Uczta małego alergika

Avatar photo
uczta małego alergika

Problematyka alergii i nietolerancji pokarmowych jest jednym z popularniejszych zagadnień poruszanych w branży dietetycznej. Wśród dostępnych na rynku książek o tej tematyce można wybierać podręczniki akademickie (przykładowo) lub książki popularnonaukowe i przepisowe jak „Nie daj się alergii„, „Mama alergika gotuje„.

Nowa książka Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr

Tytuł: Uczta małego alergika
Autor: Katarzyna Błażejewska-Stuhr
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2019

Uczta małego alergika to kolejna książka Katarzyny Błażejewskiej Stuhr, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zwierciadło. Recenzję poprzedniej książki tej autorki znajdziecie tutaj.

Co jest w środku?

Teoria

W pierwszej części książki autorka skrótowo opisała przyczyny występowania alergii pokarmowych, metody diagnostyczne, rolę mikroflory w alergiach. W książce znalazły się także zalecenia dietetyczne przy najpopularniejszych alergiach pokarmowych.

80 przepisów

W części drugiej  Uczty małego alergika znalazło się aż 80 przepisów opracowanych przez panią Katarzynę Błażejewską-Stuhr. Zostały one podzielone na przepisy podstawowe, śniadania, zupy, obiady, koktajle, dania mączne, desery, przekąski i dania ze skrobią oporną.

Przepisy podstawowe z Uczty małego alergika to przede wszystkim alternatywy dla chleba pszennego i żytniego i tradycyjnego nabiału.  Znalazły się tu chleb i bułki bezglutenowe, mleko ryżowe, owsiane i ryżowe oraz twarożki migdałowy czy z orzechów nerkowca.

Propozycje śniadań to między innymi pasta z pieczonej dyni, tofucznica czy płatki jaglane z owocami. W części poświęconej zupom znalazły się wywar warzywny, zupa wiosenna, krem z bobu czy barszcz ukraiński. Obiady obejmują między innymi szaszłyki z cukinii, kotlety  z boczniaków selera czy ziemniaków. Do dań obiadowych doskonale pasują gotowane buraczki czy puree z dyni. O tym jak je przygotować dowiecie się z Uczty małego alergika. W propozycjach na przekąski i koktajle znalazły się pudding kakaowy, kisiel z siemienia lnianego i wiśni, koktajl brukselkowy czy pieczona cieciorka.

Dla łasuchów Katarzyna Błażejewska-Stuhr zaproponowała budyń waniliowy, powidła śliwkowe, śmietankę kokosową oraz bardzo oryginalne lody buraczkowe czy grillowane grejpfruty.

Osoby zainteresowane przepisami ze skrobią oporną mogą skusić się na owocowe sushi, wytrawne babeczki w papierze ryżowym czy kaszę gryczaną z cebulką, pieczarkami i awokado.

Podsumowanie

Książka Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr jest barwnie ilustrowana, atrakcyjnie wydana a zebrane przepisy są przejrzyście ułożone. Przepisy zawarte w Uczcie małego alergika są proste, szybkie i mało wymagające. Osoby znające się na kulinariach – poszukujące nowych, oryginalnych pomysłów może nieco rozczarować dobór proponowanych tu przepisów. Niemniej jednak osoby początkujące w kuchni mogą tu znaleźć coś dla siebie.