Liczi – król owoców

Avatar photo
liczi
https://dietetycy.org.pl/owocowa-podroz-egzotyke/

Król owoców wywodzi się z Azji Południowo – Wschodniej a przede wszystkim z południowych Chin. Liczi bo to ono otrzymało ten zaszczytny tytuł od tubylców, to owoc rosnący na majestatycznych, symetrycznych i wiecznie zielonych koronach drzew Litchi chinensis, w kiściach od trzech do kilkudziesięciu owoców [1].

Uprawa liczi

Liczi uprawia się głownie Indiach, Chinach, Afryce Południowej na Florydzie i w obszarach o gorącym, wilgotnym klimacie i długim lecie. Drzewo źle znosi długotrwałe upały jak i przymrozki [2].

Zbiory owoców przypadają na koniec czerwca i początek lipca. Owoce są bardzo nietrwałe dlatego najlepiej spożywać je surowe „prosto z drzewa”. Niska trwałość przyczynia się do tego, że dostawcy muszą zachowywać szczególna ostrożność w czasie transportu, gdyż skórka liczi łatwo ulega zbrązowieniu, a owoc traci na jakości [1].

Jak wygląda owoc?

Owoce liczi kształtem przypominają maliny, z tym że są nieco większe i pokrywa je chropowata, najczęściej czerwona, twarda skórka. Po usunięciu skórki widać jędrny, białawy, jadalny owoc, w którego centrum znajduje się ciemnobrązowa pestka wielkości fasoli [1].

liczi wygląd
© Valentina Gabdrapikova / 123RF

Jakie owoce kupować?

W sklepie najlepiej wybrać owoce o wyrazistym czerwonym, żółtym lub różowym kolorze, zależnie od odmiany. Dojrzałe owoce łatwo oddzielić od skorupki. Po zakupie najlepiej przechowywać je w lodówce maksymalnie do 7-10 dni. Owoce można również zamrażać w całości ze skórką do późniejszego użytku [1, 2].

Co cennego skrywa owoc?

Liczi jest bogatym źródłem witaminy C oraz potasu, dodatkowo 100 gram owoców zawarte jest jedynie 66 kcal [3].

SkładnikIlośćJednostka
Woda81.76g
Energia66kcal 
Białko0.83g
Tłuszcz0.44g
Węglowodany ogółem16.53g
Błonnik1.3g
Cukry15.23g
Wapń5mg
Żelazo0.31mg
Magnez10mg
Fosfor31mg
Potas171mg
Sód1mg
Cynk0.07mg
Miedź0.148mg
Selen0.6µg
Witamina C71.5mg
Tiamina0.011mg
Ryboflawina0.065mg
Niacyna0.603mg
Witamina B60.1mg
Foliany14µg
Cholina7.1mg
Witamina B120µg
Witamina E0.07mg
Witamina K0.4µg

Ponadto liczi jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, wymienionej wcześniej witaminy C oraz polifenoli. Przeciwutleniacze zwalczają m.in. takie choroby jak: nowotwory, miażdżyca i choroby neurodegeneracyjne. Oddziałują na związki czynne biologicznie chroniąc je przed reaktywnymi formami tlenu. Przeciwutleniacze przerywają rodnikowe reakcje łańcuchowe, redukują wolne rodniki, wygaszają tlen singletowy oraz chelatują jony metali przejściowych [4].

Jak najsmaczniej?

Tak jak wcześniej wspomniano owoc najlepiej spożywać surowy, miąższ jest wówczas słodki, mięsisty z lekko kwaśnym posmakiem. Wielbicieli deserów ucieszy fakt, że świetnie komponują się z bitą śmietaną i lodami. Liczi można również użyć przy komponowaniu sałatek [5].

Zobacz również
głodówki

liczi napój
© piyato / 123RF

W gastronomi można spotkać się z przepisami na wieprzowinę i kurczaka z owocami liczi, grillowanego tuńczyka czy nawet kaczkę w curry z tym owocem [6].

Na rynku możemy znaleźć m.in. takie przetwory z liczi jak: preparowane owoce, dżemy, syropy, soki, sosy oraz herbaty [1].

Podsumowanie

Z czystym sumieniem króla owoców można zaliczyć jako posiłek, tudzież dodatek do dań w zdrowej, zbilansowanej diecie. Wysoka zawartość związków przeciwutleniających i potasu jest jego dużym atutem. Ale nie zapomnijmy o najważniejszym liczi przed wszystkim jest smaczne.

Bibliografia

[1] Roycewicz A. (2005): Warto poznac-liczi. Działkowiec 11: 46.
[2] Brejwo B. (1999): Poznajemy owoce egzotyczne. Granat. Liczi. Zielonogórski Informator Rolniczy 03: 38.
[3] https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/786694/nutrients
[4] Ciecierska M., Derewiaka D., Drużyńska B., Kowalska J., Majewska E., Szymańska J (2014): Składniki bioaktywne i właściwości przeciwrodnikowe wybranych owoców egzotycznych. Aparatura Badawcza i Dydaktyczna 2: 169-174.
[5] Deren D. (2010): Liczi, pitaja i spółka. Mój Piękny Ogród 05: 92-93.
[6] Czerwinska D. (2011): Słodka egzotyka. Charakterystyka i zastosowanie owoców z dalekich krajów. Przegląd Gastronomiczny 65: 07-08.