Dnia 16 stycznia wypada w kalendarzu nietypowe święto pikantnych potraw. Od czasu do czasu większość z nas lubi zjeść coś z ostrzejszą nutą smaku. Dlaczego tak jest i czy ostre jedzenie może być zdrowe? Oto kilka ciekawych badań:
Badania dietetyczne na temat pikantnych przypraw
Ostre jedzenie to dłuższe życie
Badanie przeprowadzone w Chinach i opublikowane w BMJ wskazało, że śmiertelność wśród osób spożywających pikantne potrawy była niższa niż wśród reszty populacji.
Podobny wniosek wysnuli badacze amerykańscy a swoje rezultaty badań opublikowali w PLOS One. Skupiono się w tym przypadku na papryczkach chili, zaś szczególnie mocny związek wskazano na śmiertelność wynikającą z chorób serca.
Na szczupłą sylwetkę
Mogliście natrafić na cudowne specyfiki wspierające odchudzanie i zawierające składniki z przypraw. Taką sławę zyskała między innymi piperyna.
Inne popularne ostre przyprawy
Polecamy Wam także zapoznanie się z artykułem dedykowanym pieprzowi cayenne – https://dietetycy.org.pl/pieprz-cayenne/ oraz popularnej mieszance curry, bardzo popularnej w przepisach kuchni azjatyckiej: https://dietetycy.org.pl/curry-mieszanka-na-kazda-okazje/
Ważna uwaga – przechowuj przyprawy prawidłowo!
Nie bez znaczenie jest to, o czym wielu konsumentów zapomina: przyprawy powinny być w odpowiedni sposób przechowywane. Bez tego ich pikantność szybko traci a smak już nie będzie taki sam. Kilka wskazówek na ten temat znajdziecie poniżej:
Kto nie powinien jeść ostro?
Pamiętajmy: nie każdemu ostre przyprawy służą. Na pewno uważać powinny osoby z wrzodami i schorzeniami układu pokarmowego lub uczulone na konkretne przyprawy.