Jak rozmrażać mięso w prawidłowy sposób?

Avatar photo
jak rozmrażać mięso

W jaki sposób możemy szybko i skutecznie rozmrozić mięso? Stosować można kilka sposobów. Tutaj przedstawiamy trzy z nich. Naczelną zasadą w każdym przypadku jest to, że raz rozmrożonego mięsa nie zamrażamy już ponownie. Wynika to z tego, że w takim przypadku występuje zagrożenie zatrucia pokarmowego wywołanego przez salmonellę.

jak rozmrażać mięso
photosiber / 123RF

1. Rozmrażanie mięsa w lodówce

Po wyjęciu z zamrażarki przekładamy mięso do lodówki. Taka forma rozmrażania jest najwolniejsza, ponieważ w zależności od wielkości kawałka mięsa może trwać kilkanaście godzin nawet do doby. Dlatego warto przy tej formie rozmrażania pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie je wstawić do lodówki – najlepiej poprzedniego wieczora.

Wskazówka: ok, co w przypadku jeśli chcę wykorzystać mięso później?

Chociaż nigdy nie wolno zamrażać mięsa ponownie, to rozmrożone mięso w lodówce możemy przetrzymać – drób i ryby dodatkowy dzień i wołowinę z wieprzowiną dodatkowe dwa dni.

Zaleta: mięso rozmraża się równomiernie i dokładnie

Wada: jest to najwolniejszy sposób rozmrażania i wymaga planowania przynajmniej dzień wcześniej

2. Rozmrażanie mięsa w mikrofalówce

W mikrofalówce możemy rozmrozić mięso – jest to szybka forma rozmrażania  – jednak wyłącznie w przypadku, jeśli posiada ona funkcję rozmrażania (defrost). Jeśli masz jakiekolwiek obawy – przeczytaj również artykuł: czy mikrofalówka jest rakotwórcza?

Istotne – jeśli mięso znajduje się na piankowej tacce – usuwamy ją przed odmrażaniem, mięso wkładamy do dużego naczynia i wtedy rozpoczynamy rozmrażanie.

Zwykle każda mikrofalówka z funkcją defrost będzie wymagała od nas wskazania co chcemy rozmrozić (mięso) oraz ile ono waży (istotne, żeby nie spiec mięsa lub żeby odwrotnie – nie otrzymać w efekcie zmrożonego). Przeciętnie taka procedura zajmie nam kilkanaście minut.

Zaleta: jest to najszybszy sposób rozmrażania, idealny, gdy mamy mało czasu

Wada: potrzebujemy mikrofalówki z funkcją defrost – jednak nawet wtedy mięso rozmrażane jest nierównomiernie (środek jest zimniejszy, boki mogą twarde i częściowo upieczone)

3. Rozmrażanie mięsa w wodzie

Tutaj ważna uwaga dla osób rozmrażających w wodzie – zalecenia ewidentnie wskazują, by rozmrażać wyłącznie w chłodnej bądź zimnej wodzie. Bierze się to stąd, że przy wyższej temperaturze gwałtowanie rośnie liczebność bakterii w mięsie. Amerykańska agencja rządowa USDA jest w tym zaleceniu jednoznaczna:

Łatwo psujące się mięso nigdy nie powinno być wystawiane na blat, wkładane do odmrożenia do gorącej wody i trzymane w temperaturze pokojowej przez ponad 2 godziny. Źródło: USDA

Niemniej warto mieć na uwadze, że np. badanie z 2009 roku (Elsevier – źródło) czy inne z 2011 (Journal of Food Science – źródło) wskazało, że gorąca woda nie ma wpływu na późniejszy smak mięsa i mieści się w granicach bezpieczeństwa. Na pewno jednak jest to mniej bezpieczna metoda i wymagająca więcej uwagi i pamięci.

Zobacz również
gdzie znajduje się karagen e407

Jeśli rozmrażamy mięso w wodzie – staramy się ją kilkukrotnie wymienić w czasie rozmrażania (chodzi o temperaturę) – przynajmniej co pół godziny i trzymać mięso w całości zanurzone.

Najbezpieczniejszym i efektywnym sposobem jest użycie zamykanego, szczelnego plastikowego woreczka, do którego zmieści się mięso. Przed rozpoczęciem rozmrażania wsuwamy nadmiar powietrza.

Zaleta: metoda szybsza niż rozmrażanie w lodówce

Wada: zaraz po zakończeniu rozmrażania należy mięso przygotować, nie można go już później przechowywać

Pytanie za 100 punktów: to może nie rozmrażać?

Odpowiedź jest prosta – tak, jeśli nie chcemy, to możemy nie rozmrażać mięsa i jest to bezpieczne. Przy czym należy brać pod uwagę, że jego czas, gdy będzie gotowy wydłuża się o około 50% (źródło: USDA)

Zobacz także jaki rodzaj mięsa jest najlepszy według użytkowników dietetycy.org.pl