Najlepsze aplikacje dietetyczne na telefon 2025 okiem dietetyków
Wraz z erą smartfonów pojawiło się bardzo dużo ciekawych propozycji dla posiadaczy komórek. Często w prowadzeniu odpowiedniej diety aplikacje na komórkę mogą stanowić nieocenioną pomoc. Często posiadają funkcje, których nawet byśmy się nie spodziewali. Poniżej znajdziecie zaktualizowany przegląd aplikacji dietetycznych.
Które aplikacje dietetyczne są najlepsze Waszym zdaniem?
Jakie programy dietetyczne na komórkę warto wybrać?
W poniższym artykule przedstawiamy Wam kilka polskojęzycznych aplikacji dietetycznych na smartfony z Google Play oraz AppStore. Podajemy również linki skąd można je ściągnąć.
Aplikacje dietetyczne – lista i opis
Cal AI
Cal AI to aplikacja do śledzenia kalorii, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy posiłków na podstawie zdjęć, Po odpowiedzi na pytania dotyczące stylu życia, aplikacja tworzy spersonalizowany plan żywieniowy, pomagając w osiągnięciu celów zdrowotnych i sylwetkowych.
Diet&Training by Ann
Diet & Training by Ann to aplikacja firmowana przez Annę Lewandowską. Oferuje spersonalizowane plany dietetyczne oraz treningowe. Zawiera bazę przepisów, gotowe plany treningowe oraz treści motywacyjne, a także funkcję monitorowania postępów.
Dine4Fit
Dine4Fit to aplikacja do liczenia kalorii i monitorowania diety. Oferuje szeroką bazę produktów spożywczych oraz funkcję skanowania kodów kreskowych. Pozwala śledzić spożycie kalorii, makroskładników i aktywność fizyczną.
EatFit
Na rynku dietetycznym istnieje kilka rozwiązań kompleksowo przygotowanych dla osób, które próbują na własną rękę zmierzyć się z problemem odchudzania. EatFit jest jedną z nich. Znaleźć w programie można kilka już gotowych diet oraz kilkaset posiłków. Oczywiście możemy też śledzić swój postęp w odchudzaniu.
FatSecret
FatSecret Calorie Counter to dość prosta w działaniu aplikacja, która pozwala na sprawdzanie kaloryczności produktów i posiłków. Zawiera szeroką bazę produktów żywnościowych z Polski i z zagranicy, którą można uzupełnić o własne. Jedną z jej funkcji jest możliwość sprawdzania danej żywności po kodzie kreskowym.
Ta usługa choć nie zawsze działa może być szczególnie przydatna dla osób chcących dokładnie śledzić spożywane składniki odżywcze (na przykład osoby na diecie).
Fitatu
Fitatu! to jedna z popularniejszych polskich aplikacji. Służy do liczenia kalorii i monitorowania makroskładników. Ułatwia to osiąganie celów zdrowotnych i sylwetkowych. Umożliwia szybkie planowanie posiłków dzięki rozbudowanej bazie produktów oraz śledzenie aktywności fizycznej. Od niedawna w rozszerzonej wersji posiada także moduł AI. Dodatkowo oferuje analizy dziennego spożycia i integrację z popularnymi urządzeniami fitness.
Fit-world
Fit-World: Dieta i Przepisy to aplikacja mobilna oferująca różnorodne plany dietetyczne. Wśród nich będzie: dieta klasyczna, ketogeniczna, wegetariańska oraz bez glutenu i laktozy. Umożliwia elastyczne planowanie posiłków, szybką wymianę dań, korzystanie z obszernej bazy przepisów oraz monitorowanie postępów dzięki funkcjom takim jak kalkulator kalorii, dziennik kalorii, lista zakupów, pomiary ciała i analiza postępów, a także licznik nawodnienia.
Foodvisor
Foodvisor to inteligentna aplikacja do śledzenia diety. Wykorzystuje technologię rozpoznawania obrazów, aby analizować posiłki na podstawie zdjęć. Oferuje szczegółowe informacje o kaloriach, makroskładnikach i wartościach odżywczych, a także spersonalizowane porady dietetyczne. Dla osób, które chcą monitorować swoje nawyki żywieniowe w szybki i nowoczesny sposób.
Licznik kalorii
Licznik Kalorii od Social Tech Inc to prosta aplikacja i robi dokładnie to na co wskazuje nazwa. Służy do monitorowania spożycia kalorii i śledzenia makroskładników. Posiada łatwą w obsłudze bazę produktów spożywczych oraz funkcję śledzenia postępów i celów.
Moje IKP
Być może dziwi Was obecność w zestawieniu Moje IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Jest to aplikacja rządowa, która umożliwia szybki dostęp do danych medycznych, takich jak e-recepty, skierowania, szczepienia czy historia wizyt. Natomiast od jakiegoś czasu znajdziemy w niej także program treningowy oraz dostęp do stworzonych przez NFZ gotowych jadłospisów diety DASH.
MyFitnessPal
MyFitnessPal to jedna z najpopularniejszych aplikacji do liczenia kalorii i monitorowania diety. Oferuje ogromną bazę produktów spożywczych oraz możliwość skanowania kodów kreskowych. Pozwala śledzić kalorie, makroskładniki, witaminy i składniki mineralne, a także synchronizować dane z urządzeniami fitness i aplikacjami do ćwiczeń. Ma też funkcje społecznościowe.
Przerywany post
Przerywany Post to aplikacja dedykowana osobom praktykującym post przerywany (intermittent fasting). Pomaga w planowaniu i monitorowaniu okien postu oraz jedzenia. Dostarcza przypomnienia o rozpoczęciu i zakończeniu postu.
Respo
Respo to aplikacja dietetyczna stworzona przez Centrum Respo – popularną poradnię. Oferuje spersonalizowane plany żywieniowe i treningowe dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Umożliwia łatwy kontakt z dedykowanym dietetykiem, śledzenie postępów oraz korzystanie z interaktywnej listy zakupów.
Yazio
Yazio to również aplikacja przede wszystkim do liczenia kalorii i planowania posiłków. Podobnie jak reszta wspiera zdrowe odżywianie oraz redukcję masy ciała. Oferuje spersonalizowane plany dietetyczne. Do dyspozycji są też przepisy dostosowane do różnych potrzeb i szczegółowe analizy odżywcze. Dodatkowo umożliwia śledzenie postępów w czasie.
Zdrowe Zakupy
Zdrowe Zakupy różni się od pozostałych zastosowaniem. Jest to aplikacja, która skanuje kody kreskowe produktów spożywczych. Analizuje następnie ich skład pod kątem zdrowotności i ewentualnych szkodliwych dodatków. Ułatwia wybór zdrowszych alternatyw w trakcie zakupów dzięki prostemu systemowi ocen i rekomendacji.
Okiem naukowców
Czy aplikacje dietetyczne na komórkę pomagają?
🔎 Tak! Używanie aplikacji mobilnych i internetowych skutecznie poprawia zdrowe nawyki żywieniowe konsumentów. Badanie, analizujące 39 artykułów i obejmujące blisko 15 tysięcy uczestników [Seid, 2024], wykazało, że aplikacje na smartfony, w tym te związane z mediami społecznościowymi oraz specjalistyczne aplikacje żywieniowe, konsekwentnie wspierają długoterminowe zdrowe zachowania żywieniowe wśród różnych grup, w tym zdrowych dorosłych, osób z nadwagą, chorych przewlekle oraz kobiet w ciąży. Aplikacje mobilne w kontekście budowy nawyków najczęściej skupiają się na chorobach takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, czy nowotwory, a ich główne funkcjonalności to samokontrola i coaching [Pala, 2024].
Gamifikacja może być pomocna
🔎 Aplikacje zdrowotne z elementami grywalizacji wykazują niewielką przewagę nad standardowymi wersjami [2]. Przyczyniają się do zwiększenia aktywności fizycznej o średnio 489 kroków dziennie oraz niewielkiej redukcji wskaźnika masy ciała (-0,28 kg/m²), masy ciała (-0,70 kg) i procentowej zawartości tkanki tłuszczowej (-1,92%). Te wyniki sugerują, że aplikacje z grywalizacją mogą być pomocnym narzędziem w promowaniu aktywności fizycznej i kontroli masy ciała, szczególnie w długoterminowych strategiach wspierania zdrowego stylu życia.
Bibliografia:
- Seid, A., Fufa, D. D., & Bitew, Z. W. (2024). The use of internet-based smartphone apps consistently improved consumers’ healthy eating behaviors: a systematic review of randomized controlled trials. Frontiers in Digital Health, 6, 1282570.
- Nishi SK, Kavanagh ME, Ramboanga K, Ayoub-Charette S, Modol S, Dias GM, Kendall CWC, Sievenpiper JL, Chiavaroli L. Effect of digital health applications with or without gamification on physical activity and cardiometabolic risk factors: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. EClinicalMedicine. 2024 Sep 25;76:102798. doi: 10.1016/j.eclinm.2024.102798. PMID: 39764571; PMCID: PMC11701442.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Najlepsze aplikacje dietetyczne na telefon 2025 okiem dietetyków