Kawa czy herbata – co lepsze?

Avatar photo
kawa czy herbata

Kawa czy herbata? Oba popularne napoje są bez wątpienia zdrowe – jednak wciąż różnią się między sobą. Słysząc w mediach różne argumenty i kontrargumenty za oboma typami napojów – trudno nie zadawać sobie pytania – co jest lepsze dla zdrowia? Jak odpowiedzieć na to proste pytanie – kawa czy herbata?

Co jest lepsze – kawa czy herbata?

Wprowadzeniem do tematu może być poniższe zestawienie głównych korzyści kawy i herbaty, tego jak dużo jej pijemy. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów zachęcamy do dalszej części artykułu!

A może raczej – co jest mniej zdrowe?

Niewątpliwie choć oba napoje są co do zasady zdrowym wyborem – to mają pewne swoje wady. Ze względu na zawartość kofeiny szczególnie niepolecana jest kawa kobietom w ciąży (ryzyko poronienia). Picie nadmiernej ilości herbaty, zawierającej taninę sprawia, że zmniejszona jest wchłanialność żelaza, co jest szczególnie ważne dla osób z problemami z anemią. W obu przypadkach mogą one podnosić ciśnienie. Dla osób dbających o zdrowie jamy ustnej istotną kwestią może być to, że kawa odbarwia zęby. Ponadto o ile kawa zawiera antyoksydanty, które mają chronić przed chorobami nowotworowymi, to zawierają pewne substancje, których działanie jest wręcz odwrotne. Z drugiej strony picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku.

Zdrowotne właściwości kawy i herbaty

Oba napoje zawierają antyoksydanty, zwalczające wolne rodniki. Ważna kwestia, która sprawia, że można te napoje uznać za wspierające w ochronie przed licznymi poważnymi chorobami, w tym chorobami nowotworowymi. W herbacie stwierdzono dotychczas między innymi działanie, które może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na raka jelita grubego, jajnika, prostaty i płuc. W przypadku kawy takie badania sugerowały jej pozytywny wpływ w ograniczaniu ryzyka raka wątroby.

Choroby układu krwionośnego również mają mniejsze ryzyko wystąpienia wśród osób spożywających herbatę. Co ciekawe podobne działanie zauważono w przypadku kawy – dla dłuższego, umiarkowanego spożywania.

Inną zaletą herbaty jest zawartość fluoru (układ kostny!), działanie moczopędne. Do tej pory stwierdzano również działanie wspierające odchudzanie w przypadku herbaty, zaś ułatwiające rozwój mięśni – dla kawy.

Zarówno dla kawy jak i herbaty stnieje również pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka chorób Alzheimera oraz Parkinsona. Kawa pomaga także uniknąć depresji.

Zobacz również
kawa

…no a przede wszystkim oba te napoje są smaczne i uwielbiane przez większość Polaków.

A jakie jest Wasze zdanie – kawa czy herbata?

(ankieta zakończona)

kawa czy herbata