Ziemniaki | Typy | Do czego mogą być stosowane?
Chociaż ziemniaki są w Polsce jednym z bardziej popularnych produktów, często spotykanych na naszych stołach, to trzeba pamiętać, że ziemniak ziemniakowi nierówny. Istnieją różne jego typy, nadające się na różne potrawy – istnieją również liczne przetwory wykorzystujące ziemniaki.
Ziemniaki a zdrowie
Wbrew obiegowej opinii ziemniaki są produktami niskoenergetycznymi (nie są tuczące). Kaloryczności nabierają przez różnego typu okrasy, omasty, jak skrawki czy masło. Ziemniaki zawierają sporą ilość witaminy C i choć jej zawartość w 100 gramach produktu nie jest duża (nie może się równać chociażby z cytrusami) – to dzięki temu, że spożywamy ich dość dużo – to stanowią ważne źródło tej witaminy.
Osoby starsze, które mają problemy z gryzieniem surówek, owoców na skutek utraty uzębienia czy też czują dyskomfort trawienny po spożyciu surowych warzyw i owoców (wzdęcia, zgaga) ograniczają spożycie tych grup produktów, co uszczupla pobranie witaminy C. Dlatego tak ważne w diecie osób starszych jest uzupełnienie tych braków przez zastąpienie ich ziemniakami, będącymi miękkim, łatwostrawnym źródłem tej witaminy.
Typy ziemniaków
Na rynku dostępnych jest wiele typów ziemniaków. Między innymi:
- Sałatkowy – charakteryzują się zwięzłym miąższem, nie rozpadają się także przy ugotowaniu, zawierają dużo wody
- Ogólnoużytkowy – Po ugotowaniu mogą pękać na powierzchni, mają bardzo szerokie zastosowanie
- Mączysty – są suche, zawierają dużo skrobii, mogą się rozpadać po ugotowaniu, nadają się bardzo dobrze na przetwory (placki, pyzy, puree)
Ze względu na barwę w sklepach można również spotkać ziemniaki:
- Żółty
- Biały
- O różowej skórce
Interesujące jest, że Polska jest podzielona pod względem upodobań kolorystyki ziemniaka – w jednych rejonach odmiana żółta traktowana jest za pastewną, w innych to biała jest uważaną za odmianę opasową.
Różne przetwory ziemniaczane
Ziemniaki oprócz bezpośredniego przygotowania do jedzenia wykorzystuje się również do przygotowania:
- Wyroby z suszu – puree, kluski, pyzy
- Chipsy
- Mrożone wyroby mączno-ziemniaczane (kluski, kopytka, knedle z owocami)
- Mrożone frytki (przygotowuje się z mączystych ziemniaków)
- Mąka ziemniaczana – wykorzystywana do kisieli, zagęszczenia zup i ciast, jako półprodukt do przetworów ziemniaczanych
- Syrop skrobiowy – ciastkarstwo, wyrób masy karmelowej, produkcja glukozy i spirytusu
Przeczytaj również:
Dietetycy.org.pl » Smart Shopping » Jak kupować jedzenie? » Ziemniaki | Typy | Do czego mogą być stosowane?
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl