Kawa bezkofeinowa w ciąży

Avatar photo
kawa bezkofeinowa w ciąży

Kawa bezkofeinowa w ciąży – co należy pić gdy spodziewasz się dziecka? Wielu kobietom oczekującym przyjścia na świat potomka ciężko jest się rozstać na wiele miesięcy z przyjemnością picia małej czarnej. Głównym składnikiem kawy, który może negatywnie wpływać na rozwój płodu jest kofeina. A co z kawą bezkofeinową? Czy sięganie po nią uwolni nas od efektów ubocznych, które niesie ze sobą picie kawy?

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Pierwsze pytanie jakie wymaga odpowiedzi jest proste, ale ma zaskakującą odpowiedź. Czy kawa bezkofeinowa nie zawiera kofeiny? Otóż zawiera, choć w o wiele mniejszych ilościach niż standardowe kawy. Kofeina jest usuwana w wyniku procesów chemicznych podczas procesu produkcyjnego. Zaleta dla osób, które powinny unikać kofeiny to to, że ilość jej jest śladowa. Ale jednak jest dalej obecna.

Czy kawa szkodzi matce i dziecku?

Kofeina może zwiększać ryzyko poronienia podczas ciąży. Szczególnie należy jej unikać w pierwszych tygodniach. Stąd też warto pomyśleć o usunięciu kawy z jadłospisu tak jak i innych produktów zawierających dużą jej ilość takich jak chociażby cola, czekolada czy lody kawowe. Na pewno osoby pijące kawę nałogowo powinny ją znacznie ograniczyć szczególnie na początku ciąży.

Oprócz zwiększenia ryzyka poronienia powoduje także wypłukiwanie cennych minerałów – przede wszystkim wapnia. Jest to szczególnie ważne w okresie ciąży.

Czy można pić kawę bezkofeinową w ciąży?

Mając na uwadze to o czym pisaliśmy wcześniej, czyli że kawa bezkofeinowa zawiera jednak pewną ilość kofeiny – idealnie by było, aby wykreślić ją również z menu, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Natomiast w przypadku osób, które kompletnie nie mogą sobie poradzić z brakiem kawy w jadłospisie – jest to akceptowalna alternatywa. Nie ze względu, że jest zdrowa, lecz ze względu, że będzie mniej szkodliwa i pomoże trzymać się przyszłej matce z dala od zwykłej kawy.

Tak czy inaczej – również z ilością tej kawy nie można przesadzać. Jak zwykle odpowiednie wyważenie w diecie jest kluczem do zdrowia matki i dziecka.