Dieta FODMAP i nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
fodmap - nadwrażliwość na gluten

Rola diety FODMAP w łagodzeniu objawów związanych nieceliakalną nadwrażliwością na gluten

Spis treści:

  1. Dlaczego konsumenci unikają glutenu?
  2. Kiedy gluten szkodzi?
  3. Dieta Low Fodmap nie dla każdego
  4. FODMAP a NCGS
  5. Depresja, dieta bezglutenowa, FODMAP
  6. Skład mikrobioty
  7. Podsumowanie
  8. Przypisy

Unikanie glutenu: trend w żywieniu czy wymysł rynku spożywczego?

Unikanie glutenu stało się nowym trendem w żywieniu. Pomimo ograniczonej liczby badań nt. konsekwencji spożywania glutenu i wpływu na zdrowie, moda ta z roku na rok stale zwiększa liczbę swoich zwolenników.

Już w roku 2018 liczba osób dorosłych, które nie spożywają glutenu, wynosiła prawie 30%. Ze wzrostem liczby osób ograniczających spożycie glutenu, na rynku spożywczym pojawiło się miejsce na nowe produkty tzw. Gamma produktów Glutenfree; pieczywo, makarony, płatki śniadaniowe itp. Czy żywność bezglutenowa ma zatem znaczenie zdrowotne czy jest wymysłem handlu spożywczego?

Kiedy gluten szkodzi?

U osób, u których występuje alergia na pszenicę, celiakia lub nieceliakalna nadwrażliwość pokarmowa spożycie żywności zawierającej gluten może wywoływać nasilenie stanów zapalnych w części proksymalnej jelita cienkiego.

Skutkiem tego jest zmniejszenie się powierzchni jelita, a tym samym powierzchni wchłaniania jelita wraz z upośledzeniem wchłaniania wielu witamin. Niekorzystne skutki spożycia glutenu odczuwamy poprzez nasiloną perystaltykę jelit, bóle brzucha, wzdęcia i gazy, a w dłuższej perspektywie czasu chorób przewlekłych – chociażby wynikających z niedoborów pokarmowych.

🔎 Należy pokreślić, że u osób zdrowych eliminacja z diety glutenu jest niewskazana, zaś prowadzona w sposób niekontrolowany, może prowadzić do szkód zdrowotnych z powodu niedoborów.

Dieta FODMAP nie dla każdego

Dieta low FODMAP jest zalecana zarówno przez lekarzy, jak i dietetyków. Dieta FODMAP to dieta ograniczająca ilość fermentujących oligo-,di- i monosacharydów oraz polioli (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols – FODMAP).

fodmap
hiastv / 123RF

Za jej twórców uznaje się australijskich naukowców z Monash University (Monash University, Medicine, Nursing and Health Sciences).

Wykorzystywana jest w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego (irritable bowel syndrome – IBS).

Badania potwierdzają, że u 70% osób z IBS stosujących dietę low FODMAP nastąpiła poprawa stanu zdrowia oraz łagodzenie lub zupełne wyciszenie objawów ze strony układu pokarmowego.

Pomimo korzyści wynikających ze stosowania diety low FODMAP u osób z zespołem jelita drażliwego, należy wspomnieć, że stosowanie tego typu restrykcji żywieniowych wymaga kontroli ze strony dietetyka lub lekarza a przeprowadzenie niewłaściwej interwencji żywieniowej może potencjalnie wpłynąć negatywnie na nasz stan zdrowia.

FODMAP a nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCGS-Non-celiac gluten sensitivity)

Pacjenci z zespołem jelita drażliwego oraz nieceliakalną nadwrażliwością na gluten często skarżą się na podobne objawy tj. pozajelitowe przejawy NCGS (brak dobrego samopoczucia, zmęczenie, ból głowy, mgła mózgu, niedokrwistość, lęk i odrętwienie) oraz problemy związane z układem pokarmowym (wzdęcia, gazy, nieregularny tryb wypróżnień).

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

NCGS jest definiowany przez obecność objawów jelitowych oraz pozajelitowych, które związane są ze spożyciem żywności zawierającej gluten, a które nie są spowodowane występowaniem celiakii lub alergii na pszenicę.

Mimo iż etiologia powstawania nadwrażliwości na gluten nie jest znana, coraz częściej badacze podkreślają rolę stosowania diety bezglutenowej oraz diety o obniżonej ilości FODMAP u osób, u których występują jelitowe oraz pozajelitowe objawy.

Ze względu na liczne podobieństwa objawów występujących w zespole jelita nadwrażliwego oraz NCGS, zaleca się, aby przed wdrożeniem odpowiedniej dietoterapii sprawdzić u pacjentów występowanie dodatkowych zaburzeń np. przerostu mikroflory bakteryjnej (SIBO), nietolerancji laktozy itp.

Zastosowanie diety FODMAP

Najnowsze badania sugerują, iż dieta bezglutenowa oraz o obniżonej ilości produktów zawierających FODMAP znacznie łagodzi objawy.

Przeprowadzone badania na temat skuteczności stosowania diety bezglutenowej oraz o obniżonej zawartości FODMAP wykazały także, iż wzdęcia po posiłku u większości osób spowodowane były prowokacją fruktanami.

Dodatkowo objawy diety bezglutenowej mogły zostać spowodowane wysoką zawartością FODMAP, a więc nie różnią się od typowych objawów klinicznych występujących po spożyciu glutenu.

Ośmiotygodniowe badania, podczas których grupa respondentów spożywała produkty o niskiej zawartości FODMAP oraz inne badania o tej samej tematyce wykazały, że wszystkie objawy żołądkowo-jelitowe zostały złagodzone.

Naukowcy potwierdzają, iż w przypadku diety low FODMAP objawy żołądkowo-jelitowe ulegają znacznej poprawie, zwłaszcza w kontekście takich objawów jak np. refluks, ból brzucha, wzdęcia oraz niestrawność. Co więcej, te same korzyści otrzymano po stosowaniu diety bezglutenowej.

Zobacz również
dieta wzrok oczy

Dieta bez glutenu bez korzyści w przypadku osób z IBS

🔎 Powyższe obserwacje wskazują na możliwe wykorzystanie diety Low Fodmap u osób z problemami z glutenem, jednak eliminacja glutenu z diety osób z IBS ma wątpliwe korzyści. Badanie z 2022 roku z The American Journal of Clinical Nutrition [1,2] potwierdza, że u osób z IBS Low Fodmap przynosiło pewne korzyści. Eliminacja glutenu – nie przynosiła.

Depresja a dieta bezglutenowa i low FODMAP

Podczas przeprowadzonych badań naukowcy sprawdzili reakcję respondentów na zastosowanie prowokacji poszczególnymi składnikami m.in. glutenem lub fruktanami.

W kontekście depresji zanotowano wyższe wartości depresji, u osób, które poddano jednorazowej prowokacji glutenem przy jednoczesnym stosowaniu diety o obniżonej zawartości FODMAP i bez glutenu.

Silny efekt nocebo był widoczny we wszystkich uwzględnionych badaniach.

W badaniu norweskim reakcja objawowa na placebo była prawie tak wysoka, jak po prowokacji fruktanami i znacznie wyższa niż po prowokacji glutenem, co wskazuje, iż czynniki emocjonalne odgrywają znaczącą rolę w etiologii objawów.

Skład mikrobioty a nadwrażliwość na gluten

Podczas jednej próby badań zbadany został skład mikrobioty. W grupie kontrolnej, u osób zdrowych kolonie bakterii należących do tego rodzaju Bacteroidetes były wyższe, a Firmicutes – Phylum niższy w porównaniu do pacjentów z nadwrażliwością nieceliakalną na gluten.

U pacjentów stosujących dietę bezglutenową z NCGS zanotowano znaczny wzrost Bacteroidetes i odnotowano spadek liczby Firmicutes w porównaniu do diety o niskiej zawartości FODMAP.

To badanie potwierdza, że mikroflora pacjentów z NCGS jest bardziej podatna na różne modyfikacje diety w porównaniu do zdrowych osób.

Dieta bezglutenowa była również powiązana ze znaczącym wzrostem bakterii Bacteroidetes. Warto zauważyć, że podczas gdy w zdrowych kontrolach nie wykazano znaczących zmian w składzie mikrobioty, u pacjentów z NCGS wykazano istotne zmiany w bakteriach odpowiedzialnych za dehalogenację, utlenianie amoniaku, ksylanu i celulozy: w szczególności degradacja, redukcja siarczanów i wiązanie azotu przy jednoczesnym przestrzeganiu diety bezglutenowej.

Podsumowanie

Znaczna część pacjentów, u których występują nadwrażliwość pokarmowa na gluten, niezwiązana z alergią na pszenicę oraz celiakią wykazuje jednocześnie nietolerancję produktów o dużej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Badacze sugerują, że pacjenci z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten mogą odnieść znaczne korzyści w łagodzeniu objawów przy jednoczesnym stosowaniu diety bezglutenowej oraz low FODMAP.

Przypisy:

  1. Nordin, E., Brunius, C., Landberg, R., & Hellström, P. M. (2022). Fermentable oligo-, di-, monosaccharides, and polyols (FODMAPs), but not gluten, elicit modest symptoms of irritable bowel syndrome: a double-blind, placebo-controlled, randomized three-way crossover trial. The American journal of clinical nutrition115(2), 344-352.
  2. Arabpour E, Alijanzadeh D, Sadeghi A, Khoshdel S, Hekmatdoost A, Kord-Varkaneh H, Abdehagh M. Gluten restriction in irritable bowel syndrome, yes or no?: a GRADE-assessed systematic review and meta-analysis. Front Nutr. 2023 Nov 1;10:1273629. doi: 10.3389/fnut.2023.1273629. PMID: 38024368; PMCID: PMC10646307.
  • Data pierwotnej publikacji: 14.11.2018
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 2.12.2023