Teraz czytasz
Leczenie psychozy wspomagane dietą

Leczenie psychozy wspomagane dietą

psychoza dieta

Systematyczny przegląd prowadzony przez zespół badawczy NICM Health Research Institute na Western Sydney University, dotyczy tego czy suplementacja aminokwasami i antyoksydantami może zapewnić skuteczne wspomaganie leczenia młodych osób z psychozą. Zespół zgromadził dane z ośmiu niezależnych badań klinicznych dotyczących suplementacji u 457 młodych osób we wczesnych stadiach choroby psychotycznej, takich jak schizofrenia. Recenzja została opublikowana w ” Early Intervention in Psychiatry„. Naukowcy odkryli, że niektóre suplementy diety stosowane wraz ze standardowym leczeniem mogą wspomagać terapię młodych ludzi z psychozą. Badanie to jest pierwszą oceną skuteczności suplementacji składnikami odżywczymi w pierwszym epizodzie psychozy (FEP).

psychoza dieta

Tauryna

Jednym z badanych składników odżywczych była tauryna. Tauryna to aminokwas występujący w żywności, takiej jak skorupiaki i mięso indyka.  Badanie kliniczne przeprowadzone w Melbourne u 121 młodych pacjentów z psychozą wykazało, że 4 g tauryny dziennie zmniejszało objawy psychotyczne w ciągu zaledwie 12 tygodni.

Antyoksydanty

Niektóre antyoksydanty, takie jak n-acetylocysteina i witamina C, również mogą być skuteczne – szczególnie u pacjentów z wysokim poziomem „stresu oksydacyjnego„.

Omega-3

Badania nad korzyścią stosowania suplementów z omega-3 wykazały, że chociaż wydaje się, że poprawiają one funkcjonowanie mózgu u młodych ludzi z psychozą, dowody na faktyczne zmniejszenie objawów psychotycznych są niejednoznaczne. W tej kwestii potrzebne są dalsze badania.

Zobacz również
schizofrenia

Dalsze badania

Obecnie zespół dąży do rozpoczęcia jeszcze w tym roku nowego badania klinicznego w Australii, w którym wszystkie potencjalnie korzystne aminokwasy i antyoksydanty będą połączone w jeden suplement i podawane młodym ludziom z psychozą. Odpowiednia dieta dobrana do potrzeb osób podczas psychozy może zatem wesprzeć terapię tego stanu.

Źródło:

Joseph Firth, Simon Rosenbaum, Philip B. Ward, Jackie Curtis, Scott B. Teasdale, Alison R. Yung, Jerome Sarris. Adjunctive nutrients in first-episode psychosis: A systematic review of efficacy, tolerability and neurobiological mechanisms. Early Intervention in Psychiatry, 2018;

0 0 głosy
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze