Wróg #1 zdrowia zębów: Napoje słodzone i soki

Avatar photo
zęby próchnica

To zdanie z nagłówka artykułu nie jest żadną przesadą. Do takich wniosków doszli badacze po sprawdzeniu diety ponad trzech tysięcy osób.

To, że wypicie puszki coli nie wpłynie dobrze na zdrowie naszych zębów jest powszechnie wiadomym faktem. Jest to zjawisko dość zrozumiałe, ponieważ wszystkie produkty kwaśne, o niskim poziomie pH psują szkliwo. Dlatego też napoje słodzone, soki, owoce są tymi produktami, których nadmiar może powodować problemy zdrowotne dla zębów.

Erozja szkliwa

Wyniki badania ogłoszono właśnie w Journal of Public Health Dentistry. W jego ramach przebadano 3773 dorosłe osoby, wśród których osoby z widoczną posuniętą erozją szkliwa zdecydowanie częściej sięgały po różnego rodzaju słodzone napoje i soki owocowe.

I próchnica…

Warte zauważenia jest to, jak dużo cukru jest dosypywanego do soków owocowych oraz większości słodkich napojów gazowanych dostępnych na rynku. To właśnie jest powodem innego dużego problemu – próchnicy. Stąd też warto zwracać uwagę na to ile pijemy soków. Choć mogą być one dobrym pomysłem na uzupełnienie diety ubogiej w nieprzetworzone owoce, to ich nadmiar – ma również wspomniane efekty uboczne.

Jakie napoje dobre dla zdrowia zębów?

Według prowadzących badanie o wiele lepsze wskaźniki miały osoby, które spożywały w miejsce napojów słodzonych mleko lub zwykłą wodę. O tym dlaczego tak się dzieje można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule „jedzenie przyjazne dla zębów„.

Zobacz również
granat właściwości

Na podstawie: dentalhealth.org