Jaki wpływ wywarł lockdown na osoby z zaburzeniami odżywiania
Badanie, które ukazało się w Journal of Eating Disorders, zwiększa świadomość szkodliwego wpływu pandemii na zdrowie psychiczne ludzi.
Nowe dane wskazują, że osoby z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie doświadczyły znaczących negatywnych skutków podczas kwarantanny.
Nadzwyczajne środki i dystans społeczny
COVID-19 to choroba, która spowodowała hospitalizację setki tysięcy ludzi na całym świecie oraz znaczną liczbę zgonów. Warto jednak zwrócić uwagę, że pandemia i środki nadzwyczajne przedsięwzięte przez rząd wywarły znaczący wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19, rządy na całym świecie wprowadziły metody obejmujące pewien stopień dystansu fizycznego.
Chociaż lockdown miał kluczowe znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby, był również głęboko destrukcyjny dla jednostek i społeczeństwa. Co więcej, pandemia negatywnie wpłynęła na ogólny stan zdrowia psychicznego ludzi.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie The Lancet wykazał, że w Wielkiej Brytanii zdrowie psychiczne ludzi było ogólnie gorsze podczas pandemii niż wcześniej. Autorzy odkryli, że szczególnie dotknięci zostali młodzi ludzie, kobiety i osoby mieszkające z małymi dziećmi.
Wpływ na osoby z zaburzeniami odżywiania
Badanie opublikowane w Journal of Eating Disorders miało za zadanie ocenić wpływ pandemii na osoby chorujące na zaburzenia odżywiania, takie jak: anoreksja, bulimia oraz napadowe objadanie się.
Badanie
Na początku kwietnia, 2 tygodnie po wprowadzeniu dystansu społecznego w Wielkiej Brytanii, badacze zwerbowali 129 osoby za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby wzięły udział w ankiecie. Uczestnicy musieli być mieszkańcami Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 16 lat z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie – w tym podczas rekonwalescencji.
Kwestionariusz zawierał pytania zamknięte i otwarte na temat społecznych skutków dystansu społecznego, korzystania przez respondenta z internetu, ćwiczeń i zachowań żywieniowych oraz ogólnego wpływu pandemii na zaburzenia odżywiania.
Pogorszenie zaburzeń wśród 87% respondentów
Po analizie ankiet badacze stwierdzili pogorszenie objawów zaburzeń odżywiania 87% respondentów. Dodatkowo, ponad 30% grupy badanej zgłosiło, że ich objawy były znacznie gorsze. Respondenci oznajmili, że pandemia miała istotnie negatywny wpływ na ich samopoczucie psychiczne. Zgłosili, że czują mniejsze wsparcie i kontrolę, natomiast większą izolację społeczną.
Co wpływało na tak znaczące pogorszenie wyników?
Badacze stwierdzili, że kluczowe czynniki wpływające na pogorszenie stanu zdrowia to:
- zmiany w codziennej rutynie;
- sytuacja życiowa;
- możliwość dostępu do leczenia;
- relacje z jedzeniem;
- ilość czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi;
- ilość podjętej aktywności fizycznej;
- ilość czasu poświęconego na używanie technologii.
Wnioski
Naukowcy uważają, że analiza danych jasno wskazuje na wartość wsparcia społecznego w zmniejszaniu stresu. Podkreślają również negatywny wpływ długotrwałego wpływu izolacji na osoby z zaburzeniami odżywiania w wywiadzie.
Apel badaczy
Autorzy apelują do ekspertów, aby zwracali większą uwagę na minimalizowanie izolacji społecznej podczas podejmowanych przyszłych środków nadzwyczajnych oraz tworzenie komunikatów dotyczących ćwiczeń i odżywiania, które są przyjazne dla osób z zaburzeniami odżywiania.
Naukowcy sugerują również, że należy udostępnić odpowiednie środki, aby pomóc tej grupie osób w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami pandemii.
Na podstawie: Medical News Today, People with eating disorders negatively affected by lockdown, dostęp: 23.10.2020
Dietetycy.org.pl » Nowości naukowe » Jaki wpływ wywarł lockdown na osoby z zaburzeniami odżywiania
Tytuł dietetyka klinicznego uzyskałam na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Aktualnie kontynuuję kształcenie na studiach magisterskich. Interesuję się dietoterapią w zaburzeniach lipidowych, hormonalnych oraz płodności. Moją pasją są podróże oraz biegi przeszkodowe.