Dieta Dukana | Dieta Proteinowa | Protal
Dieta Dukana nazywana inaczej Dietą Proteinową, Dietą Białkową albo Protal, to w ostatnim czasie najgłośniejsza z diet odchudzających. Autorem tej diety jest dr Pierre Dukan. Na czym ona polega? Główną zasadą diety dukana jest zwiększenie spożycia białek (stąd nazwa dieta proteinowa), przy jednoczesnym niższym spożyciu węglowodanów i tłuszczów. Choć dieta dr. Dukana stała się niesamowicie popularna na całym świecie, zaś książka autora sprzedała się na całym świecie, to istnieją też przeciwwskazania do jej stosowania – jak również wskazuje się na jej nie tylko brak potwierdzonych naukowo rezultatów – ale także szkodliwość dla zdrowia.
Konstrukcja Diety Dukana
Dukan ułożył prowadzenie diety odchudzającej w cztery fazy, które po kolei po sobie następują. I tak wyróżnia:
- Faza uderzeniowa – trwa ona od 5-10 dni. Spożywa się wtedy tylko i wyłącznie produkty białkowe o niskiej zawartości tłuszczu. Dużo się pije – szczególnie wody, herbaty, ewentualnie chudego mleka. Ma ona za zadanie zapewnienie szybkiej, motywującej utraty ciała oraz wpływ na metabolizm
- Faza równowagi – ta faza jest dłuższa i trwać może przez różny okres – docelowo aż do uzyskania pożądanej wagi – do powyższej diety dołącza się warzywa. Jednego dnia je się same proteiny, drugiego warzywa i proteiny.
- Faza utrwalenia – jej czas to 10 dni x każdy zrzucony kilogram. Zapobiega ta faza efektowi jo-jo w wyniku stosowania diety dukana. Oprócz białka, warzyw dodajemy tutaj także owoce, pieczywo pełnoziarniste oraz skrobię. Raz w tygodniu można sobie pozwolić na dowolną potrawę, raz w tygodniu zaś jemy wyłącznie białko
- Faza białkowych czwartków – po zakończeniu diety należy stosować ją już nieprzerwanie. Polega na tym, że raz w tygodniu należy jeść tylko produkty białkowe + 3 łyżki otrębów. Ta faza ma gwarantować stabilizację masy ciała.
W trakcie stosowania diety zakazane jest spożywanie słodyczy i alkoholu.
Dieta Dukana – Zagrożenia
Niestety dieta proteinowa doczekała się również opinii, które wskazują na jej wysoką szkodliwość dla zdrowia. Szczególnie wskazuje się na możliwość osteoporozy, problemów z nerkami i wątrobą. Trzeba pamiętać, że jej działanie nie jest poparte dowodami naukowymi, a same przepisy książkowe są raczej przygotowane pod gust zagraniczny, nie polski. Niewątpliwie jest to bardzo silna dieta i przed jej stosowaniem należy ocenić stan zdrowia z lekarzem bądź skonsultować się z dietetykiem.
M.in. Dieta Dukana znalazła się na liście 5 najgorszych diet cud roku 2014
Podsumowanie
Trzeba pamiętać, że dieta Dukana jest dietą bardzo wymagającą. Może ona faktycznie przynosić widoczne efekty, o czym świadczy wiele osób ją stosujących – jednak trzeba mieć na uwadze przeciwwskazania do stosowania diety proteinowej. Jest z drugiej strony dosyć łatwa, ponieważ nie wymaga zapisywania ilości spożytych kalorii, godzin posiłków, etc. Ponadto poza pierwszymi fazami nie trzeba rezygnować na dłużej z ulubionych posiłków (poza wspomnianymi słodyczami i alkoholem). Choć dieta ma zwolenników, to trzeba pamiętać, że nie daje ona najzdrowszego – zbilansowanego – dopływu minerałów i składników odżywczych. Nic też przy odchudzaniu nie jest w stanie zastąpić aktywności fizycznej.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Odchudzanie » Dieta Dukana | Dieta Proteinowa | Protal