Jedzenie przyjazne dla zębów

Avatar photo
jedzenie zdrowe zęby

Piękny, zdrowy uśmiech to oznaka zdrowia i wizytówka człowieka. Nic dziwnego, że tak dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Prawdą jest jednak, że część osób ma o wiele większe problemy z próchnicą i chorobami dziąseł, pomimo sumiennego szczotkowania zębów i używania nici dentystycznych. Jednym z winowajców – często zapominanym – może być nieodpowiednia dieta. Oto krótki przewodnik po tym, co warto jeść, aby zadbać o zdrowe i piękne zęby.

Czarna lista wrogów zdrowych zębów

Słodycze to wróg numer 1? Może tak być – szczególnie jeśli sięgamy po te najbardziej ciągnące się cukierki, które później łatwo przyczepiają się do powierzchni zębów. Innym łatwo rozpoznawalnym przez większość osób wrogiem zębów są napoje gazowane – i to niezależnie od tego czy zawierają cukier czy tylko słodziki. Napoje gazowane jak i napoje energetyczne są bardzo kwaśne i przez to szkodliwe dla uzębienia. Kwaśne owoce – takie jak cytryny – mogą powodować uszkodzenia szkliwa, szczególnie jeśli zęby są później agresywnie szczotkowane niedługo po posiłku. Złe efekty dla kolorystyki zębów daje wino i kawa. Jeśli nie chcemy odbarwień – lepiej ograniczyć spożycie tych napojów. Uwaga również na czarną herbatę, która ma podobne działanie. Tutaj lepiej sięgnąć po herbatę białą lub zieloną.

Czy gumy do żucia pomagają?

Badania wskazują, że gumy do żucia bez cukru mogą pomagać w poprawie zdrowia zębów – chociaż nie każdy gatunek i nie każdy smak. Zazwyczaj do ich produkcji używane są słodziki takie jak xylitol, który ma tę zaletę, że świetnie sprawdza się w obronie przed szkodliwym działaniem bakterii.

Mleko i inni obrońcy zębów

Dobre źródła wapnia to podstawa zdrowego układu kostnego oraz uzębienia. Sztandarowym źródłem wapnia jest mleko, jogurty, sery (dużo wapnia, mało cukru i kwasów). Pomagają nie tylko chronić ale i odbudowywać uszkodzone zęby.

Woda, chociaż nie zawiera zbyt wiele składników, które same pomogą w ochronie zębów, to świetnie wypłukuje niekorzystne elementy resztek pokarmu i bakterii z jamy ustnej. Dodatkowo zawiera często fluor (niektóre kraje fortyfikują wodę kranową fluorem), który chroni szkliwo. Istotną kwestią jest to, że picie dużej ilości płynów, wspomaga wydzielanie śliny, która chroni zęby.

Podobne działanie mają różnorodne świeże warzywa – takie jak na przykład seler, ponieważ wymagają dużo żucia, co tak jak picie wody pomaga pozbyć się szkodliwych bakterii i resztek pokarmu.