Advertisement

Kawa a sen. Ile czasu przed pójściem spać, wypić ostatnią kawę?

Avatar photo
kawa sen

Kawa przed snem nie jest dobrym pomysłem i wiedzą o tym nie tylko miłośnicy czarnego naparu. Czy chodzi o kawę wieczorną? Nie tylko! Amerykańscy badacze wskazują na wyniki swojego ostatniego eksperymentu i sugerują, że kawa wypita nawet sześć godzin przed snem, może go skrócić aż o godzinę [1].

Ile czasu przed snem wypić ostatnią kawę?

Jeżeli masz kłopoty ze snem – nie wystarczy zrezygnować z wieczornego kubka ulubionego naparu. Okazuje się, że nie tylko kawa wypita późnym wieczorem wpływa na jego jakość. Badacze rozszerzyli pole swoich dociekań i stosując eksperyment, uwzględniający podawanie tabletek z kofeiną w dawce podobnej do około trzech kaw wykazali, że popołudniowa kawa również wpływa negatywnie na sen [1].

Meta-analiza badań [2] dokładniej opisuje ten efekt. W ich badaniu kofeina powodowała skrócenie snu o 45 minut i jakości snu o 7%. Oznacza to, że badani częściej przebywali w fazie snu lekkiego kosztem snu głębokiego, który przynosi największą regenerację.

Zgodnie ze wspomnianą meta-analizą ostatnia kawa powinna być wypita aż 8,8 godziny przed snem, aby nie zaburzała jego przebiegu.

Zobacz również
magnez

Nie widać różnicy – jednak ona jest

O ile zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli źle prześpimy noc, winowajcą mogła być wieczorna kawa – to w przypadku wypitej wcześniej nie wiążemy tych faktów. Wyniki badań przeprowadzonych na dwunastu osobach były potwierdzone przez zastosowanie zarówno rozmów na temat jakości snu, jak i wskazań przenośnych monitorów snu.

Bibliografia:

  1. Drake, C., Roehrs, T., Shambroom, J., & Roth, T. (2013). Caffeine effects on sleep taken 0, 3, or 6 hours before going to bed. Journal of Clinical Sleep Medicine9(11), 1195-1200.
  2. Gardiner, C., Weakley, J., Burke, L. M., Roach, G. D., Sargent, C., Maniar, N., Townshend, A., & Halson, S. L. (2023). The effect of caffeine on subsequent sleep: A systematic review and meta-analysis. Sleep medicine reviews69, 101764. Advance online publication. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2023.101764
  • Data pierwotnej publikacji: 18.11.2013
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 8.03.2023