Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Tom 2 [RECENZJA]

Avatar photo

Żywienie człowieka zdrowego i chorego” to druga w kolejności pozycja z trylogii żywieniowej Jana Gawęckiego. Podstawy opanowane w tomie 1 zatytułowanym: „Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu” pozwalają na bezproblemowe zrozumienie zagadnień poruszanych w kolejnej części. Skierowana jest ona przede wszystkim do studentów dietetyki oraz lekarzy, wśród których powinna zajmować jedno z pierwszych miejsc w domowych biblioteczkach.

Tytuł: Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Tom 2
Autorzy: Marian Grzymisławski, Jan Gawęcki
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: PWN
Ilość stron: 472

Żywienie człowieka zdrowego i chorego PWN – tom 2

Drugi tom, będący autorstwem wielu fachowców z dziedziny żywienia, dietetyki, fizjologii, turystyki oraz sportu podzielony został na cztery części i zawiera 31 rozdziałów.

żywienie człowieka zdrowego i chorego

Co znajdziemy w środku?

Wskazówki w różnych okresach życia

Pierwsza część pt.: „Praktyczne wskazówki do prawidłowego żywienia w różnych okresach życia” zawiera w sobie treści na temat żywienia niemowląt, dzieci, osób starszych, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób aktywnych fizycznie. Autorzy w sposób prosty i zrozumiały najobszerniej przekazali wiedzę z zakresu zapotrzebowania na poszczególne makro- i mikroskładniki podczas wykonywanego wysiłku fizycznego, a także w aspekcie ekstremalnych warunków środowiska.

Żywienie w chorobie

Część druga zatytułowana: „Rola żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób” jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat licznych zaburzeń, w leczeniu których żywienie i dieta odgrywają bardzo ważną rolę. Autorzy poszczególnych rozdziałów zwrócili uwagę na rolę spożywanych pokarmów w chorobach przyzębia, dyslipidemii, zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego, alergiach pokarmowych, a także chorobach tkanki łącznej.

Największym zainteresowaniem jednak cieszą się informacje odnoszące się do najczęściej występujących chorób XXI wieku: cukrzycy, niewydolności serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, chorób wątroby, trzustki czy też niewydolności nerek. Tom 2 „Żywienie człowieka zdrowego i chorego” zawiera w sobie również treści na temat coraz częściej występującej wśród polskiego społeczeństwa nietolerancji laktozy, alergii pokarmowej, celiakii, choroby wrzodowej, ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki oraz nieswoistych zapalnych chorób jelit. Nie pominięto także wpływu sposobu żywienia dzieci na choroby charakterystyczne dla tego wieku (np. mukowiscydoza, celiakia).

Zobacz również
dietetyczne potwory

żywienie człowieka zdrowego i chorego

Żywienie pozajelitowe, dojelitowe, praktyczne wskazówki

Część trzecia (o żywieniu pozajelitowym oraz dojelitowym) i czwarta stanowią zakończenie drugiego tomu trylogii Jana Gawęckiego. Ostatnia część niesie ze sobą najwięcej praktycznych wskazówek na temat organizacji żywienia zbiorowego w szpitalach i uzdrowiskach, interakcji leków z żywnością, a nawet opis zalecanych procesów technologicznych podczas przygotowywania potraw.

Podsumowanie

Czytelnik ma możliwość wykorzystania wielu cennych porad zarówno w życiu studenckim z pacjentami, jak i w życiu codziennym.„Żywienie człowieka zdrowego i chorego” to bez wątpienia pozycja warta uwagi. Największym atutem według wielu czytelników jest to, że informacje przekazywane przez autorów są napisane językiem prostym i zrozumiałym dla każdego. Dodatkowo czytelnik ma poczucie, że sięgnął po pozycję popartą fachową literaturą i licznymi badaniami naukowymi.