Komputerowe Programy Dietetyczne

Dobrze dobrane oprogramowanie dietetyczne może stanowić bardzo dużą pomoc profesjonalnym dietetykom przy układaniu diet. Chociaż w Polsce dostępnych jest wiele aplikacji w języku polskim – posiadają one bardzo zróżnicowany poziom zaawansowania funkcji. W tym artykule postaramy się przybliżyć pokrótce możliwości popularniejszych spośród z nich – więcej informacji o każdym z programów można znaleźć po kliknięciu na jego nazwę.

Najlepsze – program do układania diet

programy dietetyczne

Arturs Budkevics / 123RF

Kliknij w logo jednego z najpopularniejszych programów dietetycznych, aby poznać opinie naszych użytkowników:

aliantmedfile
kcalmar tiqdiet

Wybrane polskie programy dietetyczne

Aliant

Na podstawie wytycznych w profilu pacjenta program Aliant jest pomocny w konstruowaniu różnego rodzaju diet: eliminacyjnych, redukcyjnych, nisko-glikemicznych, dla sportowców lub osób uprawiających sport rekreacyjnie.

Program Aliant jako jedyny na rynku umożliwia pracę z oryginalnymi zagranicznymi bazami produktów: amerykańską, brytyjską, norweską, niemiecką, szwajcarską. Dla szkół oraz uczelni wyższych została opracowana specjalna wersja edukacyjna programu.

BodyManager

Jedyna na rynku aplikacja dla dietetyków, która wprowadza możliwości współpracy z innymi specjalistami (trenerami personalnymi oraz fizjoterapeutami). Dzięki temu możemy zapewnić pacjentowi całościową opiekę w wirtualnej placówce, którą tworzy społeczność wybranych przez nas specjalistów. Aplikacja zawiera wszystkie elementy niezbędne do prowadzenia gabinetu (system CRM, organizer czy panel pacjenta online) oraz tworzenia diet (ponad tysiąc produktów, setki przepisów i dziesiątki gotowych diet). Dla osób chcących pozyskać więcej pacjentów ciekawą opcją okaże się możliwość utworzenia publicznego profilu specjalisty.

Dieta 5

Jednym z bardziej zaawansowanych jeśli chodzi o możliwości programem dostępnych w Polsce oraz opracowanym w kraju przez Instytut Żywności i Żywienia jest program Dieta 5.0 oraz Dieta 5.D. Cena tych programów jest niestety wysoka. Oprócz możliwości zapisu standardowego wywiadu dietetycznego, oceny sposobu odżywiania, układania jadłospisów indywidualnych Dieta 5 oferuje także bogatą bazę polskich baz potraw i produktów, wartość potraw można ocenić przy uwzględnieniu strat technologicznych – odnieść do norm żywieniowych.

Dietetyk

Innym programem oferowanym przez Instytut Żywności i Żywienia jest program “Dietetyk” – koszt tego programu to ponad 100 złotych i służy on przede wszystkim specyficznym wymogom diety szpitalnej – Dietetyk 1 dla diety bezglutenowej, zaś Dietetyk 2 dla żywienia szpitalnego.

Dietetyk Pro

DietetykPro to działający w całości online program dla dietetyków. Program DietetykPro dokonuje wszystkich najważniejszych obliczeń za dietetyka i dysponuje potężną bazą produktów oraz gotowych potraw – ponad 9000 pozycji, którą można dowolnie rozbudowywać. Darmowe, profesjonalne szablony z jadłospisami sprawiają, że praca dietetyka staje się łatwiejsza. W ramach DietetykPro dostępna jest też platforma dla pacjentów, na której widoczne są jadłospisy i lista zakupów udostępnione przez dietetyka. Wszystkie dane w programie są zabezpieczone certyfikatami szyfrującymi SSL.

Dietico

Dietico to polski program komputerowy dotępny przez przeglądarkę powstały w roku 2018. Posiada nowoczesną, wygodną i intuicyjną szatę graficzną oraz kilka wyróżniających go na tle konkurencji fuckjonalności, w tym zaznaczenie opcji umożliwiającej pominięcie potraw zawierających produkty niesezonowe- niedostępne aktualnie w sklepach (program bierze pod uwagę miesiąc, w jakim układamy jadłospis). Mamy też możliwość dopasowania potraw pod kątem wyposażenia kuchennego, którym dysponuje pacjent.

DietMag

Program DietMag jest darmową alternatywą dla konkurencyjnych aplikacji. Umożliwia układanie diet na podstawie edytowalnej bazy danych produktów żywnościowych, śledzenie składu dań – węglowodany / białka / tłuszcze. Posiada również wbudowanych kilka kalkulatorów.

DIETPro

Innym polskim rozwiązaniem – programem dostępnym online, służącym do układania jadłospisów jest DIETPro. Umożliwia on także generowanie jadłospisów w sposób automatycznych bazując na algorytmach i szerokiej bazie produktów i potraw. Istnieje możliwość założenia konta testowego na stronie producenta.

Dziennik Posiłków Vitalmax

Innym darmowym, jednak przeznaczonym do niekomercyjnego wykorzystania programem jest Dziennik Posiłków Vitalmax. Program przygotowany jest z myślą o dietach sportowych, kulturystycznych.

Kcalmar.pro

Jedyne na rynku oprogramowanie dla dietetyków, które jest równocześnie platformą łączącą z ponad 100 tysiącami nowych pacjentów. Błyskawiczny kreator jadłospisów, dostęp do ponad 840 sprawdzonych i nowoczesnych przepisów, bogata baza produktów ze szczegółowymi danymi o wartościach odżywczych. Dzięki rozwiązaniom Kcalmar.pro dietetycy mogą przesyłać pacjentom estetyczne i kolorowe wydruki jadłospisów lub łączyć się z nimi za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W niej też pojawiają się ich publiczne profile, za pośrednictwem których zdobywają nowych pacjentów.

Lucullus

Lucullus to program płatny, który bazuje na danych USDA, zawiera więc szeroki zakres wartości odżywczych, które mogą podlegać analizie. Umożliwia układanie jadłospisów, generowanie menu a także wydruk gotowej diety. Możliwe jest dodawanie własnych przepisów i dań. Istnieje demonstracyjna wersja programu, pozwalająca przetestować możliwości aplikacji.

Medfile

Medfile to zaawansowany system do prowadzenia rezerwacji online wraz z funkcją powiadomień a także kartoteki pacjentów. Chociaż program służyć może również innym zawodom medycznym i okołomedycznym – to sprawdza się znakomicie w przypadku prowadzenia poradni dietetycznych.

Mój komputerowy dietetyk 3.0

Program mój komputerowy dietetyk skupia swoje funkcje przede wszystkim na rejestracji spożywanych posiłków, sprawdzając ich wartość odżywczą na podstawie wbudowanej bazy popularnych produktów oraz dań. Wprowadzać można dodatkowo także ćwiczenia fizyczne. Posiada ułatwienia dla chorych na cukrzycę, umożliwia generowanie raportów i analiz. Program dostępny jest w formie miesięcznej wersji demonstracyjnej, bądź odnawialnej wersji płatnej.

Tiqdiet

TiqDiet to nowość na polskim rynku programów dietetycznych. Jest to platforma łącząca w sobie program dla dietetyków z aplikacja mobilną dla ich podopiecznych. Dzięki programowi dietetyk zbuduje pokaźną bazę pacjentów, stworzy jadłospis, przypisze suplementy oraz stworzy pozażywieniowy plan wspierający zdrowie. Cały plan diety jest wysyłany na telefon pacjenta. Dietetyk w czasie rzeczywistym widzi, jak podopieczni radzą sobie ze stosowaniem się do jego zaleceń. TiqDiet jest pierwszym na świecie programem realnie pomagającym w tworzeniu nowych, prawidłowych nawyków żywieniowych.

Twój Dietetyk

Twój Dietetyk to polskojęzyczny program komputerowy, który służy jako pomoc w kontrolowaniu ilości dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Sam program jest prosty, zaś jego zaleta to polska baza składników, który obecnie jest kilkaset.

Vitme.pl

To stosunkowo młody projekt, który wyróżnia intuicyjna, nowoczesna szata graficzna i przede wszystkim dostęp online do narzędzia do budowania diet – serwis podkreśla, że system cen jest “bez ukrytych kosztów”, samo narzędzie można przetestować za darmo zanim zdecydujemy się na zakup.

Wikt Pro

Program dedykowany jest przede wszystkim dla osób zajmujących się żywieniem zbiorowym oraz zawodowych dietetyków i zawiera informacje o wybranych produktach, ich wartościach odżywczych, umożliwia także wykorzystywanie raportów i zestawień generowanych przez aplikację.

Zagraniczne programy dietetyczne

Istnieje szereg rozbudowanych, wielofunkcyjnych programów zagranicznych. Oprócz droższych, bardzo rozbudowanych programów typu Nutribase 11 (zaawansowany system służący m.in. do opracowywania jadłospisów, przydatny również w trakcie badań naukowych), E-Dietitian (pełny system do zarządzania gabinetem, wliczając finanse i komunikację, wysyłanie SMS-ów do pacjentów, etc. dopasowany do potrzeb danego gabinetu), The Food Processor i Nutritionist Pro – istnieją mniejsze, które również posiadają bogatą bazę produktów (zazwyczaj oparte na darmowej bazie USDA) – wadą jest to, że wiele produktów jest rzadko dostępnych w Polsce.

Warto zapoznać się z produktami oferowanymi obecnie na rynku, ponieważ wybór jest dosyć duży i warto zwrócić uwagę na opcje, które najlepiej będą dopasowane do naszych potrzeb.

Jeżeli w powyższym zestawieniu brakuje interesujących polskich produktów z tej kategorii – zachęcamy do kontaktu mailowego i propozycję uzupełnienia artykułu na redakcja@dietetycy.org.pl

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No