Jabłko ze skórką czy bez?

Avatar photo
jabłko ze skórką czy bez

Jabłko to symbol zdrowia. Każdy doskonale wie, że jabłka jeść warto ze względu na witaminy w nich zawarte – nie każdy jednak wykorzystuje te witaminy tak samo. Wiele osób omija skórkę jabłka, bojąc się osadzonych na nich pestycydów i jedząc sam miąższ. Co tracą?

jabłko ze skórką czy bez
windsurfer62 / 123RF

Skórka jabłka – witaminy i składniki mineralne

Najważniejszymi składnikami, które tracimy nie jedząc skórki jabłka to błonnik oraz foliany. Blisko połowa błonnika w jabłku skoncentrowana jest w skórce. W przypadku folianów oraz fitosteroli – niemal całość. W skórce występuje też wzmożona koncentracja witaminy A oraz K. Nie są to duże ilości względem zapotrzebowania dziennego jednak warto o nich pamiętać. Jeśli stosujesz w diecie jabłka z powodu któregoś z tych składników – jedzenie owocu ze skórką to podstawa.

Skórka jabłka zawiera oczywiście w sobie to samo bogactwo witamin co reszta owocu – wśród nich witaminę A, witaminę C. Jej wartości odżywcze uzupełnia wapń, potas, fosfor. Wiele osób popełnia poważny błąd wycinając mocno skórkę jabłka. Pomijając samą skórkę – traci się w ten sposób rejon jabłka w którym jest największe zagęszczenie witamin (czyli miąższ tuż pod skórką).

Warto pamiętać o tym, że w zależności od gatunku, rozłożenie wartości odżywczych jest nieco inne wewnątrz owocu. Jeśli chcesz wycisnąć z jabłka więcej – lepiej jeść je całe.

Zobacz również
czerwona cebula biała cebula

Witaminy, których brak w skórce

Witaminami, których w skórce jabłka jest najmniej – są witaminy z grupy B, nie zawiera także pokaźnych ilości witaminy C oraz E. Jeśli zależy Ci tylko na tych składnikach – skórka nie jest aż taka ważna.

Dobrze umyć !

Wadą współczesnego rolnictwa jest duża ilość pestycydów, jaka osadza się na owocach. Jeśli nie możesz kupić jabłek od dostawcy, który na 100% stosuje ekologiczne metody uprawy – przed spożyciem jabłka zawsze bardzo dokładnie umyj owoc.