Pasty do pieczywa i przekąsek z 4 stron świata

Avatar photo
pasta do pieczywa

Zwykle, gdy przygotowujemy kanapki, sięgamy po masło lub margarynę, żółty ser, wędlinę czy twarogi. Okazuje się, że zwykłe śniadanie można na wiele sposobów urozmaicić. Pasty, bo to o nich będzie mowa, są spożywane na całym Świecie, prawdopodobnie dlatego, że każdy czasem musi „wymieść resztki z lodówki”. Polskie pasty są bardzo kaloryczne i średnio zdrowe, gdyż najczęściej ich bazą jest majonez – np. pasta z jaj, majonezu i szczypiorku, którą znają wszyscy. Dlatego warto sięgnąć po pasty z innych regionów świata, które bazują zwykle na warzywach przygotowanych w różny sposób. Są one nie tylko smaczne, ale wprowadzają do diety cenne witaminy i składniki mineralne.  W dzisiejszych czasach, dzięki szerokiej dostępności produktów, możemy pasty  z Włoch czy Libanu przygotować w domu lub po prostu kupić je w sklepie ze zdrową żywnością/supermarkecie.  Omówione pasty mogą również okazać się ratunkiem dla osób z nietolerancjami pokarmowymi, które niejednokrotnie muszą wykluczyć produkty kojarzące nam się z dodatkami do kanapek: twarogi, żółte sery, jaja, niektóre wędliny.

WŁOCHY

CAPONATA

Sycylijska gęsta pasta, która powstaje z utartych i podsmażonych na oliwie bakłażanów. Zgodnie z tradycją dodaje się do nich rozdrobnione oliwki, seler naciowy, paprykę, cebulkę, pomidory i kapary. Jest bardzo aromatyczna, idealna do pieczywa różnego rodzaju.

PESTO

Jest to pikantna, gęsta ziołowa pasta, o wyrazistym aromacie. Klasyczne pesto to pesto alla genovese, czyli pesto z bazylii, oliwy palonych orzeszków pinii, soli i sera pecorino.  Bardzo popularne jest też pesto roso, które robi się z suszonych pomidorów, peperoncini (odmiana papryczki chili), oliwy i soli. Tego typu pasty są też robione z czosnku, rukoli, ziaren słonecznika i parmezanu. Pasty tego typu mają bardzo intensywny smak, przez co idealnie pasują do pieczywa typu pita, przekąsek i makaronów.

MEZEDES – GRECKE PRZYSTAWKI 

MELITZANOSALATA

Jest to znana grecka przystawka. Przygotowuje się ją z upieczonych, rozdrobnionych bakłażanów, które uciera się z oliwą i jogurtem, a następnie dodaje czosnek, cebulę i natkę pietruszki.

TARAMOSALATA

Przystawka podawana nie tylko w Grecji, ale także w Turcji, na Cyprze i w Rumunii (tu znana jako Salata de icre). Tradycyjny przepis łączy ze sobą wędzoną ikrę dorsza, rozdrobniony miąższ pieczywa, utarte gotowane ziemniaki, sok z cytryny i oliwy. Kolor pasty zależy od ilości poszczególnych dodatków. Zwykle ma barwę jasnokremową albo różowawą. Idealna do pieczywa lub surowych warzyw. Bardzo dobrze komponuje się z oliwkami.

TZATZIKI

Najbardziej znany element kuchni greckiej. Jest to forma pasty, sosu, która pasuje do mięsa, pieczywa czy do grillowanych czy surowych warzyw. W skład wchodzi jogurt grecki, do którego dodaje się starte ogórki, czosnek, sok z cytryny i oliwę. Całość doprawia się solą i pieprzem. Niektórzy Grecy do tzatziki dodają też oliwki, miętę czy ser feta.

FRANCJA

TAPENADE

Prowansalski specjał – pasta, która przygotowywana jest z rozdrobnionych oliwek (zielonych lub czarnych), kaparów, świeżego czosnku, pieprzu, ziół prowansalskich i oliwy z oliwek. Bardzo ważnym dodatkiem są też pokrojone filety anchois.

MEKSYK

GUACAMOLE

Słynna meksykańska pasta, która najpewniej była spożywana już przez Azteków. Przygotowuje się ją z miąższu dojrzałego awokado ucieranego z sokiem z limonki i solą. Jest zielonego koloru. Czasem dodaje się do niej też pomidory i chili. Najbardziej pasuje do nachosów i tortilli.

LIBAN

HUMMUS

Pasta popularna w kuchni arabskiej. Przygotowywana z ugotowanej ciecierzycy, następnie utarta z dodatkiem czosnku, tahini – pasty sezamowej, oliwy z oliwek, soku z cytryny i przypraw (czasem dodawana jest również pietruszka i kminek rzymski). Idealna dla wegan i wegetarian.

LIBIA

HARRISA

Ta pasta jest  z kolei wyjątkowo ostra.  Wytwarzana jest z papryki chili i czosnku. Często dodaje się też kolendrę, kminek zwyczajny, kminek rzymski i oliwę. Może także zawierać pomidory. Używana jest jako dodatek do makaronu, kuskusu, kanapek i zup. Ostrość pasty zależna jest od ilości dodanej oliwy, gdyż kapsaicyna zawarta w papryczkach chili, która odpowiada za smak ostry papryki, rozpuszczalna jest w tłuszczu. W ten sposób arabowie regulują smak pasty.

SERBIA

AJVAR (AIWAR)

Pasta przyrządzana z pieczonej słodkiej papryki i bakłażanów z dodatkiem pomidorów, czosnku i octu oraz przypraw: soli, pieprzu i chili.  Niektórzy producenci dodają marchew i gotowaną marchew, co powoduje spadek jakości.

MACEDONIA

PINDŻUR

Jest to łagodna pasta, która powstaje z nie mniej niż 60% papryki, bakłażanów, oleju słonecznikowego, cukru, soli i pietruszki.

LUTENICA (LJUTENICA)

Pasta, która serowowana jest zarówno w Macedonii, Serbii, jak i Bułgarii. Zawiera pastę pomidorową, pieczone bakłażany, a także w różnych kombinacjach marchew, orzechy, olej słonecznikowy, cukier, sól i pietruszkę, pieprz czerwony i czarny. Oryginalny smak lutenicy uzyskuje się przez dodanie kminku, chili i czosnku. W niektórych regionach do pasty dodaje się również ugotowane ziemniaki.

TURCJA

ADŻIKA

Pasta z czerwonej papryki z dodatkiem soli, czosnku i ziół (w tym chmeli-suneli). W zależności od dojrzałości użytej papryki, pasta jest czerwona lub zielona.

Zachęcamy do dodawania swoich pomysłów na oryginalne, egzotyczne pasty w komentarzu !