Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce – kiedy mogą być pomocne?
Hydrokoloidy to długołańcuchowe polimery głównie polisacharydów, ale także białek, wykazujące zdolność formowania w wodzie lepkich zawiesin oraz żeli. Stanowią ważną grupę związków dodawanych do produktów spożywczych i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego m.in. preparatów zagęszczających dla osób z dysfagią. Używane są także do przygotowywania potraw, szczególnie w restauracjach serwujących dania z kuchni molekularnej. Spełniają szereg licznych funkcji, przez co stały się obiektem zainteresowań nauki o żywieniu. Jakie jest zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce? [1,2]
Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce jako źródło błonnika
Z żywieniowego punktu widzenia, hydrokoloidy stanowią źródło błonnika pokarmowego, zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Kays i wsp. zbadali, że całkowita zawartość błonnika w gumie guar wynosiła 52-58%, w tym 26-32% stanowił błonnik rozpuszczalny. Hartemink i wsp. wykazali, że guma guar uległa kompletnemu rozkładowi w jelicie grubym przez bakterie Clostridium butyricum [3,4].
W małych dawkach zauważono jej pozytywny wpływ na zdrowie. W pracy Yamatoya i wsp. prowadzono badania nad wpływem zhydrolizowanej gumy guar na metabolizm lipidów i stężenie glukozy we krwi. Grupa badana (dorośli ze stężeniem cholesterolu całkowitego 190 mg/dl i więcej) została podzielona na trzy grupy. Jedna przyjmowała codziennie przez dwa tygodnie 5g zhydrolizowanej gumy guar. Druga 15 g, a trzecią grupę stanowiła próba kontrolna. W grupach dostających gumę guar zaobserwowano spadek stężenia cholesterolu całkowitego, wolnych kwasów tłuszczowych i glukozy. Stężenia triglicerydów oraz fosfolipidów zmieniły się tylko nieznacznie [5].
Natomiast w randomizowanym badaniu klinicznym Dall’Alby i wsp. wykazano, że dodanie 10 g/d zhydrolizowanej gumy guar do diety pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 pozwoliło znacznie obniżyć stężenie hemoglobiny glikowanej, obwód talii, stężenie kwasów tłuszczowych trans oraz albuminy w moczu. Zaś stężenie glukozy na czczo w osoczu, cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, białka C-reaktywnego, endoteliny-1 oraz ciśnienie krwi nie uległy zmianie [6].
Zwiększenie uczucia sytości
Hydrokoloidy mają także wpływ na odczuwanie sytości po spożytym posiłku. W badaniu Arshad i wsp. porównywano wpływ karagenu, gumy guar oraz alginianu sodu na stężenie glikemii poposiłkowej i uczucia sytości. Trzydzieści kobiet zostało podzielonych na 4 grupy. Pierwsza miała wypić 250 ml mleka 2% tłuszczu z dodatkiem 2,5 g karagenu, druga z 2,5 g gumy guar, trzecia z 2,5 g alginianu sodu, a czwarta, kontrolna, mleko bez dodatków. Po dwóch godzinach badani dostawali pizzę. Ci, którzy spożyli mleko z alginianem lub gumą guar, mieli później mniejszy apetyt na pizzę i odczuwali większą sytość. Zaobserwowano u nich także niższą glikemię poposiłkową [7].
Salleh i wsp. opracowali meta-analizę 15 badań, z której wywnioskowano, iż dodatek gumy guar, a także alginianu sodu do potraw stałych i płynnych powodował zmniejszenie ilości przyjmowanej energii i szybsze poczucie sytości. Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce może pomóc w ograniczeniu przyjmowania energii i być bardzo pomocne przy układaniu jadłospisów dla pacjentów z nadwagą i otyłością [8].
Zastosowanie w gastroenterologii
Hydrokoloidy mogą pomagać w trawieniu i hamować przykre objawy ze strony przewodu pokarmowego. Jednym z najlepiej przebadanych w tym kierunku związków jest guma guar. Jako źródło błonnika pokarmowego pomaga zarówno przy biegunce, jak i zaparciach, zmniejsza objawy zespołu jelita drażliwego oraz wykazuje potencjalne działanie prebiotyczne. Wszystkie efekty są zauważalne przy spożyciu 5-6 g gumy guar dziennie [9].
Nakamura i wsp. badali wpływ zhydrolizowanej gumy guar na występowanie biegunki indukowanej maltitolem oraz laktitolem. Dodatek 10 g zhydrolizowanej gumy guar zmniejszał o 82,1% częstość występowania biegunek [10].
W prospektywnym randomizowanym badaniu klinicznym Niv i wsp. z podwójnie ślepą próbą badano wpływ gumy guar na występowanie objawów zespołu jelita drażliwego. Grupę badawczą stanowiło 108 pacjentów, z których 49 dostawało 6 g zhydrolizowanej gumy guar dziennie, a 59 placebo. Po dwunastu tygodniach zanotowano istotne zmniejszenie częstotliwości wzdęć i gazów u pacjentów, którym podawano gumę guar w porównaniu z grupą placebo [11].
W pracy Parisi i wsp. porównywano dodatek do diety zhydrolizowanej gumy guar (5 g/d) oraz otrąb pszennych (30 g/d) u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Przez 12 tygodni oceniano występowanie bólu brzucha, zmiany wypróżnień i ogólne samopoczucie 188 pacjentów. Poprawa nastąpiła zarówno w grupie z gumą guar, jak i z otrębami pszennymi, jednak większe korzyści odnieśli pacjenci przyjmujący gumę guar [12].
Pozytywny wpływ na mikrobiotę
Hydrokoloidy działają jako prebiotyki, stanowiące pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. W badaniu Mudgil i wsp. ukazano zdolność gumy guar do pobudzania wzrostu bakterii probiotycznych, głównie Streptococcus thermophilus [13].
W pracy Calame i wsp. pokazano, że konsumpcja 10 g gumy arabskiej dziennie przez 4 tygodnie zwiększała liczbę bakterii probiotycznych, takich jak Bifidobacterium, Lactobacilli oraz Bacteroides [14].
Zeng i wsp. wykazali, że glukomannany konjac sprzyjają rozwojowi prawidłowej mikroflory jelitowej oraz produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelicie grubym. Z kolei Mao i wsp. ukazali działanie ochronne glukomannanu konjac na mikrobiotę i zaproponowali, aby stanowił on preparat osłonowy podczas kuracji antybiotykowej. Również pektyny promują rozwój bakterii o właściwościach przeciwzapalnych (m.in. Eubacterium eligens, Lactobacillus paracasei LPC-37 oraz Bifidobacterium bifidum ATCC 29521) w okrężnicy [15-18].
Środki zagęszczające dla osób z dysfagią
Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce może być związane również z leczeniem pacjentów cierpiących na dysfagię. Zmniejszają bowiem ryzyko aspiracji i zalegania treści pokarmowej, znacznie zwiększając bezpieczeństwo przyjmowania pokarmów. Zwykle stosuje się preparaty z gumą ksantanową, która jest amylazo-oporna, czyli nie rozpuszcza się w jamie ustnej pod wpływem enzymów, takich jak amylaza ślinowa, ani nie tworzy agregatów z mucyną.
Zagęszczanie posiłków
W pracy Abu Zarim i wsp. porównywano różne środki zagęszczające m.in. karboksymetylocelulozę i gumę ksantanową pod względem ich właściwości reologicznych. Studiom poddano potrawę o nazwie rendang (curry z kurczakiem) o zmienionej konsystencji. Według Australijskiego standardu dotyczącego dań o zmodyfikowanej teksturze była to konsystencja C, czyli gładkie puree. Karboksymetyloceluloza w stężeniu 30% okazała się najlepszym środkiem zagęszczającym [19].
Natomiast w pracy Viraldell i wsp. badano zastosowanie skrobi modyfikowanej i gumy ksantanowej jako środków zagęszczających dla pacjentów z dysfagią po udarze. Oba związki znacznie zwiększyły bezpieczeństwo związane z połykaniem kęsów, jednak guma ksantanowa okazała się lepsza, gdyż dodatkowo zmniejszała zaleganie pokarmu w jamie ustnej i gardle. Dodatkowo rozpuszcza się i zwiększa lepkość roztworów zarówno w zimnej, jak i ciepłej wodzie, co czyni ją bardzo łatwą w użytkowaniu [20].
Zagęszczanie napojów
Guma ksantanowa mogłaby służyć także do zagęszczania napojów dla pacjentów mających problemy z połykaniem. Płyny zagęszczone gumą ksantanową nie powodują zakrztuszeń, a dodatkowo nawadniają organizm podobnie, jak napoje o nie zmienionej konsystencji. Cho i Yoo pokazali, że dodawanie preparatu zagęszczającego z gumą ksantanową do napojów, takich jak soki czy mleko znacznie zmniejsza ryzyko aspiracji u osób z dysfagią, zwiększając bezpieczeństwo połykania. [21,22].
W pracy Rofes i wsp. również udowodniono, że preparat zawierający gumę ksantanową zmniejszał aspiracje i zaleganie treści pokarmowej w jamie ustnej. Podobne właściwości wykazuje skleroglukan. Skleroglukan jest dużym polisacharydem, wytwarzanym przez grzyby Sclerotium rolfsii. W pracy Li i wsp. wykazano, że skleroglukan nie wchodził w interakcje z mucyną i nie tworzył z nią agregatów, tak jak niektóre inne polisacharydy, dlatego może być warty rozważenia jako alternatywy dla gumy ksantanowej w leczeniu pacjentów z dysfagią ustno-gardłową [23,24].
Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce
Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce może mieć znaczenie w przypadku zapobiegania i wspomagania leczenia wielu chorób. Z żywieniowego punktu widzenia, hydrokoloidy polisacharydowe stanowią źródło błonnika pokarmowego, zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Dodanie do diety gumy guar może się wiązać się z korzystnymi zmianami w lipidogramie oraz obniżeniem hemoglobiny glikowanej. U osób z zespołem jelita drażliwego, zhydrolizowana guma guar zmniejsza częstotliwość biegunek, wzdęć i gazów. Niektóre hydrokoloidy wpływają na szybsze odczuwanie sytości, co może być pomocne przy komponowaniu diety dla pacjentów z nadwagą i otyłością. Karboksymetyloceluloza, guma ksantanowa i skleroglukan są stosowane jako środki zagęszczające diety dla pacjentów z dysfagią, zmniejszające ryzyko aspiracji i zalegania pokarmu w jamie ustnej oraz gardle.
Przypisy i źródła
- Milani, J., Maleki, G. (2012). Hydrocolloids in food industry. [W:] B. Valdnez (red.), Food Industrial Processes – Methods and Equipment (s.17-38). London: InTech
- Myhrvold, N. (2011). Modernist Cuisine: The Art and Science of Cooking. Volume 4: Ingredients and Preparations. London: Phaidon
- Kays, S., Morris, J., Kim, Y. (2006). Total and soluble dietary fiber variation in Cyapomsis Tetragonoloba (L.) Taub. (Guar)genotypes. Journal of Food Quality 29, 383-391
- Hartemink, R., Schoustra,S.E., Rombouts, F.M. (1999). Degradation of guar gum by intestinal bacteria. Bioscience Microflora 18:17–25
- Yamatoya, K., Kuwano, K., Suzuki, J. (1997). Effects of hydrolyzed guar gum on cholesterol and glucose in humans. Food Hydrocolloids 11: 239-242
- Dall’Alba, V., Silva, F.M., Antonio, J.P., Steemburgo, T., Royer, C.P., Almeida, J.C., Gross, J.L., Azevedo, J.M. (2013). Improvement of the metabolic syndrome profile by soluble fibre- guar gum- in patients with type 2 diabetes: a randomised clinical trial. British Journal of Nutrition 110: 1601-1610
- Arshad, M.U., Ishtiaq, S., Anjum, F.M., Saeed, F., Chatha, S.A., Imran, A. (2016). Acute effects of different dietary polysaccharides added in milk on food intake, postprandial appetite and glycemic responses in healthy young females. Inernational Journal of Food Sciences and Nutrition 67: 715-722
- Salleh, S.N., Fairus, A.A.H., Zahary, M.N., Bhaskar, N., Mhd-Jalil, A.M. (2019). Unravelling the Effects of Soluble Dietary Fibre Supplementation on Energy Intake and Perceived Satiety in Healthy Adults: Evidence from Systematic Review and Meta-Analysis of Randomised-Controlled Trials. Foods 6: 8-30
- Rao, T.P., Quartarone, G. (2019). Role of guar fiber in improving digestive health and function. Nutrition 59: 158-169
- Nakamura, S., Hongo, R., Moji, K., Oku, T. (2007). Suppressive effect of partially hydrolyzed guar gum on transitory diarrhea induced by ingestion of maltitol and lactitol in healthy humans. European Journal of Clinical Nutrition 61: 1086–1093
- Niv, E., Halak, A., Tiommny, E., Yanai, H., Strul, H., Naftali, T., Vaisman, N. (2016). Randomized clinical study: Partially hydrolyzed guar gum (PHGG) versus placebo in the treatment of patients with irritable bowel syndrome. Nutrition & Metabolism 13: 10-17
- Parisi, G.C., Zilli, M., Miani, M.P., Carrara, M., Bottona, E., Verdianelli, G., Battaglia, G., Desideri, S., Faedo, A., Marzolino, C., Tonon, A., Ermani, M., Leandro, G. (2002). High-fiber diet supplementation in patients with irritable bowel syndrome (IBS): a multicenter, randomized, open trial comparison between wheat bran diet and partially hydrolyzed guar gum (PHGG). Digestive Diseases and Sciences 47: 1697-1707
- Mudgil, D., Barak, S., Patel, A., Shah, N. (2018). Partially hydrolyzed guar gum as a potential prebiotic source. International Journal of Biological Macromolecules 112: 207-210
- Calame, W., Weseler, A.R., Viebke, C., Flynn, C., Siemensma, A.D. (2008). Gum arabic establishes prebiotic functionality in healthy human volunteers in a dose-dependent manner. British Journal of Nutrition 100: 1269-1275
- Zeng, Y., Zhang, J., Zhang, Y., Men, Y., Zhang, B., Sun, Y. (2018). Prebiotic, Immunomodulating, and Antifatigue Effects of Konjac Oligosaccharide. Journal of Food Science 83: 3110-3117
- Mao, Y.H., Song, A.X., Yao, Z.P., Wu, J.Y. (2018). Protective effects of natural and partially degraded konjac glucomannan on Bifidobacteria against antibiotic damage. Carbohydrate Polymers 181: 368-375
- Chung, W., Meijerink, M., Zeuner, B., Holck, J., Louis, P., Meyer, A.S., Wells, J.M., Flint, H.J., Duncan, S.H. (2017). Prebiotic potential of pectin and pectic oligosaccharides to promote anti-inflammatory commensal bacteria in the human colon. FEMS Microbiology Ecology 93: 11-19
- Zhang, S., Hu, H., Wang, L., Liu, F., Pan, S. (2018) Preparation and prebiotic potential of pectin oligosaccharides obtained from citrus peel pectin. Food Chemistry 244: 232-237
- Li, X., Lu, Y., Adams, G. G., Zobel, H., Ballance, S., Wolf, B., & Harding, S. E. (2020). Characterisation of the molecular properties of scleroglucan as an alternative rigid rod molecule to xanthan gum for oropharyngeal dysphagia. Food hydrocolloids, 101, 105446.
- Abu-Zarim, N., Zainul-Abidin, S., Ariffin, F. (2018). Rheological studies on the effect of different thickeners in texture-modified chicken rendang for individuals with dysphagia. Journal of Food Science and Technology 55: 4522-4529
- Vilardell, N., Rofes, L., Arreola, V., Speyer, R., Clave, P. (2016). A Comparative Study Between Modified Starch and Xanthan Gum Thickeners in Post-Stroke Oropharyngeal Dysphagia. Dysphagia 31: 169-179
- Sezgin, B., Durusoy, D., Demirci, M.S., Ozturk, K., Kaya, I., Eyigor, S., Gode, S. (2018). The effect of „xanthan gum-based fluid thickener” on hydration, swallowing functions and nutritional status in total maxillectomy patients. European Archives of Oto-Rhino-Laryngology 275: 2997-3005
- Cho, H., Yoo, B. (2015) Rheological characteristics of cold thickened beverages containing xanthan gum-based food thickeners used for dysphagia diets. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics 115: 106-111
- Li, X., Lu, Y., Adams, G. (2020). Characterisation of the molecular properties of scleroglucan as an alternative rigid rod molecule to xanthan gum for oropharyngeal dysphagia. Food Hydrocoll. 101:105446
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Zastosowanie hydrokoloidów w dietetyce – kiedy mogą być pomocne?
Absolwentka studiów I stopnia, kierunek Dietetyka, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Wielka fanka fermentacji. Interesuje ją kuchnia molekularna oraz naukowe podejście do gotowania. Uwielbia kawę, piesze wycieczki i książki kulinarne.