3 najważniejsze korzyści: dlaczego warto stosować BLW?

Avatar photo

U wszystkich niemowląt rozwijają się umiejętności do samodzielnego jedzenia. Tym, którym damy możliwość praktykowania, szybciej osiągną tę sprawność niż dzieci, które będą karmione łyżeczką.

Tak samo jak podczas nauki chodzenia wyróżniamy różne etapy, tak samo podczas nauki samodzielnego jedzenia. Jakie są to kroki?

  1. Przystawianie się do piersi.
  2. Nakierowanie uwagi na interesujące przedmioty.
  3. Chwytanie przedmiotów i wkładanie ich do buzi.
  4. Poznawanie przedmiotów przy użyciu warg i języka.
  5. Odgryzanie kawałka jedzenia.
  6. Żucie.
  7. Połykanie.
  8. Podnoszenie małych przedmiotów przy użyciu chwytu szczypcowego – kciuk i palec wskazujący.

Czy jedzenie może być dla niemowlaka przyjemnością?

Wiele mam pewnie się zdziwi jak to możliwe, ale tak – jedzenie może być przyjemnością! Kiedy dziecko karmione jest papką, często ją wypluwa, nie chce jeść. Nasuwa się pytanie – dlaczego? Nie dajemy mu możliwości wyboru, poznania nowych smaków, wszystko jest zawsze takie samo, monotonne. Dziecko lubi dotknąć najpierw, popatrzeć, powąchać, samo chce zadecydować co zje a czego nie. Niemowlę chce być małym odkrywcą – poznawać nowe smaki, zapach, konsystencję, wygląd jedzenia. Nie towarzyszy mu strach, niepokój, presja czasu posiłku, nigdy nie jest zmuszane do jedzenia.

Wspólne posiłki

Stosując BLW wszyscy razem zasiadamy do stołu. Nie karmimy dziecka, podczas gdy nasz obiad staje się zimny. Je ono to samo, co reszta członków rodziny, kontrolując własne tempo i to, co zje a czego nie. Niemowlę traktuje spożywanie posiłku jako pewnego rodzaju zabawę, dzięki której mogą naśladować zachowania osób obecnych przy stole. Uczy się dzielenia, czekania na swoją kolej, bacznie obserwuje, jak je się różne potrawy. Co za tym idzie? Od samego początku pogłębiają się pozytywne relacje w rodzinie, choć niekoniecznie wpływają na poprawę stylu żywienia rodziny.

Odwieczny problem – jedzenie na mieście

Czy zauważyłaś, że podczas wizyty w restauracji zawsze musisz się postarać o możliwość odgrzania jedzenia dla dziecka? Jeśli tak, to od teraz problem może zniknąć raz na zawsze. Restauracje mają bogate menu, dzięki czemu zazwyczaj znajdziesz w nim coś, co dziecko może zjeść. Szczególnie, że niemowlęta jedzące metodą BLW są ciekawsze nowych smaków. Chętnie spróbują czegoś nowego. Zauważą różnice w jedzeniu domowym a tym z restauracji. Będzie pachniało i wyglądało inaczej, zostanie przyniesione dopiero po pewnym czasie. Są to dla nich nowe doświadczenia, przeżycia.

Zobacz również
baby led weaning

Podsumowanie

Metoda BLW to wiele korzyści, przede wszystkim radość oraz rodzinne posiłki przy wspólnym stole. Teraz już nie musisz się bać wyjścia na miasto czy trudzić się z zabawą w latający samolot. Zaoszczędzisz także pieniądze, ponieważ nie będziesz dodatkowo kupować słoiczków dla dziecka. Dzięki baby-led weaning dasz szansę dziecku na samorozwój, pozwolisz mu na samodzielne podjęcie decyzji i poznawanie jedzenia.

Źródło:

– Rapley G., Murkett T.: „Bobas lubi wybór”, Mamania, 2011

– D’Auria et al. Baby-led weaning: what a systematic review of the literature adds on. Italian Journal of Pediatrics (2018) 44:49. https://doi.org/10.1186/s13052-018-0487-8