Sezon letni to doskonały moment na przygotowanie przetworów. Dostępność lokalnych sezonowych owoców jest ogromna, cena najbardziej przystępna a ich jakość i walory odżywcze oraz sensoryczne największe.
Od pokoleń, dumą każdej ambitnej pani domu była półeczka z własnoręcznie wykonanym przysmakami w słoikach. Syropy, kompoty, konfitury, powidła czy dżemy to wspaniałe dodatki do potraw, wypieków czy jako niezależne danie, urozmaicające monotonię zimowych posiłków.
Sekretne receptury przekazywane z matki na córkę, kolorowe czasopisma, książki (czyt. również: zdrowe przetwory), czy obecnie Internet sprawiły, że przygotowanie przetworów stało się mniej skomplikowane. Dostępność nowoczesnych urządzeń kuchennych oszczędza czas i ułatwia ich przyrządzenie.
Tytuł: Konfitury. Sekrety, tradycja i smak |
Autor: Wanda Jackowska |
Liczba stron: 196 |
Wydawnictwo: Buchmann |
Rok wydania: 2019 |
Pyszne przepisy na udane konfitury
Najnowsza książka Wandy Jackowskiej, wydana nakładem wydawnictwa Buchmann, poświęcona konfiturom obejmuje ponad 80 przepisów. Pięknie wydana, atrakcyjnie ilustrowana przykuwa uwagę. Przepisy zaś są naprawdę różnorodne i proste w wykonaniu.
Nie tylko klasyka
Autorka oprócz owoców i cukru opracowała receptury z dodatkiem wody różanej, likierów, korzennych przypraw. W książce znalazły się także przepisy na konfitury z warzyw oraz owoców egzotycznych, co może być idealną metodą wykorzystania nadmiaru zakupionych świeżych produktów.
Jak zrobić udane konfitury?
Sama robiąc konfitury borykałam się z problemem rozgotowanych owoców, które pod wpływem temperatury i mieszania zupełnie traciły swój pierwotny kształt. Dzięki książce „Konfitury. Sekrety, tradycja i smak” dowiedziałam się, w czym tkwi tajemnica, pozwalająca na zachowanie właściwej formy owoców. Prosty ale naprawdę pomocny patent. o którym przeczytacie w książce pani Jackowskiej.
Jakie przepisy znajdziesz w środku?
Wśród przepisów znaleźć można te najbardziej klasyczne – konfitury z wiśni, czereśni, czarnej i czerwonej porzeczki czy śliwek, truskawek oraz malin, w których skład wchodzą owoce i cukier w odpowiednich proporcjach. Dla lubiących eksperymenty kulinarne warto wspomnieć o przepisach na konfiturę z ananasa i chili, czerwonych pomarańczy, rabarbaru i bananów czy winogron i płatków pelargonii. Dla osób odważnych można zasugerować konfiturę z zielonych pomidorów, marchwi z płatkami kwiatów słonecznika oraz tę z zielonych orzechów włoskich.
Moim faworytem wśród przepisów z Konfitury. Sekrety, tradycja i smak jest zdecydowanie konfitura z renklod z rumem. Pyszne słodkie śliwki, których smak został wzmocniony niewielką ilością dobrej jakości rumu zasmakują nie jednemu łasuchowi. Sezon na wiśnie w pełni, dlatego też zamierzam wypróbować konfiturę z dodatkiem likieru amaretto – wspaniałe do tarty!
Podsumowanie
Książka Wandy Jackowskiej Konfitury. Sekrety, tradycja i smak to doskonały pomysł na prezent dla miłośników przetworów. Z książki ucieszą się młodsi i starsi amatorzy słodkości oraz właściciele ogrodów, którzy często nie mają już więcej pomysłów na wykorzystanie swoich (bywa, że zbyt) obfitych zbiorów.