Zalety prowadzenia diet opartych na roślinach są doskonale znane i poruszane w wielu publikacjach. Ze świata badań naukowych w dziedzinie żywienia dociera coraz więcej doniesień na temat konsumpcji owoców i warzywa a stanu zdrowia.
Wstępne wyniki nowego badania pokazują, że konsumpcja niewystarczającej ilości owoców i warzyw może powodować miliony przedwczesnych zgonów na skutek chorób serca i udarów rocznie. W badaniu oszacowano, że około 1 na 7 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można powiązać z jedzeniem niewystarczającej ilości owoców, a 1 na 12 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można powiązać z jedzeniem niewystarczającej ilości warzyw.
Badania
Badania prowadzono przez naukowców z Friedman School of Nutrition Science and Policy na Tufts University (USA). „Nasze odkrycia wskazują na potrzebę działań społecznych w celu zwiększenia spożycia owoców i warzyw na całym świecie”. Autorzy przedstawili wyniki badań na Nutrition 2019, dorocznym spotkaniu American Society for Nutrition, które odbyło się w dniach 8-11 czerwca 2019 r. w Baltimore.
Dlaczego owoce i warzywa?
Owoce i warzywa są dobrym źródłem m.in. błonnika pokarmowego, potasu, magnezu, przeciwutleniaczy i fenoli, które, jak wykazano, mają wiele właściwości prozdrowotnych. Osoby, które jedzą więcej tych pokarmów, są również mniej narażone na nadmierną masę ciała, co także zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
Globalne priorytety żywieniowe tradycyjnie koncentrują się na dostarczaniu wystarczającej ilości kilokalorii z dietą, kontroli niedoborów witamin i redukcji spożycia soli i cukru. Poniższe odkrycia wskazują na potrzebę zwrócenia jeszcze większej uwagi na zwiększenie dostępności i konsumpcji żywności, takiej jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe – co stanowi pozytywny komunikat o ogromnym potencjale globalnej poprawy stanu zdrowia.
Optymalne spożycie owoców i warzyw
Opierając się na wytycznych żywieniowych i badaniach czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, badacze określili optymalne spożycie owoców na 300 gramów dziennie, co odpowiada mniej więcej dwóm małym jabłkom. Optymalne spożycie warzyw, w tym roślin strączkowych, określono na 400 gramów dziennie, co odpowiada około trzem filiżankom surowej marchwi.
Naukowcy oszacowali średnie krajowe spożycie owoców i warzyw z badań oraz danych o dostępności żywności z 113 krajów (około 82% ludności świata), a następnie połączyli te informacje z danymi na temat przyczyn zgonów w każdym kraju i danymi dotyczącymi związanego z tym ryzyka sercowo-naczyniowego z nieodpowiednim spożyciem owoców i warzyw. Na podstawie danych z 2010 r. naukowcy oszacowali, że niskie spożycie owoców powoduje prawie 1,3 miliona zgonów z powodu udaru i ponad 520 000 zgonów z powodu choroby wieńcowej serca na całym świecie każdego roku. Ocenia się także, że niskie spożycie warzyw powoduje około 200 000 zgonów z powodu udaru i ponad 800 000 zgonów z powodu choroby wieńcowej.
Podsumowanie
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Kraje w Azji Południowej, Azji Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej miały niskie spożycie owoców i wysoki odsetek zgonów związanych z udarem, natomiast kraje Azji Środkowej i Oceanii miały niskie spożycie warzyw oraz wysoki odsetek związanych z nimi chorób wieńcowych. Według grup wiekowych, niskie spożycie owoców i warzyw miało największy wpływ na przedwczesne zgony z powodu chorób układu krążenia wśród młodszych dorosłych. Według płci, niskie spożycie owoców i warzyw miało największy wpływ na przedwczesne zgony z powodu chorób układu krążenia u mężczyzn, prawdopodobnie dlatego, że kobiety mają tendencję do spożywania większej ilości owoców i warzyw oraz ogólnie prowadzenia zdrowszej diety.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190610100624.htm
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl