Kuchnia bardzo polska. Niezapomniane smaki [RECENZJA]

Avatar photo

Książki kucharskie zbierające przepisy polskiej kuchni narodowej, niezależnie od wydania, są tak zwanym must have domowej biblioteczki. Nasze prababcie czerpały inspiracje przeważnie z jednego z bestellerów tamtych czasów jakim była sławna książka kucharska Lucyny Ćwierczakiewiczowej pt.”365 obiadów za pięć złotych”.

Jej autorka w tym okresie była odpowiednikiem współczesnej perfekcyjnej pani domu, bo poza hitem kulinarnym opublikowała także „Poradnik porządku i różnych nowości gospodarczych” skąd młode mężatki dowiadywały się tajników prowadzenia gospodarstwa domowego. Nasze mamy zaś korzystały z nieco nowocześniejszej, PRL-owskiej pozycji, oprawionej w siermiężną okładkę z epoki, znaną większości z nas z domowych księgozbiorów. Mowa tu o książce „Kuchnia polska” napisanej przez Marię Librowską a wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne w 1982.

Tytuł: Kuchnia bardzo polska. Niezapomniane smaki
Autor: Ewa Aszkiewicz
Wydawnictwo: Publicat
Ilość stron: 448
Rok wydania: 2019

Współcześnie zaś pojawiło się wiele wariacji na temat kuchni polskiej – od tych w wersji light przez propozycje celebrytów i blogerów po wersję dla insulinoopornych, tych co nie lubią marnować, czy mających alergie i nietolerancje pokarmowe.

Kuchnia bardzo polska

Najnowszą propozycją w tym temacie jest „Kuchnia bardzo polska, niezapomniane smaki” autorstwa  Ewy Aszkiewicz wydana nakładem wydawnictwa Publicat w 2019 roku. Książka przykuwa uwagę pięknym wydaniem, pokaźną objętością i przepięknymi ilustracjami.

Opracowane przepisy zostały pogrupowane w kilka kategorii w tym przekąski, przystawki, sosy, zupy, dania główne, desery, ciasta i świąteczne specjały. Wśród kilkudziesięciu propozycji przekąsek warte wypróbowania wydają się dania rybne, które stosunkowo rzadko goszczą na naszych stołach.

Sandacz w sosie jabłkowym na bazie białego wina, zapiekane płocie, śledzie po cygańsku czy zapiekany węgorz uwzględniają rodzime gatunki, co sprawia, że ich dostępność jest łatwa.

W „Kuchni bardzo polskiej, niezapomniane smaki” pojawiły się przepisy, których składniki były na naszych stołach rzadkością jeszcze w latach 80-tych. Do takich zakąsek zaliczyć można na przykład nadziewane awokado, medaliony cielęce z borówkami czy dorsz z sosem z oliwek. Na szczęście otwartość granic zapewnia nam od wielu lat dostawy produktów z najodleglejszych zakątków świata, co także wpływa na kształtowanie naszych zwyczajów kulinarnych.

Autorka umiejętnie podsunęła czytelnikom przepisy oparte o najpopularniejsze warzywa – ziemniaki, kapustę, pory, selery, brukselkę i marchew. Do ciekawszych dań jarskich należą między innymi zapiekana kalarepka, seler w śliwkowym sosie, kabaczek zapiekany w sosie koperkowym czy selery w cieście piwnym.

Dla mięsożerców polecić można brukselkę z boczkiem, wątróbkę w czerwonym winie, udka kurczaka duszone z grzybami czy dorsz w sosie mirabelkowym.

Kuchnia polska to bogactwo dań mącznych, stąd także w  książce „Kuchnia bardzo polska, niezapomniane smaki” znalazło się wiele propozycji na pierogi, chociażby te z farszem z pieczarek czy dość oryginalne – faszerowane ryżem!

Wielbiciele klusek mogą wybierać spośród tych na parze, kaszy manny czy krajanych. Fani naleśników przygotować mogą wersję z jabłkami, śmietaną czy po staropolsku. Starsze pokolenie nie wyobraża sobie prawdziwego obiadu bez zup.

Poza najbardziej rozpoznawalnym i cenionym rosołem autorka „Kuchni bardzo polskiej, niezapomniane smaki” znalazły się także propozycje na zupę ze świeżych grzybów, pomidorów, młodych marchewek, kremy ze szczawiu, zielonego groszku, pieczarek oraz chłodniki wiosenny i pomidorowy. Zupy dla tradycjonalistów zaś to przede wszystkim polewka żołnierska, ziemniaczana czy z kiszonych ogórków.

Kuchnia polska to także gama wypieków i deserów. Tu można wybierać spośród ciast drożdżowych, w tym z kruszonką czy rogali, a także licznych ciast kruchych – z rabarbarem, morelami, jabłkami czy bakaliami. Biszkopty, baby czy serniki znajdą też swoich amatorów. Wśród deserów na zimno autorka uwzględniła sosy, kremy, lody i kompoty.

Osobny rozdział „Kuchnia bardzo polska, niezapomniane smaki” został poświęcony świątecznym specjałom. Wśród nich pyszne karpie, śledzie, barszcze i żury, a także mazurki, pączki czy kutia. Wszystko zaś z wykorzystaniem lokalnych, świeżych i sezonowych składników.

Podsumowanie

Kuchnia bardzo polska, niezapomniane smaki” to książka dla każdej młodej ale i bardziej doświadczonej gospodyni. Tradycyjne smaki, często dominowane przez nowinki z dalekich zakątków globu, zawsze są mile widziane w czasie rodzinnych, wielopokoleniowych spotkań. Przepisy zebrane w „Kuchnia bardzo polska, niezapomniane smaki” w swojej różnorodności uatrakcyjnią codzienne, jak i odświętne posiłki.