Dieta dla par. Zalety i wady oraz praktyczne porady jak ją zaplanować
Zmienianie nawyków to nie lada wyzwanie. Często obiecujemy sobie, że odwrócimy nasze życie o 180 stopni. Kończy się to często tylko na dobrych chęciach. Ten słomiany zapał może wiązać się z np. z tym że określony cel chcemy osiągnąć bardzo szybko. Szybciej niż jest to możliwe. Zamiast próbować i uparcie do niego dążyć, po prostu odpuszczamy. W takiej sytuacji dobrze jest mieć obok kogoś, kto nie pozwoli nam się poddać i doda otuchy w ciężkim dla nas czasie.
Dieta dla par – o co w tym chodzi?
Wspólne przejście na dietę niesie ze sobą dużo zalet. Zaoszczędzenie pieniędzy, niemarnowanie jedzenia, czy dążenie do wspólnie obranego celu – to tylko niektóre z nich.
Założeniem diety dla par jest przygotowywanie jednego większego posiłku i dzielenie go na dwie osoby. Przykładowo, po zrobieniu większej ilości spaghetti na obiad, porcje należy rozdysponować odpowiednio między partnerów zgodnie z zapotrzebowaniem.
Czy to działa?
Badania wykazują, że zmiana nawyku u jednego z partnerów, motywuje drugiego do podjęcia analogicznych kroków. [2] Wynika z tego, że chcąc wprowadzić poprawki do życia, łatwiej jest zrobić to z kimś u boku.
Dzielenie się swoimi obawami i sukcesami, wzloty i upadki, łzy szczęścia i bezsilności – to wszystko to część drogi, którą pokonujemy, by osiągnąć wymarzony cel.
Czy dieta dla par jest droga?
Wręcz przeciwnie. Robienie list zakupów i przygotowywanie posiłków w domu to łatwy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Według danych GUSu, w 2020 roku statystyczny Polak wydał na jedzenie i napoje bezalkoholowe około 330 złotych miesięcznie. [1]
Śledząc gazetki promocyjne popularnych supermarketów, można łapać okazje i sugerując się aktualnymi obniżkami planować jadłospis. W sytuacji, kiedy jednak nie zależy nam na taniej diecie, wygodną opcją jest zamawianie cateringu. Cena diety pudełkowej mieści się w przedziale 35-90 zł/dzień. W tym przypadku miesięcznej opłaty za jedzenie mogą wynieść nawet 2000 złotych za osobę.
Dla kogo?
Kiedy nie mamy drugiej połówki, z którą moglibyśmy praktykować wspólną dietę, możemy rozważyć praktykowanie wspólnej diety z innymi bliskimi nam osobami. Dzielenie posiłków z rodzicem, rodzeństwem, czy współlokatorem też może pomóc w zmianie nawyków i dać motywacje do prowadzenia zdrowego sposobu życia.
Zalety
- Wspólne spędzanie czasu. Gotowanie we dwoje możemy traktować jako dodatkowe chwile razem. Bardzo często przez natłok pracy i obowiązków stale pędzimy i nie dostrzegamy tego, jak w prosty sposób możemy się odstresować. Podczas pichcenia możemy rozmawiać, śmiać się, tańczyć i robić wszystko, na co tylko mamy ochotę.
- Oszczędność czasu. Przygotowując jedno, takie samo danie dla dwojga, spędzimy w kuchni mniej czasu, niż gdybyśmy gotowali kilka różnych potraw. Możemy również podzielić się obowiązkami. W czasie, gdy jedna osoba ,,stoi przy garach” my zajmiemy się czymś innym.
- Oszczędność pieniędzy i jedzenia. Przemyślane podejście do zakupów i planowanie posiłków sprawi, że nie będziemy kupować produktów spoza listy. W konsekwencji wydamy mniej pieniędzy, niż podczas spontanicznego wyjścia do supermarketu. Sprawi też, że będziemy marnować mniej jedzenia, ponieważ wszystko będzie kupowane według zapotrzebowania, a nie ,,na oko”.
- Wzajemna motywacja. Kształtowanie nawyków nie jest łatwe i każdy potrzebuje na to inną ilość czasu. Dobrze jest mieć przy sobie kogoś, kto podejmuje się podobnego wyzwania. Dzięki temu rozumie, przez co w danej chwili przechodzimy. Da nam to poczucie wsparcia i pomoże wytrwać w postanowieniach.
Wady
- Odmienne preferencje smakowe. Utrudnieniem w planowaniu wspólnych posiłków może być inny gust jedzeniowy. Jedna osoba może uwielbiać słodkie dania, a druga wręcz przeciwnie. W takich przypadkach ważne są kompromisy i spokojne podejście do sytuacji.
- Kolejną przeciwnością we wspólnej diecie może być sytuacja, gdzie jedna z osób zmaga się z alergiami albo nietolerancjami pokarmowymi. W takim przypadku można albo wykluczyć produkty przeciwwskazane dla osoby uczulonej, albo zdecydować się na osobne żywienie.
- Kontrola, a nie wsparcie. Wprowadzając zmiany we dwoje, można spotkać się z sytuacją, gdzie jedna ze stron będzie chciała rygorystycznie przestrzegać wyznaczonych zasad, wytykając każdy błąd drugiej osoby. Takie działanie nie zadziała motywująco, a wręcz przeciwnie – zrazi i odbierze chęć do osiągnięcia celu.
Jak zacząć?
- Konsultacja lekarska. Warto badać się regularnie. Rozpoczynając konkretną dietę, ważne jest sprawdzenie, czy w naszym organizmie nie ma żadnych niedoborów, których odpowiednim żywieniem moglibyśmy się pozbyć.
- Konsultacja dietetyczna. Nieobowiązkowa, lecz polecana. Zaczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, na początku może być ciężko zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Dietetyk prostymi słowami wytłumaczy każdą niejasność i rozwieje wszelkie wątpliwości.
- Zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli zależy nam na redukcji masy ciała, musimy dostarczać mniej energii dziennie, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Możemy je wyliczyć za pomocą aplikacji, strony internetowej, albo z pomocą dietetyka w jego gabinecie.
- Aktywność fizyczna. W codziennym pędzie warto, znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Nie musi być to wymagający, dwugodzinny trening na siłowni albo bieganie o wschodzie słońca. Przejażdżka na rowerze, spacer z psem, taniec przy ulubionych piosenkach są też dobre. Wybrana przez nas forma aktywności nie zniechęci do sportu, a doda motywacji.
- Nie od razu Kraków zbudowano. Chcąc zmienić nawyki, trzeba liczyć się z tym, że upadki i chwile zwątpień są nieodłączną częścią tego procesu. Nie jest to łatwe, ale warto zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.
Podsumowanie
Dieta dla par do dobre rozwiązanie dla osób, którym trudno rozpocząć zmianę. Widok ukochanej osoby, która boryka się z tym samym co my, działa motywująco. Wspólny sukces dodaje skrzydeł. Łatwiej jest kształtować nowe nawyki, kiedy otrzymujemy wsparcie i zrozumienie od bliskiej osoby.
Bibliografia:
- Biuletyn Statystyczny Nr 4/2021, stat.gov.pl
- Shiffman D., Louie J.Z., Devlin J.J., Rowland C.M., Mora S. (2020) Concordance of Cardiovascular Risk Factors and Behaviors in a Multiethnic US Nationwide Cohort of Married Couples and Domestic Partners. JAMA Netw Open 3(10)
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Odchudzanie » Dieta dla par. Zalety i wady oraz praktyczne porady jak ją zaplanować
Mam na imię Agnieszka, studiuję dietetykę na WUM’ie. Najbliższe są mi tematy zaburzeń odżywiania i właśnie ten dział dietetyki interesuje mnie najbardziej. Na co dzień parzę kawę w kawiarni i spędzam czas z moją psicą – Luną.