AlaAntkowe BLW. Rośniemy [RECENZJA]

Avatar photo
alaantkowe blw rośniemy

Alaantkowe BLW. Rośniemy! To już trzecia książka pań Piszczek i Anger wydana nakładem wydawnictwa Mamania. Recenzję poprzedniej książki autorek możecie przeczytać na stronie : https://dietetycy.org.pl/nowe-alaantkowe-blw-recenzja-ksiazki/ .

Tytuł: AlaAntkowe BLW. Rośniemy
Autorzy: Joanna Anger, Anna Piszczek
Wydawnictwo: Mamania
Ilość stron: 196
Rok wydania: 2019

Nie tak łatwe żywienie małych dzieci

Żywienie małych dzieci jest tematem budzącym wiele emocji – od doboru modelu rozszerzania diety, przez dobór przepisów i technik kulinarnych aż po aspekty psychologiczne i kulturowe.

Wszystko wspaniale wygląda w teorii i miło się słucha wykładowców, którzy okrągłymi zdaniami opisują zawiłości tematu. Gorzej kiedy sami stajemy przed niełatwym zadaniem nakarmienia rozkapryszonego potomka, który najchętniej jadałby lizaki, chipsy i czekoladę – a między posiłkami przekąszał żelki. Jak zachęcić do jedzenia warzyw w najbardziej znienawidzonej formie surowej i, o zgrozo, co najmniej 3 razy (nie rocznie!) – a dziennie?!

Rośniemy

Te bolączki rodziców pomogą rozwiać panie Piszczek i Anger, autorki książki „AlaAntkowe BLW. Rośniemy”. Zebrały ponad 100 sprawdzonych przepisów, które nie tylko są proste ale także smaczne i zdrowe.

Każdy z przepisów został opatrzony piktogramami, dzięki czemu z łatwością można znaleźć taki, który aktualnie pasuje do potrzeb malucha. Wybierać można spośród dań na wynos, tych wegetariańskich czy bez mleka, jajek lub glutenu oraz takich, które można przygotować w błyskawicznym tempie lub wspólnie z dzieckiem.

Autorki pogrupowały przepisy na te nadające się na pierwsze i drugie śniadanie, propozycje obiadowe, przekąski i desery oraz kolacje i dania okolicznościowe.

Propozycje śniadaniowe

Propozycje śniadaniowe oparte są przede wszystkim o produkty zbożowe często pod postacią placuszków, muffinków czy omletów i biszkoptów. Znalazło się tu kilka dań mogących swobodnie stanowić deser, chociażby jak tosty francuskie z miodem i orzeszkami, krem czekoladowy czy deser waniliowo-orzechowy.

Propozycje te są bardzo urozmaicone, pełnowartościowe i łatwe w przyrządzeniu. Autorki zapewniają, że ekspresowe bułeczki, kanapkowe biszkopty czy omlet robi się błyskawicznie, jednak chyba warto je zostawić na rodzinne weekendowe poranki niż na poniedziałkowe urwanie głowy.

Drugie śniadania

Drugie śniadania to także sporo produktów mącznych jak pełnoziarniste gofry, owsiane placki czekoladowe czy muffinki bananowo-jaglane i naleśniki kokosowe.

Obiady

Propozycji obiadowych w Alaantkowych BLW. Rośniemy! jest najwięcej. Kilka smakowitych zup, w tym kalafiorowa, pieczarkowa i cukiniowo-dyniowa. Uwielbiana przez dzieci pomidorowa została nieco odświeżona i wzbogacona o ciecierzycę, rosół zaś o zielone kluski. Trudne do przemycenia ryby zostały przerobione na paluszki rybne i w dodatku nadziewane mozzarellą oraz na kotleciki z kaszą jaglaną i  pulpety w sosie śmietanowo-koperkowym.

Dania mięsne to przede wszystkim chudy drób z dodatkami warzywnymi. Indyk w sosie własnym z kaszą, ryż z sosem curry i kurczakiem czy pulpety w sosie pieczarkowym i kurczak pieczony w ziołach są łatwe w przygotowaniu i powszechnie lubiane przez dzieci, jak i wielu dorosłych.

Większość przepisów jest tradycyjnych z niewielkimi wariacjami na temat poszczególnych dodatków. Medaliony drobiowe z patelni, knedle ziemniaczane z jagodami, czy buraczki na gęsto i domowy makaron z warzywami to prawdziwie domowe jedzenie, przywodzące na myśl babciną kuchnię.

Przekąski i desery

Przekąski i desery z „AlaAntkowe BLW. Rośniemy” to coś co duzi i mali z pewnością docenią. Kruche ciasteczka z żurawiną, pieczony naleśnik, owocowe żelki i muffinki orzechowe nadziewane gruszką to propozycje dla których warto być grzecznym i nie podpaść mamie :-)  

Kolacje

Kolacje to wiele pomysłowych smakołyków jak gofry a la pizza, placki z warzywami, budyń kokosowy czy krążki cukinii w panierce. Znalazł się tu także pomysł na jajecznicę taty z kolorowymi paprykami – z tym przepisem rzeczywiście poradzi sobie każdy facet!

Lato sprzyja wspólnym zabawom i odwiedzinom u znajomych warto być na takie okazje przygotowanym i mieć czym poczęstować gości. Margeritki drożdżowe, kruche babeczki z budyniem owocowym i placuszki z sezamem i makiem nie tylko efektownie wyglądają ale są sto razy lepsze od sklepowej alternatywy.

Praktyczne porady

Autorki pomyślały także o początkujących kucharzach amatorach – w ostatnim rozdziale zamieściły kilkanaście przepisów bazowych i praktycznych porad. Znalazły się tu przepisy na bulion warzywny, domowy majonez i mleko owsiane, a także porady co do wyboru mąki, zamienników jajek czy sposobu na rozpuszczenie czekolady.

Podsumowanie

Książkę wyróżnia piękne wydanie. Gotowanie dla dziecka jak i z nim może być miłą formą na wspólne spędzenie czasu. Dzięki dobrze dobranym przepisom i znajomości kulinarnych gustów najmłodszych nie trzeba gotować oddzielnie dla dziecka, bo przepisami z „AlaAntkowe BLW. Rośniemy” zachwyci się cała rodzina.