Korzyści wynikające z picia herbaty dla zdrowia seniorów

Avatar photo
herbata seniorzy

Herbata to napój naturalny, kiedyś zaliczany do używek. Jednak badania naukowe z ostatnich lat udowadniają, że może mieć działanie prozdrowotne. Wyróżniamy takie odmiany herbat jak czarna, czerwona, zielona, żółta oraz biała.

Właściwości zdrowotne herbaty

Mocny napar z czarnej herbaty stosowany jest np. przy bólu brzucha, a w towarzystwie miodu i cytryny jako wsparcie leczenia przeziębienia. Herbata zielona jest znana jako źródło antyoksydantów. Ma także właściwości antybakteryjne oraz zawiera, np. żelazo, cynk, potas, sód, wapń, witaminy A, B2, B3, B6, C, E, K. Pu-erh to herbata czerwona. Analizy wykazały, że ten rodzaj herbaty przyspiesza metabolizm, redukując tkankę tłuszczową, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia odporność.  Biała herbata to bogate źródło witaminy C oraz kofeiny – jest uważana za alternatywę dla kawy, bo skutecznie pobudza.

Do tej pory w badaniach naukowych zauważono, że herbata ma działanie antynowotworowe, antymiażdżycowe, antyneurodegeneracyjne, przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, spowalniające starzenie, a nawet wspierające redukcję masy ciała.

Czy istnieje związek między piciem herbaty a depresją?

Poprzednie badania sugerowały, że istnieje związek między depresją a piciem herbaty, a najnowsze z nich dokładniej analizuje tę zależność.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z National University of Singapore (NUS) i Fudan University w Szanghaju wskazuje na ważną zależność między regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u osób starszych w Chinach. Mimo tego, że naukowcy nie ustalili jeszcze związku przyczynowego między herbatą a zdrowiem psychicznym, ich odkrycia, które pojawiają się czasopiśmie w „BMC Geriatrics”,  wykazują silny związek.

Poprzednie analizy:

Badanie odrębne od NUS, które pojawiło się w czerwcu zeszłego roku wykazało, że herbata może mieć właściwości zdrowotne, które wspierają obszary mózgu w utrzymaniu zdrowych funkcji poznawczych. Wyniki wykazują, że herbata i jej składniki – katechiny (galusan epigalokatechiny – EGCG), L-teanina, teaflawiny i kofeina – mogą mieć korzystny wpływ na nastrój, zdolności poznawcze, zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zapobieganie nowotworom i ryzyko przedwczesnego zgonu.

Zweryfikowanie dokładnej roli herbaty w zapobieganiu depresji jest trudne, szczególnie ze względu na kontekst społeczny, czyli spotkania, które następuję podczas wspólnego delektowania się tym napojem. Szczególnie w krajach takich jak Chiny interakcje społeczne mogą większość korzyści płynących ze spożywania herbaty.

herbata seniorzy
Jozef Polc / 123RF

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy przeanalizowali dane od 13 026 osób (5873 mężczyzn czyli 45,1% i 7153 kobiet czyli 54,9%). Analiza trwała w latach 2005–2014. Spośród badanych 38,1% nie piło w ogóle herbaty, 25,3% piło ją rzadko, 17,7% regularnie, a 18,9% z badanych to codzienni smakosze herbaty.

Badacze przeprowadzili analizę, w której uwzględnili takie zmienne, jak płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania, stan cywilny, nawyki dotyczące stylu życia, szczegóły dotyczące stanu zdrowia, a także palenie tytoniu, picie alkoholu, codzienna aktywność, poziom funkcji poznawczych i poziom zaangażowania społecznego.

Wyniki:

Naukowcy zauważają, że w ich badaniu można dokładniej śledzić historię picia herbaty przez daną osobę, ponieważ zamiast badać nawyk picia herbaty tylko w czasie eksperymentu lub w poprzednim miesiącu/roku, oni połączyli informacje więcej danych (np. jak wyglądało spożycie herbaty od 60. roku życia). Kiedy naukowcy sklasyfikowali każdą osobę jako jednego z czterech rodzajów smakoszy w zależności od tego, jak często było spożycie tego napoju, doszli do wniosku, że tylko te osoby, które piły herbatę prawie codziennie od 60. roku życia, odniosły korzyści dla zdrowia psychicznego.  

Odkryli także uniwersalny związek między piciem herbaty a lżejszymi objawami depresji. Jak zauważono, inne czynniki również zmniejszają objawy schorzeń psychicznych, w tym życie w mieście i lepsze wykształcenie, małżeństwo, stabilność finansowa, lepszy stan zdrowia i zaangażowanie społeczne.

Podsumowanie

Dane sugerują również, że korzyści płynące z picia herbaty są największe w przypadku mężczyzn w wieku od 65 do 79 lat. Wymagane są jednak dalsze badania.

Pomimo powyższych interesujących odkryć, z pewnością należy zachować ostrożność przy interpretacji wyników. Na podstawie dużych danych obserwacyjnych z badania krajowego, statystyczny związek między piciem herbaty a objawami depresyjnymi niekoniecznie musi potwierdzać kliniczne znaczenie składników herbaty dla poprawy zdrowia psychicznego.

Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że sposób picia herbaty obejmuje zarówno mechanizmy biochemiczne, behawioralne, jak i społeczne. Jednak z punktu widzenia zdrowia publicznego, w obliczu przyspieszonego starzenia się populacji w Chinach, jak i na całym świecie, badanie sugeruje, że rozsądną inicjatywą jest promowanie picia herbaty wśród seniorów, co może skutecznie zmniejszyć objawy depresyjne w późniejszym życiu.

W szczególności, z wyjątkiem niektórych wysokiej klasy odmian czyli drogich produktów, herbata jest zwykle łatwo dostępna dla większości osób starszych. Ponadto korzyści płynące z herbaty zapewnia się nie tylko poprzez mechanizmy biomedyczne, ale także w sferze społecznej, ponieważ piciu herbaty często towarzyszą interakcje towarzyskie.

Nowe badanie potwierdza wcześniejsze prace naukowców. Badacze w przyszłych analizach pragną dowiedzieć się czy dany rodzaj herbaty ma także wyraźny wpływ na powyższy związek.

Źródło: Ke Shen, Bin Zhang, Qiushi Feng. Association between tea consumption and depressive symptom among Chinese older adults. BMC Geriatrics. 19,246 (2019).