Godziny posiłków – kluczowy czynnik diety

Godziny posiłkówO tym, że regularne godziny posiłków są istotne dla zachowania szczupłej sylwetki większość specjalistów wie. Często jednak wiedza ta jest spychana na drugi plan przez decydujący dla diety czynnik – czyli ile jemy i co.

Godziny posiłków a otyłość

Jak się jednak okazuje może to być dość mylne przekonanie. Na to wskazuje ostatnia publikacja z Nature Medicine. Przeprowadzone na myszach badanie wskazało, że usunięcie genu ARNTL w komórkach tłuszczowych – zegara, którego brak powoduje zatracenie orientacji w rytmie dobowym –  spowodowało deregulację czasu jedzenia i tycie zwierząt – co ważne: bez zmian w podaży kalorycznej.

Taki sam efekt dałaby po prostu silna, samoczynna deregulacja godzin posiłków. Wyniki te można przełożyć na zachowania i przyczyny otyłości u ludzi. Nic dziwnego, że osoby pracujące na nocną zmianę oraz osoby cierpiące na bezsenność są również zagrożone otyłością w większym stopniu niż inni.

Tak jak ludzie zazwyczaj nie jedzą w nocy, tak myszy nie robią tego w dzień, co jednak miało miejsce w trakcie badania.

Źródło: Penn Medicine

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Dr Justyna Bylinowska

Redaktor naczelna i twórca portalu Dietetycy.org.pl.Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach.redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No