Przestrzeganie diety redukcyjnej może być trudne dla wielu pacjentów. Wiele różnych czynników prowadzi do nieprzestrzegania założeń schematu żywieniowego o deficycie energetycznym, a co w efekcie może skutkować niepowodzeniami podczas odchudzania.
Są różne stanowiska – niektóre badania pokazują, że ćwiczenia prowadzą do przejadania się poprzez zwiększanie apetytu i /lub uzasadnienie zwiększoną aktywnością ruchową napadów objadania się, inne zaś pokazują, że ćwiczenia regulują uczucie głodu i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko epizodów przejadania się.
Poniższa analiza została opublikowana w czasopiśmie „Health Psychology”.
Naukowcy z Centre for Weight, Eating and Lifestyle Science (WELL Centre) w College of Arts and Sciences na Uniwersytecie Drexel (USA) stwierdzili, że ćwiczenia są czynnikiem ochronnym przed przejadaniem się, jak zauważono u uczestników programu odchudzania, którzy stosowali dietę o obniżonej kaloryczności i jednocześnie wprowadzili wzmożoną aktywność fizyczną.
Co ciekawe, poprzednie badanie sugeruje, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w przestrzeganiu diety redukcyjnej, jak przypuszcza się dzięki lepszej regulacji apetytu. To kolejny powód, dla którego warto ćwiczyć, podczas redukcji masy ciała.
Co zauważono podczas badania?
Naukowcy zebrali dane od 130 uczestników przy użyciu nowatorskich metod, takich jak chwilowe oceny ekologiczne lub krótkie ankiety, które były dostarczane na smartfony uczestników kilka razy dziennie, aby oceniać epizody przejadania się. Wykorzystano także mierniki aktywności ruchowej. Te odkrycia mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, kiedy najbardziej uczestnicy, którzy dążą do utraty masy ciała, są narażeni na przejadanie się. To może skutecznie wpłynąć na rozwój metod zapobiegających przejadaniu się i jednocześnie ułatwiających odchudzanie.
Powyższe badanie wykazało, że ćwiczenia chronią przed przejadaniem się. Gdy uczestnicy nie brali udziału w ćwiczeniach, ryzyko przejadania się w kolejnych godzinach wynosiło 12%. Podczas gdy uczestnicy wykonywali 60 minut ćwiczeń, ryzyko przejadania się zmniejszyło się o ponad połowę, do 5%. Na każde dodatkowe 10 minut ćwiczeń prawdopodobieństwo przejadania się zmniejszało się o 1% w ciągu kilku godzin po ćwiczeniu.
Wnioski:
Celem przyszłych badań jest analiza czy wpływ ćwiczeń fizycznych na zachowania żywieniowe różni się w zależności od danej osoby. Wyniki wskazały również, że ten wpływ może zależeć od intensywności aktywności, przy czym lekka (w porównaniu z umiarkowaną do intensywnej) aktywność fizyczna wykazuje najsilniejsze działanie ochronne przed przejadaniem się. Naukowcy ostrzegają jednak, że potrzebne są dalsze badania.
Dlaczego warto uprawiać aktywność fizyczną?
Wiele danych literaturowych udowadnia, że podejmowanie aktywności ruchowej jest ważne przy redukcji masy ciała. Ćwiczenia przeciwdziałają efektowi jo-jo, a także zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę, powodują obniżenie stężenia cholesterolu LDL oraz ciśnienia tętniczego. Osoby, które regularnie wykonują aktywność ruchową mają lepsze samopoczucie fizycznego i psychicznego.
Według rekomendacji WHO minimalna aktywność fizyczna osób dorosłych powinna obejmować wykonywanie prac domowych i innych form aktywności o niskiej intensywności oraz ćwiczenia aerobowe, tzw. tlenowe o różnej intensywności przez 150 minut w tygodniu, jednorazowo przez co najmniej 10 minut.
Źródło: Rebecca J. Crochiere, Stephanie G. Kerrigan, Elizabeth W. Lampe, Stephanie M. Manasse, Ross D. Crosby, Meghan L. Butryn, Evan M. Forman. Is physical activity a risk or protective factor for subsequent dietary lapses among behavioral weight loss participants? Health Psychology, 2020; 39 (3): 240
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl