Rola witaminy D w leczeniu IBS
Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield donoszą [2], że suplementacja witaminą D może pomóc złagodzić bolesne objawy zespołu jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS). Badacze dokonali przeglądu wszystkich dostępnych badań dotyczących związku między podażą witaminy D i IBS oraz stopnia nasilenia objawów choroby wśród osób przyjmujących suplementy zawierające witaminę D. Wyniki opublikowano w „European Journal of Clinical Nutrition”.
🔍 W 2021 roku opublikowane zostało inne, brytyjskie badanie również w European Journal of Nutrition. Na próbie 137 osób nie stwierdzono poprawy jakości życia osób z IBS w zależności od witaminy D. Stąd wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D w przypadku IBS nie są definitywne. Przegląd badań Cara i wsp. [3] mówi zaś o tym, że owszem – witamina D poprawia jakość życia osób z IBS, jednak nie ma ona udowodnionego wpływu na siłę objawów.
IBS – Zespół jelita nadwrażliwego
IBS jest słabo poznanym schorzeniem, który poważnie wpływa na jakość życia chorych. Wiadome jest, że na zaostrzenie symptomów wpływa nieprawidłowa dieta oraz stres. Objawy często wywołują zakłopotanie u pacjentów, co oznacza, że wiele osób żyje z nierozpoznaną chorobą. Obecne metody leczenia IBS obejmują zmianę stylu życia oraz farmakoterapię (stosowanie leków takich jak loperamid i środki przeczyszczające), w celu złagodzenia nieprawidłowych ruchów jelit. IBS dotyka dwie na dziesięć osób w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że na IBS choruje około 12% osób w Stanach Zjednoczonych.
Analiza danych wykazała wysokie niedobory witaminy D u pacjentów z IBS – niezależnie od ich pochodzenia etnicznego. Zespół badawczy ocenił również możliwe korzyści suplementacji witaminą D na objawy IBS. Chociaż konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, ich odkrycia sugerują, że suplementy mogą pomóc złagodzić objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i zaparcia.
Rola witaminy D przy IBS
Witamina D jest niezbędna do ogólnego dobrostanu organizmu, funkcjonowania układu odpornościowego, a także utrzymania zdrowia psychicznego, jelit oraz kości. Niski poziom witaminy D jest także związany z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.
Podsumowanie
🔍 W świetle obecnych dowodów nie można stwierdzić, że objawy IBS złagodzi suplementacja witaminą D. Istnieją pewne przesłanki, że przy niedoborze witaminy D poprawić się może jakość życia chorego w wyniku odpowiedniej suplementacji i przełoży się to również na odczucia związane z zespołem jelita drażliwego.
Bibliografia:
- Claire E. Williams, Elizabeth A. Williams, Bernard M. Corfe. Vitamin D status in irritable bowel syndrome and the impact of supplementation on symptoms: what do we know and what do we need to know? European Journal of Clinical Nutrition, 2018;
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/320741.php
- Cara KC, Taylor SF, Alhmly HF, Wallace TC. The effects of vitamin D intake and status on symptom severity and quality-of-life in adults with irritable bowel syndrome (IBS): a systematic review and meta-analysis. Crit Rev Food Sci Nutr. 2024 Sep 5:1-14. doi: 10.1080/10408398.2024.2400603. Epub ahead of print. PMID: 39235428.
- Data pierwotnej publikacji: 11.02.2018
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 12.09.2024
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka kliniczna » Rola witaminy D w leczeniu IBS
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl