Masa ciała matki podczas ciąży a iloraz inteligencji dziecka

Avatar photo
dieta w ciąży iq dziecka
https://dietetycy.org.pl/prawidlowa-masa-ciala-w-czasie-ciazy-dlaczego-to-takie-wazne/

Według naukowców, otyłość matki w ciąży może wpływać na rozwój dziecka, spadek zdolności motorycznych w wieku przedszkolnym i niższe IQ w dzieciństwie u chłopców, których matki podczas ciąży miały bardzo dużą nadwagę. Zespół epidemiologów, dietetyków i innych specjalistów w Columbia University Mailman School of Public Health i University of Texas w Austin podaje, że różnice są porównywalne z wpływem narażenia na ołów we wczesnym dzieciństwie. Odkrycia zostały opublikowane w „BMC Pediatrics”.

Szczegóły analizy

Naukowcy przebadali i zebrali dane do analizy od 368 matek i ich dzieci, wszystkie o podobnej sytuacji ekonomicznej i mieszkające w podobnej okolicy, początkowo w czasie ciąży, a następnie, gdy dzieci były w wieku 3 i 7 lat.

W wieku 3 lat naukowcy zbadali zdolności motoryczne dzieci i stwierdzili, że otyłość matek podczas ciąży była silnie związana z niższymi zdolnościami motorycznymi u chłopców. Nadwagę lub otyłość w czasie ciąży miało kolejno 23,9% i 22,6% matek.

W wieku 7 lat ponownie badano dzieci i stwierdzono, że chłopcy, których matki miały nadwagę lub otyłość w czasie ciąży, mieli wyniki o 5 lub więcej punktów niższe w testach IQ, w porównaniu do chłopców, których matki miały masę ciała w granicach normy podczas ciąży. U dziewcząt nie stwierdzono podobnego efektu.

Badacze przeanalizowali kilka czynników, w tym pochodzenie etniczne, stan cywilny, wiek, wykształcenie matki i iloraz inteligencji oraz to, czy dzieci urodziły się przedwcześnie czy były narażone na toksyczne chemikalia środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza. Nie zostało uwzględnione w analizie to, co spożywały ciężarne matki lub czy karmiły piersią.

Znaczenie ma także środowisko wychowawcze dziecka

Zespół zbadał także środowisko wychowawcze dziecka i sprawdził, w jaki sposób rodzice wchodzą w interakcje z potomstwem oraz czy dziecko otrzymało np. książki i zabawki. Zauważono, że troskliwe środowisko domowe zmniejsza negatywne skutki otyłości u matki podczas ciąży.

Ponieważ, jak przypominają badacze, iloraz inteligencji w dzieciństwie jest predyktorem stopnia wykształcenia, statusu społeczno-ekonomicznego i sukcesu zawodowego w późniejszym życiu, naukowcy twierdzą, że potencjalne skutki nadmiernej masy ciała podczas ciąży u matki mogą być widoczne także w dorosłym życiu potomstwa.

Zobacz również
dieta niskowęglowodanowa keto

iq dziecka
Natalia Deriabina / 123RF

Podsumowanie

Nie jest całkowicie jasne, dlaczego otyłość w ciąży wpływa na dziecko w późniejszym czasie, chociaż poprzednie badania wykazały powiązania między dietą matki a rozwojem poznawczym, jak wyższe wyniki IQ u dzieci, których matki spożywały więcej określonych kwasów tłuszczowych w zawartych w rybach. Różnice dietetyczne i behawioralne mogą być istotnymi czynnikami lub też na rozwój płodu mogą wpływać procesy, które mają miejsce w organizmach osób o nadmiernej masie ciała, takie jak stany zapalne, stres metaboliczny, zaburzenia hormonalne, wysokie stężenie insuliny i glukozy.

Z uwagi na ograniczenia badania, analizy wymagają kontynuacji.

Źródło: Elizabeth M. Widen, Amy R. Nichols, Linda G. Kahn, Pam Factor-Litvak, Beverly J. Insel, Lori Hoepner, Sara M. Dube, Virginia Rauh, Frederica Perera, Andrew Rundle. Prepregnancy obesity is associated with cognitive outcomes in boys in a low-income, multiethnic birth cohort. BMC Pediatrics, 2019; 19 (1)