Dieta Low FODMAP – Agata Stróżyk [Recenzja]
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Objawia się przede wszystkim bólami i wzdęciami brzucha, dyskomfortem w nadbrzuszu, przelewaniami, refluksem oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Stosowana w przypadku tych dolegliwości dieta low FODMAP, czyli taka z ograniczeniem węglowodanów łatwo fermentujących, jest jednym z bardziej skutecznych narzędzi żywieniowych zmniejszających nasilenie objawów.
Wiedza o tym, jak pomóc pacjentom z dolegliwościami wywołanymi przez IBS, wymaga dobrej znajomości zasad diety low FODMAP. Wprawa w układaniu jadłospisów opartych o produkty z niską zawartością węglowodanów łatwo fermentujących oraz umiejętność dobierania odpowiednich zamienników jest kluczowa z uwagi na ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Zastosowanie tej diety nie ogranicza się jedynie do tej jednostki chorobowej. Ma ona także zastosowanie w przypadkach nieswoistego zapalenia jelit, endometriozy czy SIBO. Istnieją także dowody naukowe na jej wykorzystanie przy dyspepsji czynnościowej, chorobie refluksowej, fibromialgii czy wśród sportowców.
Tytuł: Dieta Low FODMAP |
Autor: Agata Stróżyk |
Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie |
Ilość stron: 260 |
Rok wydania: 2023 |
O książce
Autorka „Diety Low FODMAP” przygotowała rzetelny przegląd piśmiennictwa na podstawie solidnych podstaw naukowych. Agata Stróżyk nie ograniczyła się jedynie do prezentowania zaleceń, tabel czy charakterystyki produktów. Włączyła również swoje osobiste doświadczenie praktyczne, co jest szczególnie pomocne w pracy w poradni żywieniowej.
Książka ta jest nie tylko doskonałym źródłem wiedzy dla dietetyków, ale również narzędziem, które może pomóc w codziennej praktyce z pacjentem. Autorka w przystępny sposób wyjaśniła skomplikowane zagadnienia i zilustrowała je konkretnymi przykładami. Ponadto zaproponowała liczne przepisy na posiłki low FODMAP, które mogą być inspiracją dla dietetyków układających pełne jadłospisy dla pacjentów. Uważny czytelnik na podstawie lektury będzie w stanie określić dobór procesów technologicznych, zamienników produktów bogatych w łatwo fermentujące węglowodany oraz dobrać pacjentowi odpowiednie napoje i suplementy.
Podsumowanie
Dieta low FODMAP to nie moda czy fanaberia internetowych znawców żywienia. To przede wszystkim udowodniony naukowo model postępowania żywieniowego przynoszący wymierną poprawę stanu zdrowia osób z określonymi dysfunkcjami przewodu pokarmowego. Książka Agaty Stróżyk systematyzuje wiedzę na temat diety low FODMAP. Podpowiada jakie produkty zaproponować pacjentowi i jak je kulinarnie przygotować, by były najlepiej dostosowane do jego potrzeb. Na końcu opracowania autorka podaje przykłady potraw, które mogą służyć jako inspiracja w praktyce gabinetowej.
Książka zdecydowanie godna polecenia dla dietetyków, lekarzy, pielęgniarek, pacjentów oraz ich rodzin.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka Książki » Dieta Low FODMAP – Agata Stróżyk [Recenzja]
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl