Normy Żywienia 2020. Poznaj nowe normy dla populacji Polski

Avatar photo
normy żywienia 2020

Rok 2020 eksperci NIZP-PZH postanowili zakończyć, wydając nową edycję Norm Żywienia dla populacji Polski. Jak zapewne pamiętacie, organ do tej pory odpowiedzialny za ten dokument, IŻŻ, został włączony do NIZP-PZH w lutym 2020. W tym roku eksperci postanowili zaproponować również w miejsce popularnej Piramidy Żywienia koncept Talerza Zdrowia.

Jak widać to nie koniec nowości. W tym tygodniu na stronach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej pojawiła się nowa wersja Norm Żywienia 2020.

Nowe Normy Żywienia są wzbogacone i zaktualizowane, dłuższe o 87 stron.

Normy Żywienia 2020

Ostatnia nowelizacja Norm Żywienia miała miejsce w 2017 roku. Prace nad nową edycją były prowadzone w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Tym bardziej cieszy, że pomimo dogłębnych zmian w strukturze IŻŻ, środowisko dietetyków może korzystać ze znowelizowanej wersji Norm.

Pieczę redakcyjną nad wydaniem tej edycji trzymali prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz (do niedawna dyrektor IŻŻ), dr n. roln. Ewa Rychlik, dr n. roln. Katarzyna Stoś i prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska. Łącznie w powstaniu norm żywienia brało udział 26 autorów. Aż 5 z nich z tytułem profesorskim.

Czym są Normy Żywienia dla populacji Polski?

Dokument ten stanowi punkt odniesienia dla osób zajmujących się dietetyką. Pokazuje aktualne zalecenia dotyczące zapotrzebowania na energię, składniki dla różnych grup wiekowych i płci. Częsta aktualizacja norm jest potrzebna, chociażby z uwagi na pojawianie się nowych wyników badań. Badacze wiedzą coraz więcej na temat tego, jak działa ciało człowieka. Normy dzięki częstej aktualizacji mogą ten aktualny stan wiedzy przekazać.

Co zmieniło się w Normach Żywienia 2020?

Największą różnicą w stosunku do poprzedniej wersji jest rozbudowanie informacji dotyczących zastosowań norm. Może być to przydatny zasób dla dietetyków. Jest też zmiana widoczna na pierwszy rzut oka – zmieniła się nazwa publikacji. Z uwagi na dodanie rozdziałów z zastosowaniem wersja Norm Żywienia 2020 nazywa się „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie„.

Zobacz również
dietetyk - jak zostać dietetykiem

Pobierz Normy Żywienia

Normy dostępne są jak zawsze za darmo do ściągnięcia ze strony NCEZ.

Kliknij w przycisk poniżej, aby przejść do pełnej treści dokumentu:

Wasza opinia

Jakie jest Wasze zdanie na temat nowelizacji Norm Żywienia? Piszcie w komentarzu!