Nasze jelita zamieszkują miliardy mikroorganizmów. Spotkamy je wszędzie: na skórze i włosach, w drogach oddechowych i moczowych, rodnych. Ich najważniejsze miejsce to jednak układ pokarmowy. Należy podkreślić, iż często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dolegliwości oraz schorzeń ma związek ze stanem naszych jelit. Dlatego tak istotne jest, by dbać o dobre bakterie.
Co to jest probiotyk?
Termin probiotyki ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO): są to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści gospodarzowi.
Co ważne, w ciągu ostatnich dwóch dekad diametralnie wzrosła popularność bakterii probiotycznych, co jest związane z coraz większą ilością dowodów naukowych, dostarczających informacji na temat ich korzystnego wpływu na organizm ludzki.
Mikrobiom jelitowy
Warto podkreślić, iż każdy z nas ma 300-400 rodzajów drobnoustrojów w świetle jelit. I każdy z nas ma RÓŻNY zestaw ilościowy i jakościowy.
Kluczowe jest iż, z każdym łykiem alkoholu, napoju zawierającego konserwanty, a także z każdym kęsem potraw smażonych, z tłuszczami nasyconymi, produktów typu fast food, z każdym produktem wysoko przetworzonym, każdym stresem, szczególnie długotrwałym, każdym zatruciem pokarmowym, z każdym łykiem wody z mikrodrobinkami plastiku – zmieniamy w sposób nieświadomy nasz mikrobiom, upośledzamy go, osłabiamy, pozwalamy szkodliwym bakteriom zyskać przewagę w jelitach.
To w konsekwencji często prowadzi do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, a tym samym pojawienia się biegunek, bólu brzucha czy innych dyskomfortowych dolegliwości.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż przez takie działania zostaje zaburzona oś jelito-mózg, co negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, nastrój.
Jaki probiotyk wybrać?
Na rynku jest wiele produktów – zarówno jednoszczepowych, jak i wieloszczepowych. Pewnie niejednokrotnie zadajesz sobie pytanie, który preparat jest lepszy? Podawanie probiotyku z tylko jednym szczepem lub kilkoma jest ruletką, bo może się zdarzyć, że będzie to terapia nietrafiona w potrzeby organizmu.
Warto zdawać sobie sprawę, że im więcej „dobrych” bakterii dostarczymy do organizmu, tym większa szansa, że trafimy w brakujący szczep u danego pacjenta. W efekcie organizm wybierze sobie te, których mu brakuje. To zaś poprawi zdrowie jelit, pokonując panoszące się w nim „złe” bakterie.
Czym charakteryzuje się MyBestProBIO?
Jest to suplement diety zawierający aż 30 szczepów mikroorganizmów w tym 29 szczepów bakterii z 14 różnych gatunków ponadto wzbogacony jest o szczep drożdży Saccharomyces boulardi. Dzienna porcja MyBestProBIO dostarcza, aż 30 miliardów bakterii.
Kiedy warto włączać MyBestProBIO?
Przede wszystkim jest rekomendowany jako uzupełnienie składu mikrobiomu organizmu człowieka:
- dla osób będących w trakcie antybiotykoterapii, bądź po jej zakończeniu,
- podróżujących do innych krajów,
- w trakcie procesu redukcji masy ciała,
- prowadzących intensywny oraz wymagający tryb życia.
Oto najważniejsze szczepy zawarte w MyBestProBIO i ich pozytywny wpływ na ludzki organizm:
B. animalis animalis B5365 – hamuje rozwój patogennych bakterii. Dodatkowo wpływa korzystnie na organizm, zwiększając przyswajanie takich składników jak żelazo, magnez, wapń oraz cynk. Bakterie z rodzaju Bifidobacterium wykazują korzystny wpływ na zdrowie metaboliczne, tym samym regulując masę ciała. Korzystnym aspektem działania tych bakterii jest też rola w utrzymaniu funkcji bariery jelitowej.
Niektóre szczepy bakterii probiotycznych mają korzystny wpływ na wsparcie układu odpornościowego. Między innymi taki wpływ ma Lactobacillus delbrueckii bulgaricus B5378.
Jak już zostało wspomniane, probiotyki wykazują korzystny wpływ na nastrój oraz samopoczucie. Warto wyróżnić Bifidobacterium adolescentis B5366. Wykazuje on zdolność do produkcji kwasu GABA, wspierającego organizm w okresie dużego stresu.
Kolejnym ważnym i pozytywnym aspektem jest wsparcie podczas terapii trądziku. L. delbrueckii bulgaricus zmniejsza stany zapalne skóry. Tym samym przyczynia do efektywnej terapii.
Bakterie probiotyczne wykazują holistyczny wpływ na ludzki organizm. Najczęściej wykorzystywane są w okresie antybiotykoterapii.
Takie szczepy jak Saccharomyces boulardii ma wpływ na zapobieganie i leczenie biegunki poantybiotykowej, a także w biegunce spowodowanej Clostridium difficile. Istnieją naukowe przesłanki, iż wspiera terapię choroby Leśniowskiego-Crohna, redukując stan zapalny oraz częstotliwość biegunek.
Dzięki zawartości Bifidobacterium bifidum B5368 można stosować MyBestProBIO w celu uzupełniania oraz przywracania równowagi mikrobiologicznej. Dodatkowo łagodzi on objawy związane z zespołem jelita drażliwego.
Podsumowując, probiotyki mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia wpływu na wiele jednostek chorobowych oraz jakość życia. Jest to udokumentowane licznymi badaniami naukowymi. Przez ich korzystne działanie na ludzki organizm wzrasta coraz większa chęć na ich zakup. Warto podkreślić, iż właściwości probiotyków są szczepozależne. Z tego powodu należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj, jak i gatunek, ale także na szczep. Takie działanie ma na celu optymalne wsparcie zdrowia każdego człowieka.