Jeżyny pomocne w terapii stanów zapalnych skóry

Avatar photo
jeżyny badanie

Nowe badanie pokazuje, że spożywanie jeżyn może zmniejszyć stan zapalny związany z alergią skórną. W badaniu przeprowadzonym na myszach i opublikowanym w czasopiśmie „Nutrients”, naukowcy odkryli, że dieta bogata w jeżyny zmniejsza stan zapalny spowodowany nadwrażliwością kontaktową – stan, który powoduje zaczerwienienie i stan zapalny skóry.

Korzyści ze spożywania jeżyn

Jeżyny zawierają błonnik pokarmowy, witaminy: A, C, E i witaminy z grupy B, potas, magnez, pektyny i garbniki. Ich spożywanie wzmacnia organizm, korzystnie wpływa również na układ pokarmowy, pomagają przy biegunkach i mdłościach.

Analizy w przeszłości

Naukowcy z tego zespołu od lat badają wpływ jeżyn na stany zapalne. Dieta bogata w jeżyny okazała się obiecująca w zmniejszeniu stanu zapalnego związanego z niektórymi rodzajami nowotworów, a badacze zastanawiali się, czy owoce mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny w innych schorzeniach.

Szczegóły badania

Naukowcy karmili grupę myszy dietą zawierającej kwas protokatechowy lub jeżyny  – w ilości, która odpowiada jednej porcji dziennie dla ludzi. Obserwowano również grupę kontrolną, w której myszy karmiono taką samą dietą, ale bez dodatku jeżyn (dieta kontrolna).

Trzy tygodnie po rozpoczęciu próby naukowcy narazili na czynniki drażniące jedno ucho każdego gryzonia, co spowodowało nadwrażliwość kontaktową. Następnie analizowali zmniejszenie obrzęku, porównując uszy każdej myszy.

Odkryli, że u myszy karmionych dietą zawierającą jeżyny obrzęk zmniejszył się w porównaniu z gryzoniami, które nie były karmione jeżynami. Jako wyjaśnienie dlaczego spożywanie jeżyn wpłynęło w taki sposób, naukowcy wskazują na komórki dendrytyczne. Komórki dendrytyczne są zaliczane do ważnych modulatorów reakcji immunologicznych, a zwłaszcza reakcji alergicznych.

Zobacz również
dieta ciąża

Ta analiza jest wczesnym sygnałem o korzyściach ze spożywania jeżyn dla reakcji alergicznych. Badacze już planują kolejne badania, zakrojone na szerszą skalę.

Źródło: Kelvin Anderson, Nathan Ryan, Arham Siddiqui, Travis Pero, Greta Volpedo, Jessica L. Cooperstone, Steve Oghumu. Black Raspberries and Protocatechuic Acid Mitigate DNFB-Induced Contact Hypersensitivity by Down-Regulating Dendritic Cell Activation and Inhibiting Mediators of Effector Responses. Nutrients, 2020; 12 (6): 1701

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200702113718.htm