Zdrowe łakocie. Domowe słodycze dla dzieci [RECENZJA]

Avatar photo

Tym razem książka mało dietetyczna ale jakże atrakcyjna wizualnie! „Zdrowe łakocie, domowe słodycze dla dzieci” Jolanty Naklickiej-Kleser to najnowsza propozycja książkowa wydawnictwa Zwierciadło. W publikacji znalazło się aż 90 autorskich przepisów i jak zapewnia autorka: opartych o starannie wybrane wartościowe składniki.

Tytuł: Zdrowe łakocie. Domowe słodycze dla dzieci
Autor: Jolanta Naklicka-Kleser
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 254
Rok wydania: 2019

Łakocie

Jakie zatem pyszności znalazły się w „Zdrowe łakocie, domowe słodycze dla dzieci”? Autorka podzieliła przepisy na kilka rozdziałów – przepisy podstawowe, hand made, w kuchni z dziećmi, w prostocie siła, wspomnienia z dzieciństwa, propozycje na śniadania, zielona strona mocy oraz przepisy na wyjątkowe okazje.

Co kryje się pod tymi ogólnymi nazwami? Przepisy podstawowe to przede wszystkim domowe alternatywy dla sklepowych dobrze znanych łakoci jak nutella, dżemy, kajmak czy śniadaniowa granola. W książce „Zdrowe łakocie, domowe słodycze dla dzieci” Jolanty Naklickiej-Kleser  nutellę znajdziemy w wersji z daktylami, migdałami, bananem i gorzką czekoladą (bez dodatku cukru. Autorka podała też przepis na domową konfiturę z suszonych owoców, hiszpański kajmak (ten już z pokaźnym dodatkiem cukrowym) czy domowa granola i uniwersalna posypka orzechowa.

W dalszej części książki znalazły się rozdziały grupujące przepisy na te do samodzielnego przygotowania, gotowania wraz z dziećmi, proste przepisy oraz śniadaniowe inspiracje a także te dobrze znane starszemu pokoleniu z czasów dzieciństwa. Ostatni rozdział poświęcony został przepisom na specjalne okazje i to właśnie tu znalazły się przeróżne wariacje na temat tarty, czekolady i bezy.

Jako, że dzieci często są dość wybredne co do śniadań a gdyby mogły w pełni decydować co mają zjeść w ramach tego posiłku z pewnością byłaby to parówka z keczupem i garść lepkich gwiazdkowych przekąsek do mleka. „Zdrowe łakocie, domowe słodycze dla dzieci” wychodzą naprzeciw małym smakoszom oferując przepisy na grzanki, naleśniki, mufinki i tartaletki oraz zapiekanki. Co prawda większość jest na słodko i takie śniadanie można zaoferować dziecku nie częściej niż raz w tygodniu ale zawsze to coś nowego.

Z ciekawszych przepisów (pod warunkiem, że ma się sprawną wątrobę i trzustkę) to churros, owocowe tiramisu ( w przepisie aż 5 żółtek i szklanka śmietanki 30%), strudel z ciasta filo, tartaletki z kremem angielskim i ciasto malinowe.

Podsumowanie

Łakocie nawet w wersji „tuningowanej” nie będą nigdy pierwszym wyborem dietetyka, o ile to możliwe należy ograniczać cukry proste z diety (w szczególności dzieci). Decydując się okazjonalnie na słodycze miejmy na uwadze przede wszystkim ich ilość a także jakość.

Z pewnością stojąc przed wyborem przemysłowego miksu syropu glukozowo-fruktozowego wzbogaconego całkowicie utwardzonym tłuszczem roślinnym z dodatkiem aromatu i barwnika spożywczego a przygotowaniem domowego odpowiednika bazującego na dobrej jakości surowcach wybierzemy mniejsze zło.

„Zdrowe łakocie, domowe słodycze dla dzieci” może pomóc w dokonaniu lepszego wyboru, jednak jako rodzice zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek.