Tak dziś jemy. Biografia jedzenia – Bee Wilson

Avatar photo

„Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu superfoods… i tylu rodzajów chipsów. Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiego problemu z definicją jedzenia”.

„Tak dziś jemy” to reportaż na temat trendów żywieniowych na przełomie wieków i dziś. Autorka we wnikliwy sposób przedstawia żywność jako bohatera trudnego do zdefiniowania. Z jednej strony producenci, restauratorzy i żywieniowcy oferują nam bowiem coraz to nowe rozwiązania – egzotyczne produkty z całego świata, nowe superfoods, przyprawy o nazwach trudnych do wymówienia, żywność w formie  tabletek i proszków. Z drugiej strony natomiast coraz więcej mówi się o powrocie do korzeni i spożywaniu pełnowartościowych produktów spożywczych, które były znane naszym babciom jak pradawne odmiany zbóż czy warzyw.

Tytuł: Tak dziś jemy. Biografia jedzenia. Jak rewolucja żywieniowa zmienia nasze ciała, życie i świat.
Autor: Bee Wilson
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 490
Rok wydania: 2020

Tak dziś jemy – recenzja książki

Z jednej strony żywność ma nas leczyć lub zapobiegać chorobom, w końcu czy nie dlatego pieczołowicie przygotowujemy sobie shoty z kurkumy i pieprzu? Z drugiej strony jedzenie zabija – przyczynia się do wystąpienia pandemii otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia, a na świecie liczba osób z nadmierną masą ciała i niedożywionych zarazem tylko rośnie.

Na naszych oczach w ciągu zaledwie kilku pokoleń dokonuje się rewolucja żywieniowa – autorka porusza temat wpływu  żywności nie tylko na nasze zdrowie, ale również relacje z innymi ludźmi. Porusza aspekty ekonomiczne, środowiskowe i polityczne produkcji żywności.

Książka obfituje w liczne ciekawostki  – czy widzieliście, że na Islandii uprawiane są banany? Słyszeliście już o mafii awokado w Meksyku? A o paliwie dla ludzi czyli sproszkowanym zamienniku żywności Huel? Być może nie wiedzieliście również o istnieniu takiego zawodu jak: rzeźnik warzyw?

„Tak dziś jemy” to pozycja dedykowana nie tylko dietetykom, żywieniowcom i innym osobom z branży spożywczej, które są zainteresowane aktualnymi trendami żywieniowymi. Powinien przeczytać ją każdy, ponieważ kwestia jedzenia dotyczy nas wszystkich.

Zobacz również
Dietoterapia w zespole chronicznego zmęczenia

W miarę wzrostu zamożności społeczeństwa dieta staje się…coraz uboższa. Żywność przetworzona, żarłoczna machina marketingowa, przelotne mody, Instagram, diety uruchamiające efekt jo-jo, siedzący tryb życia, aplikacje do zamawiania posiłków – oto liczne, codzienne zagrożenia, z którymi Wilson rozprawia się w typowy dla siebie, uporządkowany sposób.” – „The Times”

O autorze

Bee Wilson to brytyjska pisarka kulinarna, dziennikarka i historyk. Jest autorką pięciu książek związanych z tematyką jedzenia oraz przewodniczącą Oxford Symposium on Food and Cookery. Współpracuje z takimi pismami jak: „The Guardian”, „The Sunday Times” oraz „The New Yorker”