Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji [Recenzja]

Avatar photo
karmię piersią jem zdrowo

Żywienie kobiet ciężarnych i karmiących od zawsze wzbudza wiele emocji u samych zainteresowanych, jak również wśród ich najbliższych. Chyba większość z nas słyszała różne mity takie jak to, że karmiąca mama nie powinna jadać kapuśniaku czy fasolki po bretońsku, bo kolki u dziecka gwarantowane. Kawa wypita ukradkiem pomiędzy spacerem a przewijaniem sprawi, że malec nie zaśnie już tej nocy. Czosnek zaś należy pozostawić wampirom, matki karmiące z jakichś powodów powinny trzymać się z daleka od tego warzywa.

Mitów żywieniowych dotyczących diety mam karmiących jest znacznie, znacznie więcej. Jak zatem się nie pogubić i rozpoznać co jest prawdą a co miejską legendą? Na te nurtujące pytania wyczerpującej odpowiedzi udzieliły autorki dietetycznego poradnika laktacyjnego „Karmię piersią, jem zdrowo”.

Tytuł: Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji
Autorzy: Magdalena Czyrynda-Koleda, Monika Stromkie-Złomaniec
Wydawnictwo: Oficyna 4em
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2021

Jak jeść, gdy karmimy piersią?

Obie autorki są dyplomowanymi dietetyczkami o długoletniej praktyce zawodowej. Dla czytelników, chcących lepiej poznać autorki, polecam wywiad, który przeprowadziliśmy: https://dietetycy.org.pl/wywiad-z-magdalena-czyrynda-koleda-i-monika-stromkie-zlomaniec/ 

Porady i przepisy

Karmię piersią, jem zdrowo”, to zbiór porad praktycznych dotyczących żywienia młodych mam i kilkadziesiąt prostych przepisów na dania śniadaniowe, obiadowe oraz kolacje i przekąski. We wstępie autorki podały statystyki dotyczące karmienia naturalnego oraz liczne ciekawostki dotyczące opieki i wsparcia laktacji matek w różnych krajach.

To ważne, ponieważ karmienie naturalne niesie za sobą liczne korzyści dla matki i dziecka, o czym przeczytacie niniejszej książce. Bywa, że laktacja nie jest prosta, ale warto o nią zabiegać. Autorki omówiły przyczyny kłopotów z karmieniem naturalnym, jego przebieg oraz to jak zmienia się pokarm wraz z upływem tygodni życia dziecka. Oczywiście na te zmiany ma znaczący wpływ to, co zjada mama.

O tym, jak prawidłowo komponować dietę w tym okresie dowiecie się z „Karmię piersią, jem zdrowo”. Autorki podkreśliły w poradniku rolę urozmaiconej, bogatej w warzywa i owoce bez wykluczania ryb, produktów mlecznych, orzechów, nasion roślin strączkowych czy przypraw i ziół.

karmię piersią jem zdrowo

Niedoświadczone mamy często zadają sobie pytania dotyczące tego, jak długo powinno przebiegać karmienie, czy rozmiar piersi jest wskaźnikiem ilości produkowanego pokarmu, czy dziecko najada się wystarczająco, a także jak radzić sobie z tak zwanym kryzysem laktacyjnym. W książce „Karmię piersią, jem zdrowo” można znaleźć przystępne i rzeczowe odpowiedzi zarówno na te, jak i wiele innych pytań o laktację. Bywa, że młode mamy są wypytywane, przez bliższą i dalszą rodzinę o przebieg karmienia niemowląt. Często bywają oceniane, a czasem nawet krytykowane. Autorki zebrały wiele porad jak dać odpór niechcianym i nazbyt wścibskim pytaniom, a także ulubionym przez nestorki rodu „złotym radom”. Znacie ten problem?  Zajrzyjcie do „Karmię piersią, jem zdrowo”.

W części przepisowej autorki zaproponowały proste, szybkie przepisy, które w pełni odpowiadają potrzebom mam karmiących piersią. Ponieważ przy opiece nad niemowlęciem często liczy się czas, dietetyczki zadbały o podpowiedzi dotyczące przygotowania pewnego zapasu żywności, który ograniczy konieczność częstego zaopatrywania się.

Ze zgromadzonych produktów podstawowych z łatwością można przygotować pełnowartościowe, a przede wszystkim smaczne dania. Wśród ciekawych propozycji kulinarnych z „Karmię piersią, jem zdrowo” warto wymienić sałatkę z pieczoną dynia, serem kozim i żurawiną, grzanki z twarożkiem i pesto lub aksamitna zupa krem z cieciorki. Dla łasuchów autorki zaproponowały między innymi jabłka pieczone z masłem orzechowym, ciasteczka owsiane ze słonecznikiem czy czekoladowy koktajl lodowy.

Książkę „Karmię piersią, jem zdrowo” warto polecić nie tylko młodym mamom, ale też ich rodzinom, chcącym w mądry sposób wesprzeć je w tym nowym etapie życia.