Kuchnia długowiecznych [RECENZJA]

Avatar photo
kuchnia długowiecznych2

Dieta długowieczności wchodzi szturmem w świat dietetyków. Za sprawą wielu badań z dziedziny genetyki już wiemy, że pokarm może wyciszać lub pobudzać transkrypcje konkretnych genów.  Ta nowo poznana dziedzina nauki zwana epigenetyką bada właśnie wpływ czynników zewnętrznych na ekspresję genów. Również tych odpowiedzialnych za starzenie się organizmu…

Tytuł: Kuchnia długowiecznych
Autor: Rebecca Katz, Mat Edelson
Wydanictwo: Wydawnictwo M
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 351

Kuchnia długowiecznych – Rebecca Katz, Mat Edelson

kuchnia długowiecznych

Istnieje wiele teorii tłumaczących starzenie się organizmu, a następnie jego śmierć. Znana teoria wolnych rodników mówi, że komórki ludzkiego organizmu w kontakcie z tlenem zostają uszkodzone. Inna teorii głosi, że człowiek inwestuje energię w siebie i reprodukcję tylko po to, aby dać życie kolejnym pokoleniom (teoria zużywającego się ciała). W czasie przekazywania najlepszych genów potomstwu nasz organizm się zużywa, a komórki stają się coraz słabsze. Co w takim razie zrobić, aby zatrzymać procesy starzenia się organizmu? Odpowiedzią może być właśnie epigenetyka i pokarmy spowalniające transkrypcję genów odpowiedzialnych za starzenie się organizmu.

Super szesnastka

Autorzy „Kuchni długowiecznych” już na wstępie zdradzają nam swoją Super Szesnastkę – są to produkty, które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Na ich liście znalazły się między innymi: awokado, czosnek, dziki łosoś, jarmuż, kawa, orzechy włoskie czy… czekolada! Inne bardzo cenne produkty znalazły się w specjalnej ściągawce: kulinarnej aptece (rozdz. 2), do której możesz zawsze zajrzeć i skomponować na ich podstawie pyszny obiad.

kuchnia długowiecznych2
kuchnia długowiecznych3
kuchnia długowiecznych4
kuchnia długowiecznych5

Pierwsze kroki w kulinarnym świecie

Rebecca Katz ze względu na swoje wykształcenie kulinarne podpowiada (rozdz. 3), jak postawić pierwsze kroki w kulinarnym świecie. Udziela wskazówek jak dobrze zainwestować czas w gotowanie oraz jak tworzyć smaki, które przypadną wszystkim do gustu.

Świadomość, że świetnie zbilansowany smak oraz doskonałe wartości odżywcze potrawy jest korzystna dla każdego z nas. Jak zatem zrównoważyć smak aby zdrowe jedzenie było dla nas przyjemnością?

Za pomocą 4 smaków: tłustego, kwaśnego, słonego oraz słodkiego. Oznacza to, że harmonię równowagi smakowej dadzą nam tylko cztery produkty: oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól morska oraz syrop klonowy klasy B. Oprócz właściwości smakowych produkty te wykazują korzyści zdrowotne. Należy je jednak dodawać z umiarem oraz z doskonałą precyzją wyuczoną metodą prób i błędów.

Rozdział od czwartego do jedenastego (ponad 250 stron) pokazuje przepisy na ciekawe dania. Są one dość wyszukane i pracochłonne, jednak myślę, że każdy znalazłby coś dla siebie.

Ocena książki

Książka jest dobrym pomysłem dla osób szukających motywacji do zdrowego odżywiania, więc będzie dobrym pomysłem na prezent. Nie ma w niej żadnych specjalnych założeń diety długowiecznych (jak było to u Valtera Longo i jego „Diecie długowieczności”). Autorzy na podstawie wysoko odżywczych produktów stworzyli przepisy na dania i przekąski, które z pewnością można włączyć do naszej diety jako zdrowe must have. Jako inspiracja, idealna.