Magnez jak każdy pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele osób przekonało się niejednokrotnie jak niedobór tego makroelementu wpływa na nasze ciało. Drżenie powiek czy skurcze mięśni to najczęstsze objawy niedoboru magnezu. Pierwiastek ten u ludzi spełnia wiele funkcji m.in.:
– stabilizuje funkcjonowanie układu nerwowego,
– umożliwia przekazywanie impulsów nerwowych między nerwami a mięśniami,
– bierze udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów,
– poprawia pamięć i koncentrację,
– przyczynia się do redukcji stresu,
– jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie układu układu sercowo-naczyniowego.
A jak to jest u kobiet w ciąży? Przecież wiadomo, że w ich organizmach zachodzi wiele zmian i rozwija się organizm nienarodzonego dziecka.
Rzadko kiedy wspomina się o utrzymaniu odpowiedniego stężenia magnezu u ciężarnych i jego znaczeniu dla rozwoju dziecka. Zawsze na pierwszym planie jest kwas foliowy. Jednak oba związki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki i dziecka. Nawet lekarze ginekolodzy w sporadycznych przypadkach mówią o suplementacji magnezem swoim pacjentkom.
Płód jako organizm szybko rozwijający się jest szczególnie wrażliwy na niedobór magnezu. Deficyt powoduje wiele niekorzystnych zmian w ich ciele. Przyczynia się m.in. do pobudzenia układu parasympatycznego i mięśniowego, a także do ograniczenia rozwoju mózgu dziecka. Często także przyczynia się do poronień.
Kolejną ważną funkcją magnezu jest udział w prawidłowym kształtowaniu się układu kostnego dziecka. Wpływa na syntezę witaminy D, która wiąże wapń w kościach, powodując ich odpowiedni rozwój.
Dla noworodków z niską masą urodzeniową istotny jest prawidłowy poziom tego makroelementu, gdyż wykazuje ono ochronne działanie na komórki nerwowe.
Prawidłowe stężenie magnezu u kobiet ciężarnych równie ważne, gdyż jego niedobór powoduje wiele skutków ubocznych. Obok wapnia i fosforu, magnez przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, zwiększa odporność na złamania i urazy.
Często wspomina się o roli magnezu w odpowiednim funkcjonowaniu pracy mięśni. Niedobór tego pierwiastka może przyczynić się do skurczów mięśni, a oprócz skurczów mięśni rąk i nóg może powodować skurcze macicy, przyczyniając się tym samym do przedwczesnych bólów porodowych. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do wcześniejszego porodu.
Niewystarczająca podaż magnezu może prowadzić do zakłóceń w przewodnictwie nerwowym. Objawia się to w obrębie kończyn, wywołując ich odrętwienie lub uczucie mrowienia.
Charakterystyczne dla okresu ciąży zmiany hormonalne sprawiają, że kobieta jest znacznie bardziej podatna na zmienność nastrojów. Należy jednak zaznaczyć, że również obniżone stężenie magnezu powoduje nerwowość, drażliwość, a nawet niekiedy stany depresyjne.
Kolejnym argumentem przemawiającym za kluczową rolą magnezu w okresie ciąży jest jego wpływ na odpowiednie funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Niedobór tego pierwiastka może przyczynić się do powstania nadciśnienia, prowadzącego do stanu przedrzucawkowego u ciężarnej, a nawet do zatrucia ciążowego. Oba te stany są zagrażają życiu matki i dziecka.
Ważne jest, aby dieta kobiety ciężarnej zapewniała odpowiednią podaż magnezu, którego dobrymi źródłami są takie produkty jak kakao, czekolada gorzka, orzechy, rośliny strączkowe oraz rośliny zielone. Również spożywanie wody mineralnej wysokomagnezowej jest pomocne w pokryciu dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Zdarza się jednak, że podaż magnezu z naturalnych źródeł jest niewystarczająca i wymagana jest suplementacja preparatami magnezu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dietetyk z wykształcenia i zamiłowania, dodatkowo mgr biologii medycznej i analityki medycznej.