Teraz czytasz
Piramida Żywieniowa z opisem

Piramida Żywieniowa z opisem

piramida żywienia iżż

W tym artykule dowiesz się o tym jaka Piramida Żywieniowa obowiązuje w 2019 roku.

Wiodącą instytucją w Polsce, której Piramida Żywieniowa jest traktowana jako wyznacznik zdrowego stylu życia jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ). Ostatnia wersja tej piramidy została opublikowana w roku 2016 (poprzednia wersja z 2009) i jest obowiązująca również teraz. Poza piramidą, stanowiącą podstawę zaleceń żywieniowych w Polsce istnieją te przygotowane dla specjalnych grup wiekowych – piramida żywieniowa dla dzieci i młodzieży, piramida żywieniowa dla osób starszych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że jest to “Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Ale o tym zaraz. Na początek przedstawienie graficzne piramidy żywienia.

Piramida Zdrowego Żywienia IŻŻ dla osób dorosłych

piramida żywienia 2017

Piramida Żywieniowa – opis

Aktywność fizyczna

Jak zauważyliście nie bez powodu u podstawy piramidy znajduje się aktywność fizyczna – rozumiana nie tylko jako typowy sport ale także: chodzenie po schodach, spacer, nordic walking, etc. Według IŻŻ codziennie na aktywność fizyczną powinniśmy poświęcić przynajmniej 30-45 minut.

Podstawa diety

Produkty u podstawy powinny być spożywane częściej i w większej ilości, czym wyżej, tym spożycie powinno być rzadsze. Co ważne: są to zalecenia dla osób zdrowych. Niektóre schorzenia mogą wymagać indywidualnej diety.

Owoce i warzywa

Ogólnie rekomenduje się spożycie 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Jak łatwo zauważyć podstawą diety są warzywa i owoce – w praktyce powinny one stanowić aż połowę tego co jemy. Istotne są też proporcje, bo 3/4 powinny stanowić warzywa, mniej zaś owoce.

Produkty zbożowe

Na wyższym szczeblu znajdują się produkty zbożowe – co istotne: rekomenduje się spożycie produktów pełnoziarnistych, bo to one są zdrowszym wariantem.

Nabiał

Dalej pojawia się nabiał – np. 2 szklanki mleka, który można też zastąpić innym produktem mlecznym, takim jak jogurty naturalne, kefiry.

Mięso

Dwa najwyższe szczeble to produkty, których często nadużywamy – mięsa. Warto aby zamiast czerwonego mięsa, które powinniśmy jeść sporadycznie – pojawiały się w diecie nasiona roślin strączkowych, ryby, jaja, chude mięso. Ma to znaczenie szczególnie w unikaniu spożycia dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Tłuszcze

Najwyżej znajdziemy tłuszcze. Warto zwrócić uwagę na to jakie tłuszcze wybieramy – raczej odradza się spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Warto zastępować je tłuszczami roślinnymi – np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek.

Wielcy nieobecni piramidy

Na marginesie warto wspomnieć o tym, co warto eliminować z diety. Są to cukier, słodycze (które można zastąpić owocami) oraz sól (aby jedzenie było smaczne, można wykorzystać zioła). Nie warto pić alkoholu, natomiast należy pić wodę (ok. 1,5 litra dziennie).

Piramida żywieniowa dla osób starszych

Piramida żywieniowa dla osób w starszym wieku w swojej obowiązującej wersji została opublikowana w trakcie Kongresu Żywieniowego IŻŻ w 2018 roku.

Zasady są zbieżne z piramidą ogólną – przy czym kluczowe w przypadku seniorów jest picie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody.

Zobacz również
piramida żywieniowa osób starszych

Piramida żywieniowa IŻŻ dla osób starszych przewiduje także suplementację witaminy D.

Pełny opis piramidy w wersji dla osób starszych znajdziesz poniżej:

Piramida żywieniowa dla dzieci i młodzieży

Specjalne potrzeby okresu rozwoju organizmu dzieci i młodzieży (wiek 4-18 lat) sprawia, że posiadają one swoją odrębną wersję, pochodzącą z 2019 roku.

Znajdziesz ją poniżej:

Sprawdź czy znasz zasady Piramidy Żywienia?

Zaznacz prawidłowe odpowiedzi.

Przydatne linki:

  • Zobacz jak zmieniały się piramidy żywieniowe na przestrzeni lat > link
  • Harwardzka piramida żywieniowa > link
  • Pełny opis piramidy znajdziesz na stronie IŻŻ > link
4.02/5 (58)

Proszę oceń

Scroll To Top