Poziom witaminy D u noworodka wpływa na występowanie schizofrenii
Noworodki z niedoborem witaminy D mają zwiększone ryzyko występowania schizofrenii w późniejszym okresie życia, jak informuje zespół australijskich i duńskich naukowców. Odkrycie może pomóc w prewencji niektórych przypadków choroby poprzez leczenie niedoboru witaminy D już w najwcześniejszych momentach życia. Wyniki opublikowano w „Scientific Reports”.
Badanie, prowadzone przez profesora Johna McGratha z University of Queensland w Australii i na Uniwersytecie Aarhus w Danii, wykazało, że noworodki z niedoborem witaminy D miały o 44% większe ryzyko zachorowania na schizofrenię w dorosłym wieku w porównaniu badanymi z prawidłowym poziomem tej witaminy.
„Rozwijający się płód jest całkowicie zależny od matczynych zasobów witaminy D, nasze wyniki sugerują, że zapewnienie kobietom w ciąży odpowiedniego poziomu witaminy D może wpływać na zapobieganie niektórym przypadkom schizofrenii, w sposób porównywalny do roli, jaką odgrywa suplementacja kwasem foliowym w prewencji wad cewy nerwowej” – komentują naukowcy.
O badaniu
Analiza, w której udział wzięło 2602 badanych, potwierdziła poprzednie badania, które również znalazły związek między niedoborem witaminy D u noworodków a zwiększonym ryzykiem schizofrenii. Zespół dokonał odkrycia, analizując stężenie witaminy D w próbkach krwi pobranych od duńskich noworodków w latach 1981-2000.
Czynniki ryzyka schizofrenii
Profesor McGrath przypomniał, że schizofrenia wiąże się z wieloma różnymi czynnikami ryzyka, zarówno genetycznymi, jak i środowiskowymi, ale badania sugerują, że niedobór witaminy D u noworodków może odpowiadać za około 8% przypadków schizofrenii w Danii. Wiele uwagi w badaniach nad schizofrenią poświęcono czynnikom modyfikowalnym we wczesnym okresie życia. „Wcześniejsze badania wskazały na zwiększone ryzyko schizofrenii związane z urodzeniem w czasie zimy lub wiosny i życiem w krajach w wysokiej szerokości geograficznej, takich jak Dania”
Profesor McGrath powiedział, że chociaż w Australia jest krajem o lepszym nasłonecznieniu w porównaniu z Danią, niedobór witaminy D nadal może występować u kobiet w ciąży, w tym kraju ze względu na styl życia i stosowanie praktyk zabezpieczających przed światłem słonecznym.
Dalszy kierunek badań
Profesor McGrath również przeprowadził holenderskie badanie z 2016 roku, które znalazło związek między prenatalnym niedoborem witaminy D a zwiększonym ryzykiem cech autyzmu dziecięcego. „Następnym krokiem jest przeprowadzenie randomizowanych badań klinicznych na temat suplementacji witaminą D u kobiet w ciąży, które mają niedobór tej witaminy, w celu zbadania jej wpływu na rozwój mózgu dziecka i ryzyko zaburzeń neurorozwojowych, takich jak autyzm i schizofrenia”.
Źródło: Darryl W. Eyles, Maciej Trzaskowski, Anna A. E. Vinkhuyzen, Manuel Mattheisen, Sandra Meier, Helen Gooch, Victor Anggono, Xiaoying Cui, Men Chee Tan, Thomas H. J. Burne, Se Eun Jang, David Kvaskoff, David M. Hougaard, Bent Nørgaard-Pedersen, Arieh Cohen, Esben Agerbo, Carsten B. Pedersen, Anders D. Børglum, Ole Mors, Pankaj Sah, Naomi R. Wray, Preben B. Mortensen, John J. McGrath. The association between neonatal vitamin D status and risk of schizophrenia. Scientific Reports, 2018; 8 (1)
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Poziom witaminy D u noworodka wpływa na występowanie schizofrenii
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl