Czy dieta ma wpływ na rozwój choroby nowotworowej?

CYKL: ŻYWIENIE W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ

Część 1

NIECH TWÓJ POKARM BĘDZIE TWOIM JEDYNYM LEKARSTWEM Hipokrates (460-377 p. n. e.)

Kuchnia dietetyczna to druga apteka szpitala, gdyż istnieje ogrom schorzeń, które nie wymagają hospitalizacji, a chory może normalnie funkcjonować pod warunkiem przestrzegania odpowiedniej diety. Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund) wskazuje na brak całkowitej pewności w zależności diety i rozwoju nowotworu.

Informacje o wpływie diety na chorobę nowotworową oparte są na wynikach badań epidemiologicznych i tylko częściowo na doświadczeniach na zwierzętach czy hodowlach tkankowych. Blokuje to w znacznym stopniu dowiedzenie wielu badawczych hipotez. Doświadczenia nad zależnościami przyczynowymi między odżywianiem się, poszczególnymi składnikami produktów żywnościowych a powstawaniem nowotworów są trudne, gdyż od pierwszych procesów zachodzących w DNA a rozwojem guza mija kilka, kilkanaście lat, w których to dieta człowieka zmienia się czasem wielokrotnie. Badacze z tego względu nie zawsze mogą wyciągnąć bezpośrednie wnioski. Napływa jednakże coraz więcej badań utwierdzających w przekonaniu, że odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie w zminimalizowaniu ryzyka rozwinięcia się choroby nowotworowej.

W czasach, gdy nie ma lekarstwa na choroby nowotworowe profilaktyka oraz dolegliwości powinny być w centrum uwagi. Naukowcy z American Istitute Cancer Research deklarują, że prawidłowy styl życia i odpowiednia dieta minimalizują niebezpieczeństwo rozwoju nowotworów nawet o 40%. Aspekt żywienia w chorobie nowotworowej jest tematem bardzo intensywnie poruszanym na forum medycznym. Coraz więcej badań wskazuje na profilaktyczne działanie poszczególnych składników pokarmowych. Edukacja żywieniowa pacjentów onkologicznych powinna stanowić ważny element leczenia.

Przeczytaj również:

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Maja Łowińska

Dietetyk kliniczny, specjalizujący przede wszystkim w celiakii, chorobie nowotworowej i cukrzycy. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warszawie.