Najlepsza dieta dla mikrobiomu, czyli jedzenie, które Twoje bakterie pokochają!
Mikrobiom w ostatnich latach w badaniach odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego, że naukowcy postawili bardzo konkretne pytanie: która popularna dieta jest dla mikroflory jelitowej najbardziej przyjazna? Też Was to ciekawi? Zapraszamy do lektury!
Porównanie 5 popularnych diet
Badacze pod lupę wzięli pięć często stosowanych stylów odżywiania:
- dietę roślinną
- dietę fleksitariańską
- świadomą dietę amerykańską (orzechy, pełne ziarna, nabiał, ale wciąż nadmiar cukru, mało warzyw)
- standardowa dieta amerykańska
- dieta eliminacyjna – niskowęglowodanowa
Która zatem z tych diet okazała się najkorzystniejsza? Do szczegółów wrócimy. Żeby nie trzymać Was dłużej w niepewności – odpowiadamy:
Dieta fleksitariańska najlepsza dla mikrobiomu!
Tę wysoką jakość diety oceniono jako dużą różnorodność bakterii w próbkach kału pobranych w trakcie badania. Szczególnie niska zawartość korzystnych dla zdrowia jelit bakterii rodzaju Bifidobacterium cechowała dietę niskowęglowodanową.
Dieta roślinna i dieta zachodnia wykazały podobną różnorodność alfa (czyli w danej społeczności).
Głównym wnioskiem badania jest, że korzystny model dla różnorodności bakterii jelitowych jest taki, gdzie dostarczamy w diecie różnych kategorii produktów. Ważny jest duży udział produktów roślinnych bogatych w błonnik. Cenne może być wzbogacenie też o fermentowane produkty mleczne. Takim modelem żywienia, który spełnia te założenia jest zyskująca na popularności dieta fleksitariańska.
Dowiedz się więcej na temat diety fleksitariańskiej tutaj: https://dietetycy.org.pl/fleksitarianizm/
O badaniu
Należy wspomnieć, że badanie, które zostało tu omówione, było przeprowadzone przez badaczy z firmy Danone – francuskiego Danone Nutricia Research we współpracy z Univesity of California San Diego. Zostało opublikowane w remonowanym American Journal of Critical Nutrition (IF = 7.0).
Zostało oparte o dane z American Gut Project – badanie obejmujące 1800 dorosłych Amerykanów.
Źródło:
Cotillard, A., Cartier-Meheust, A., Litwin, N. S., Chaumont, S., Saccareau, M., Lejzerowicz, F., … & Veiga, P. (2021). A posteriori dietary patterns better explain variations of the gut microbiome than individual markers in the American Gut Project. The American Journal of Clinical Nutrition.
Dietetycy.org.pl » Nowości naukowe » Najlepsza dieta dla mikrobiomu, czyli jedzenie, które Twoje bakterie pokochają!