Pieczarka źródłem witaminy D

pieczarki

Od pewnego czasu powstają liczne badania naukowe na temat witaminy D. Jak wiadomo, wpływa ona na wiele funkcji organizmu człowieka. Potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, immunologicznego, endokrynnego a także mięśniowego. Niezbędna jest także w procesach wzrostu i mineralizacji kości, a jej niedobór uznany został za czynnik rozwoju osteoporozy. Dlatego też ważne jest jej odpowiednie dostarczanie.

Witamina D jest syntezowana w skórze, ale dostarczana jest także do organizmu razem z pokarmem. Najczęściej za dobre źródło witaminy D uznaje się: ryby morskie, a także pozyskane z nich oleje (tran). W mniejszym stopniu dostarczają jej mięso, mleko i przetwory mleczne.

Jak podkreślają jednak naukowcy, źródłem witaminy D mogą być także pieczarki! Jak wynika z badań, pieczarka dwuzarodnikowa zawiera ergosterol, który pod wpływem promieniowania UV przetwarzany jest w witaminę D2. Zjawisko wytwarzania witaminy D w pieczarce podobne jest do wytwarzania jej w ludzkiej skórze.

Co więcej, wystawienie pieczarki na działanie światła ultrafioletowego na 15-20 sekund przyczynia się do zwiększenia poziomu witaminy D2 w porównaniu do pieczarek na nie nienarażonych.

Pieczarka zawiera 1,9µg witaminy D na 100g produktu, a mleko UHT 3,2% jedynie 0,03µg/100g. Dlatego też, jak się okazuje – pieczarka może być nie tylko smacznym dodatkiem do dań, ale także wartościowym źródłem składników odżywczych. Co ważne, produkt ten spożywany może być także przez wegan, którzy nie konsumują produktów pochodzenia zwierzęcego, które często uznawane są za jedyne źródło tej witaminy.