Czy dieta może zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19? Wyniki badań

dieta roślinna covid

Na dziś 200 milionów osób na całym świecie zachorowało na koronawirusa. Objawiał się różnie, niektórzy przeszli tę chorobę w bardzo ciężki sposób, inni łagodniej lub bezobjawowo. Liczba osób zarażonych i ofiar wirusa wciąż rośnie. Naukowcy z całego świata cały czas ciężko pracują, aby to zmienić. W tym celu prowadzone są różnego rodzaju badania, w tym dotyczące żywienia. W jednym z nich przeprowadzonym przez naukowców z Harvardu, King’s College London i firmy badawczej ZOE, wykazano, że dieta wysokiej jakości może zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19 lub przyczynić się do łagodniejszego jej przebiegu.

Dieta wysokiej jakości, czyli jaka?

Naukowcy ocenili jakość diety na podstawie wcześniejszych badań dotyczących zdrowych diet opartych na roślinach oraz wytycznych żywieniowych w Wielkiej Brytanii. Diety, którym przypisano wysoką jakość, cechują się bogactwem składników odżywczych pochodzących z produktów pełnowartościowych, dużą ilością roślin i niewielką liczbą przetworzonej żywności.

Wśród takich diet wymienić możemy diety roślinne i pescatariańskie. Zaliczamy do nich również dietę śródziemnomorską, która według badań jest jednym z najzdrowszych sposobów żywienia. Okazuje się, że osoby, które stosują te diety, posiadają więcej korzystnych bakterii w układzie pokarmowym.

Wiąże się to z wieloma korzyściami. Wspomniane drobnoustroje mogą m.in. przyczyniać się do zmniejszenia stanów zapalnych. Zdrowa flora bakteryjna jelit ma także związek z niższym ryzykiem zachorowań, w tym również na COVID-19.

Jaka dieta jest zatem dietą o niskiej jakości?

Naukowcy wskazali też diety, które ocenili jako charakteryzujące się niską jakością. Takie diety zawierają więcej produktów zwierzęcych i przetworzonej żywności, np. chipsów ziemniaczanych lub frytek.

covid
prostooleh / 123RF

Przebieg badania

Naukowcy z Harvardu, King’s College London i firmy badawczej ZOE przeanalizowali dane blisko 600 tysięcy dorosłych osób z Wielkiej Brytanii i USA, które wzięły udział w badaniu objawów COVID. Porównali zgłaszane przez uczestników badania objawy COVID-19 z wypełnionymi przez nich ankietami dotyczącymi nawyków żywieniowych.

Wyniki badania

Okazuje się, że stosowanie diet wysokiej jakości, np. diety śródziemnomorskiej, powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 o 10%. Zdrowy sposób żywienia skutkował również zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia ciężkich objawów choroby aż o 40%. Wyniki związane z wpływem diety na zachorowania na COVID-19 były takie same nawet po uwzględnieniu czynników związanych ze stylem życia.

Były to m.in. aktywność fizyczna, noszenie masek lub status społeczno-ekonomiczny. Dane sugerują, że osoby ubogie są najbardziej narażone na ryzyko zdrowotne wynikające z diety niskiej jakości.

Zobacz również
niealkoholowe stłuszczenie wątroby dieta

Czy status materialny odgrywa rolę w ryzyku zachorowania na COVID-19?

To, co ludzie spożywają i idące za tym zdrowie jest powiązane z różnymi czynnikami. Zalicza się do nich m.in. miejsce zamieszkania i zarobki. W badaniu zauważono, że uczestnicy stosujący diety wysokiej jakości, są aktywni fizycznie i ćwiczą regularnie. Zamieszkują obszary cechujące się lepszym statusem społeczno-ekonomicznym.

Co ciekawe, wśród bogatszych ludzi można zauważyć mniejsze ryzyko zarażenia się COVID-19. W sytuacji, gdy ludzie z biedniejszych obszarów stosowali dietę niskiej jakości, byli o 25% bardziej narażeni na zarażenie się wirusem niż osoby zamożne o podobnych nawykach żywieniowych.

Podsumowanie

Jak widać, dieta ma wpływ na ryzyko zachorowania na COVID-19. Dlatego warto stosować diety wysokiej jakości. Powinniśmy ograniczać żywność przetworzoną, skupiać się na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i spożywać pełnowartościowe produkty oraz duże ilości roślin.

Źródło:

  1. Medrxiv.org, https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.06.24.21259283v1 
  2. ZOE Covid Study, https://covid.joinzoe.com/post/eating-a-plant-rich-diet-helps-to-protect-against-covid-19 [dostęp: 14.08.2021]