Zaburzenia odżywiania związane z utratą kontroli nad konsumpcją a operacje bariatryczne u nastolatków

Avatar photo
operacja bariatryczna

Ostatnie badania prowadzone przez specjalistów z Bariatric Surgery Center at Children’s Hospital Colorado (USA), analizują wpływ zachowań żywieniowych na wskaźnik skuteczności operacji bariatrycznych u nastolatków. Pięcioletnie badanie objęło 242 nastolatków w wieku 13-19 lat, którzy przeszli zabieg w pięciu różnych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych w latach 2007-2012.

O badaniu

W badaniu szczególnie zwrócono uwagę na utratę kontroli nad konsumpcją, która charakteryzuje się brakiem poczuciem co lub ile dana osoba je. Zgłaszana przez 30% nastolatków z otyłością, utrata kontroli nad spożywaniem żywności zazwyczaj przyjmuje jedną z dwóch postaci – epizody obżarstwa albo ciągłe podjadanie.

Coraz częściej zaleca się chirurgię bariatryczną jako skuteczne długoterminowe leczenie otyłości u nastolatków. Jednak kilka zachowań, w tym zaburzenia odżywienia, które są powszechne u młodzieży z nadmierną masą ciała, może wpływać na skuteczność chirurgii bariatrycznej. Badania pokazują, że pacjenci powinni nie tylko poddać się ocenie stanu odżywienia i zdrowia psychicznego przed operacją bariatryczną, ale także regularnie po zabiegu. Zachowania żywieniowe po operacji są ważne dla osiągnięcia najlepszych możliwych długoterminowych rezultatów leczenia.

Wyniki

Wyniki badania, opublikowane w „Pediatrics„, ukazują, że częstość występowania zaburzeń odżywiania spadła wśród uczestników badania w krótkim czasie po operacji bariatrycznej, jednak ponownie gwałtownie wzrastała w ciągu czterech lat od zabiegu i znacznie wpływała na proces redukcji masy ciała. Co ważne, utrata kontroli nad konsumpcją, która wystąpiła przed zabiegiem nie wydaje się istotnie wpływać na wskaźnik masy ciała w ciągu kilku lat od operacji.

Zaburzenia odżywienia u nastolatków wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z występowaniem depresji i stanów lękowych. Dlatego też w leczeniu otyłości ważna jest specjalistyczna pomoc psychologiczna.

Źródło:

Andrea B. Goldschmidt, Jane Khoury, Todd M. Jenkins, Dale S. Bond, J. Graham Thomas, Linsey M. Utzinger, Meg H. Zeller, Thomas H. Inge, James E. Mitchell. Adolescent Loss-of-Control Eating and Weight Loss Maintenance After Bariatric SurgeryPediatrics, 2018; 141 (1)