5 mitów na temat snu według naukowców

Avatar photo
mity na temat snu

Nowe badanie opublikowane dzisiaj w Sleep Health wskazuje popularne mity dotyczące snu oraz jego jakości. Przeczytaj zanim zaśniesz!

Z punktu widzenia dietetyka – problem nie jest bez znaczenia – potwierdzono związek jakości i długości snu z masą ciała oraz stawia się go jako metodę na poskromienie apetytu.

Nie wierz we wszystko co czytasz!

Naukowcy z NYU Langone Health podjęli się wyzwania przeanalizowania najczęstszych mitów dotyczących snu. Było to nie byle jakie badanie – ocenie poddano aż 8 tysięcy serwisów internetowych, co pozwoliło na zdiagnozowanie aż 20 – czasem bardzo dziwnych mitów na temat snu.

Sprawdźmy zatem te spośród nich, które wydają się najbardziej szkodliwe:

Mit numer 1: dorośli potrzebują 5 lub mniej godzin snu na dobę

Aktualny stan wiedzy wskazuje, że nie jest to prawdą i krótszy sen związany jest z poważnym ryzykiem zdrowotnym – w szczególności dotyczącym chorób układu krwionośnego i wyższej śmiertelności.

Zamiast tego badacze rekomendują sen długości 7 do 8 godzin na dobę.

Mit numer 2: alkohol pity przed snem pomaga zasnąć

O ile alkohol może pomóc zasnąć (czasem nawet zbyt szybko), to bardzo mocno spada jakość snu danej nocy – zaburzając nocny rytm. Oznacza to, że kolejnego dnia obudzimy się nie tylko na kacu (jeśli wypiliśmy za dużo) lecz także mniej wyspani.

Mit numer 3: oglądanie telewizji przed snem pomaga się zrelaksować i zasnąć

To mit z dwóch powodów. Jeden z nich to emisja niebieskiego światła (charakterystycznego także dla innych urządzeń elektronicznych jak smartfony czy laptopy), który mówi mózgowi, że powinien być wybudzony. Drugi, bardziej prozaiczny: często same programy powodują stres – szczególnie, gdy oglądamy filmy akcji, bądź programy informacyjne.

Mit numer 4: leż w łóżku i próbuj zasnąć

Kiedy mamy problem z zaśnięciem nie jest dobrym rozwiązaniem leżenie w nim do oporu. Jeśli nie możemy dłuższy czas zasnąć – lepiej jest wstać na chwilę i przy przygaszonym świetle porobić coś, co nas uspokaja. Jest to lepsze niż dyskomfort związany z leżeniem w łóżku „na siłę”.

Mit numer 5: opcja drzemki w telefonie jest dobra dla Twojego snu

Jak stwierdzają badacze – użycie opcji drzemki spowoduje tylko i wyłącznie to, że zaraz powrócimy do snu, jednak będzie to sen bardzo niskiej jakości. Warto zatem zwalczyć pierwszy odruch i wstać od razu.

Obejrzyj więcej:

Video ze skrótem badania dostępne jest na kanale YouTube NYU Langone Health: