze niż u osoby dorosłej. Dzieci w wieku gimnazjalnym potrzebują jeszcze mniej jedzenia pomimo ich dosyć dużej aktywności fizycznej. Dzieci w wieku 2-3 lat potrzebują prawie połowę mniej jedzenia niż dorośli.

Zobacz również
spektrum zaburzeń autystycznych

Osoby starsze – kalorie

W drugą stronę zmiany wyglądają podobnie. Gdy przekroczymy barierę trzydziestu lat życia zapotrzebowanie na energię spada o około 5-10% i około 10-15%  dla osób w wieku 50+. To, że wiele osób zaczyna mieć problemy z nadwagą w późniejszym okresie swojego życia wynikać może czasami również z nieumiejętności zmian nawyków żywieniowych wobec nowych potrzeb żywieniowych.