Komputerowe Programy Dietetyczne

oprogramowanie dietetyczneDobrze dobrane oprogramowanie dietetyczne może stanowić bardzo dużą pomoc profesjonalnym dietetykom przy układaniu diet. Chociaż w Polsce dostępnych jest wiele aplikacji w języku polskim – posiadają one bardzo zróżnicowany poziom zaawansowania funkcji. W tym artykule postaramy się przybliżyć pokrótce możliwości popularniejszych spośród z nich – więcej informacji o każdym z programów można znaleźć po kliknięciu na jego nazwę.

Najlepsze – program do układania diet

 

Kliknij w logo jednego z najpopularniejszych programów dietetycznych, aby poznać opinie naszych użytkowników:

aliant DIETA5
edietpro kcalmar  tiqdiet

Wybrane polskie programy dietetyczne

Aliant

Na podstawie wytycznych w profilu pacjenta program Aliant jest pomocny w konstruowaniu różnego rodzaju diet: eliminacyjnych, redukcyjnych, nisko-glikemicznych, dla sportowców lub osób uprawiających sport rekreacyjnie.

Program Aliant jako jedyny na rynku umożliwia pracę z oryginalnymi zagranicznymi bazami produktów: amerykańską, brytyjską, norweską, niemiecką, szwajcarską. Dla szkół oraz uczelni wyższych została opracowana specjalna wersja edukacyjna programu.

BodyManager

Jedyna na rynku aplikacja dla dietetyków, która wprowadza możliwości współpracy z innymi specjalistami (trenerami personalnymi oraz fizjoterapeutami). Dzięki temu możemy zapewnić pacjentowi całościową opiekę w wirtualnej placówce, którą tworzy społeczność wybranych przez nas specjalistów. Aplikacja zawiera wszystkie elementy niezbędne do prowadzenia gabinetu (system CRM, organizer czy panel pacjenta online) oraz tworzenia diet (ponad tysiąc produktów, setki przepisów i dziesiątki gotowych diet). Dla osób chcących pozyskać więcej pacjentów ciekawą opcją okaże się możliwość utworzenia publicznego profilu specjalisty.

Dieta 5

Jednym z bardziej zaawansowanych jeśli chodzi o możliwości programem dostępnych w Polsce oraz opracowanym w kraju przez Instytut Żywności i Żywienia jest program Dieta 5.0 oraz Dieta 5.D. Cena tych programów jest niestety wysoka. Oprócz możliwości zapisu standardowego wywiadu dietetycznego, oceny sposobu odżywiania, układania jadłospisów indywidualnych Dieta 5 oferuje także bogatą bazę polskich baz potraw i produktów, wartość potraw można ocenić przy uwzględnieniu strat technologicznych – odnieść do norm żywieniowych.

Dietetyk

Innym programem oferowanym przez Instytut Żywności i Żywienia jest program “Dietetyk” – koszt tego programu to ponad 100 złotych i służy on przede wszystkim specyficznym wymogom diety szpitalnej – Dietetyk 1 dla diety bezglutenowej, zaś Dietetyk 2 dla żywienia szpitalnego.

Dietetyk Pro

DietetykPro to działający w całości online program dla dietetyków. Program DietetykPro dokonuje wszystkich najważniejszych obliczeń za dietetyka i dysponuje potężną bazą produktów oraz gotowych potraw – ponad 9000 pozycji, którą można dowolnie rozbudowywać. Darmowe, profesjonalne szablony z jadłospisami sprawiają, że praca dietetyka staje się łatwiejsza. W ramach DietetykPro dostępna jest też platforma dla pacjentów, na której widoczne są jadłospisy i lista zakupów udostępnione przez dietetyka. Wszystkie dane w programie są zabezpieczone certyfikatami szyfrującymi SSL.

DietMag

Program DietMag jest darmową alternatywą dla konkurencyjnych aplikacji. Umożliwia układanie diet na podstawie edytowalnej bazy danych produktów żywnościowych, śledzenie składu dań – węglowodany / białka / tłuszcze. Posiada również wbudowanych kilka kalkulatorów.

DIETPro

Innym polskim rozwiązaniem – programem dostępnym online, służącym do układania jadłospisów jest DIETPro. Umożliwia on także generowanie jadłospisów w sposób automatycznych bazując na algorytmach i szerokiej bazie produktów i potraw. Istnieje możliwość założenia konta testowego na stronie producenta.

Dziennik Posiłków Vitalmax

Innym darmowym, jednak przeznaczonym do niekomercyjnego wykorzystania programem jest Dziennik Posiłków Vitalmax. Program przygotowany jest z myślą o dietach sportowych, kulturystycznych.

Kcalmar.pro

Jedyne na rynku oprogramowanie dla dietetyków, które jest równocześnie platformą łączącą z ponad 100 tysiącami nowych pacjentów. Błyskawiczny kreator jadłospisów, dostęp do ponad 840 sprawdzonych i nowoczesnych przepisów, bogata baza produktów ze szczegółowymi danymi o wartościach odżywczych. Dzięki rozwiązaniom Kcalmar.pro dietetycy mogą przesyłać pacjentom estetyczne i kolorowe wydruki jadłospisów lub łączyć się z nimi za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W niej też pojawiają się ich publiczne profile, za pośrednictwem których zdobywają nowych pacjentów.

Lucullus

Lucullus to program płatny, który bazuje na danych USDA, zawiera więc szeroki zakres wartości odżywczych, które mogą podlegać analizie. Umożliwia układanie jadłospisów, generowanie menu a także wydruk gotowej diety. Możliwe jest dodawanie własnych przepisów i dań. Istnieje demonstracyjna wersja programu, pozwalająca przetestować możliwości aplikacji.

Mój komputerowy dietetyk 3.0

Program mój komputerowy dietetyk skupia swoje funkcje przede wszystkim na rejestracji spożywanych posiłków, sprawdzając ich wartość odżywczą na podstawie wbudowanej bazy popularnych produktów oraz dań. Wprowadzać można dodatkowo także ćwiczenia fizyczne. Posiada ułatwienia dla chorych na cukrzycę, umożliwia generowanie raportów i analiz. Program dostępny jest w formie miesięcznej wersji demonstracyjnej, bądź odnawialnej wersji płatnej.

Tiqdiet

TiqDiet to nowość na polskim rynku programów dietetycznych. Jest to platforma łącząca w sobie program dla dietetyków z aplikacja mobilną dla ich podopiecznych. Dzięki programowi dietetyk zbuduje pokaźną bazę pacjentów, stworzy jadłospis, przypisze suplementy oraz stworzy pozażywieniowy plan wspierający zdrowie. Cały plan diety jest wysyłany na telefon pacjenta. Dietetyk w czasie rzeczywistym widzi, jak podopieczni radzą sobie ze stosowaniem się do jego zaleceń. TiqDiet jest pierwszym na świecie programem realnie pomagającym w tworzeniu nowych, prawidłowych nawyków żywieniowych.

Twój Dietetyk

Twój Dietetyk to polskojęzyczny program komputerowy, który służy jako pomoc w kontrolowaniu ilości dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Sam program jest prosty, zaś jego zaleta to polska baza składników, który obecnie jest kilkaset.

Vitme.pl

To stosunkowo młody projekt, który wyróżnia intuicyjna, nowoczesna szata graficzna i przede wszystkim dostęp online do narzędzia do budowania diet – serwis podkreśla, że system cen jest “bez ukrytych kosztów”, samo narzędzie można przetestować za darmo zanim zdecydujemy się na zakup.

Wikt Pro

Program dedykowany jest przede wszystkim dla osób zajmujących się żywieniem zbiorowym oraz zawodowych dietetyków i zawiera informacje o wybranych produktach, ich wartościach odżywczych, umożliwia także wykorzystywanie raportów i zestawień generowanych przez aplikację.

Zagraniczne programy dietetyczne

Istnieje szereg rozbudowanych, wielofunkcyjnych programów zagranicznych. Oprócz droższych, bardzo rozbudowanych programów typu Nutribase 11 (zaawansowany system służący m.in. do opracowywania jadłospisów, przydatny również w trakcie badań naukowych), E-Dietitian (pełny system do zarządzania gabinetem, wliczając finanse i komunikację, wysyłanie SMS-ów do pacjentów, etc. dopasowany do potrzeb danego gabinetu), The Food Processor i Nutritionist Pro – istnieją mniejsze, które również posiadają bogatą bazę produktów (zazwyczaj oparte na darmowej bazie USDA) – wadą jest to, że wiele produktów jest rzadko dostępnych w Polsce.

Warto zapoznać się z produktami oferowanymi obecnie na rynku, ponieważ wybór jest dosyć duży i warto zwrócić uwagę na opcje, które najlepiej będą dopasowane do naszych potrzeb.

Jeżeli w powyższym zestawieniu brakuje interesujących polskich produktów z tej kategorii – zachęcamy do kontaktu mailowego i propozycję uzupełnienia artykułu na redakcja@dietetycy.org.pl

O autorze

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

 • Naturi Naturalnie

  Super zestawienie :D

 • Tomasz Dudakowski

  Godnym polecenia jest także program https://kcalkulator.pl/ gdzie obok wielu funkcji zarówno dla żywienia indywidualnego oraz żywienia grupowego znajdziecie dodatkowe informacje i całą bazę niezbędnej wiedzy oraz nowości w zakresie zaleceń żywieniowych, przepisów prawnych czy norm żywienia. Funkcjonalność to między innymi obliczanie wartości energetycznej z udziałem błonnika, aktualne tabele dla produktów spożywczych, porównania z najnowszymi normami, wyliczenia wartości energetyczne w kJ i kcal, tłuszcze w tym nasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany w tym cukry, białko, sól i sud – zarówno w recepturach jak i jadłospisach. Naprawdę warto na stronie produktu zapoznać się ze wszystkimi szczegółami i opisem oprogramowania, dostępnymi pakietami i sprawdzić testowo u siebie właśnie KCALkulator

 • Paweł Ławrowski

  Do tego zacnego grona dołącza też TiqDiet – pierwsza na świecie aplikacja pomagająca w tworzeniu nowych, trwałych nawyków żywieniowych oraz służąca do pogłębiania relacji na linii dietetyk-pacjent oraz skuteczniejszej motywacji. Poprzez naszą stronę http://www.tiqdiet.pl możecie zapisać się na listę, dzięki której jako pierwsi dowiecie się o udostępnieniu aplikacji. A na naszym profilu na Facebooku znajdziecie najważniejsze informacje. W razie pytań chętnie odpowiem tutaj, na FB lub mejlowo pod adresem info@tiqdiet.com.

 • Polecamy także nowy artykuł na podobny temat: https://dietetycy.org.pl/programy-komputerowe-online-dla-dietetykow/

 • Dziękujemy za rekomendację!

 • Myślę, że do tej listy można także dopisać program dostępny na stronie muscleboss.pl. W zasadzie znajdziemy tam nie tylko dziennik posiłków ale także program do układania planów treningowych. Ogromna baza produktów i ćwiczeń znacznie ułatwa komponowanie planów.

 • A ja polecam wszystkim nowy program Dietetykpro. dowiedziałam się o nim z gazety Food Forum i jestem bardzo zadowolona. Jest zdecydowanie tańszy niż Dieta5 i alliant bo kosztuje 246zł na rok. Zanim kupiłam dostęp przetestowałam wersję demo i napisałam do nich żeby mi więcej opowiedzieli o Programie. Poniżej mail od Dietetykpro:

  “Przy współpracy z Unią Europejską stworzyliśmy nowoczesne i intuicyjne
  narzędzie do pracy jakiego na polskim rynku nie ma. Dlaczego?
  Program DietetykPRO dokonuje automatycznych obliczeń, których dietetyk
  nie musi wykonywać samodzielnie po przejściu kolejnych kroków wywiadu z
  Pacjentem. Wszystkie te informacje Dietetyk otrzymuje na bieżąco w tzw.
  ‘asystencie dietetyka’. Największą naszą pracą było stworzenie tzw.
  sztucznej inteligencji, której działanie widoczne jest dla Dietetyka np
  tak:
  W momencie wybrania produktów lubianych i nielubianych przez pacjenta a
  wypełnionych przez Dietetyka podczas wywiadu, program sam tworzy listę
  sugerowanych i niesugerowanych produktów i potraw, których Dietetyk może
  używać do tworzenia jadłospisu. To samo się tyczy wybranych chorób,
  alergii/nietolerancji pokarmowych oraz badań biochemicznych. W przypadku gdy Pacjent
  przyniesie Dietetykowi wyniki badań, z których wyniknie, że ma on
  nadmiar np. cholesterolu i niedobór potasu – a Dietetyk zaznaczy
  wymienione w wywiadzie żywieniowym, to program posortuje w sugerowanych produkty od
  tych zawierających najwięcej potasu – by uzupełnić niedobory oraz nie
  będzie sugerował tych, co posiadają dużo cholesterolu. Jednak mimo
  naszych ‘sugerowanych’ i ‘niesugerowanych’ nic Dietetykom nie narzucamy.
  Jeśli mają ochotę mimo wszystko dodać niesugerowany produkt lub potrawę
  oczywiście mają taka możliwość.
  W momencie generowania jadłospisu na dole każdego dnia tygodnia pojawia się bilans dzienny a poniżej tygodniowy, który pokazuje składniki odżywcze kształtują się w danym dniu i tygodniu i czy ich ilości zostały przekroczone.
  Program pozwala również na dodawanie własnych potraw i produktów, tworzenie szablonów diet.Na tę chwilę dysponujemy bazą ponad 5500 produktów i bazą ok. 500 posiłków.
  Korzystamy z bazy norm i zaleceń IŻŻ oraz Unii Europejskiej, produktów IŻŻ, Tabel składu i wartości odżywczej
  żywności (opracowanych przez H.Kunachowicz, I. Nadolną, B. Przygodę, K.Iwanow – wyd. lekarskie PZWL). W naszej bazie znajduje się wiele produktów sklepowych, dlatego nie mamy jednego soku pomarańczowego tylko 30 jeśli chodzi o produkty sklepowe (np. Tesco, Lidl, Lewiatan) co do produktów sklepowych często mają one dane podstawowe – ciężko nam uzupełnić dane, których sami producenci nie podają (na opakowaniach) – w tych przypadkach są uzupełnione dane podstawowe. Mimo wszystko uznaliśmy, że dobrze dodać je do bazy, gdyż wiele osób kupuje tylko w lidlu, czy tesco i chcieliśmy tym samym, żeby Dietetyk mógł zapoznać się z konkretnym produktem.
  Nasz Program posiada parenaście chorób/alergii i nietolerancji pokarmowych, które uznaliśmy za najważniejsze
  Obecnie pracujemy nad możliwością dodawania własnych chorób do programu. Obecnie działa to w
  sposób taki, że wszystkie zalecenia chorobowe uwzględnia już sam program
  – np. w przypadku osteoporozy wymagana ilość wapnia zostaje zwiększona oraz program uwzględnia zalecenia i przeciwwskazania produktowe -sugeruje te najodpowiedniejsze i nie sugeruje tych nieodpowiednich.
  Oprócz tego Dietetyk po przeprowadzeniu wywiadu i kliknięciu ‘zapisz i generuj dietę’ ma możliwość własnych ustawień diety. Pojawia się tabela dziennego bilansu z ilością kcal, % i gramów białek węglowodanów i tłuszczy, błonnika,
  kwasy tł. nasycone ilość posiłków, ilość energii w sumie. Tabela -ustawiona automatycznie przez program lub zmodyfikowana dowolnie przez Dietetyka będzie podstawą bilansowania każdego dnia i wyświetlania
  sugerowanych i niesugerowanych produktów i potraw.Program dostępny jest online – można bez problemu korzystać z niego na komputerze, tablecie a nawet smartfonie. Programy offline dostępne na rynku są instalowalne na jednym urządzeniu ograniczają pracę oraz wymagają zakupu drogich licencji. Nasz program DietetykPRO działa na
  każdym urządzeniu, a w dobie internetu jest to niezwykle wygodne. Program DietetykPRO oferuje tez konto Pacjenta. Za pośrednictwem programu Dietetyk udostępnia Pacjentowi jadłospis, do którego ten ma wgląd online, generuje mu automatycznie z ułożonego jadłospisu listę zakupów oraz poznaje sposób przygotowania danej potrawy. Utworzony jest
  też ‘widget’ wiadomości – gdzie podobnie jak w smsach na telefonach komórkowych przeprowadza się konwersację ze swoim Pacjentem, bez wysyłania emaili. Pacjent i Dietetyk mają tę konwersację na swoim koncie. Pacjent ma również dostęp do konta Pacjenta, gdzie może sprawdzić sobie swój jadłospis, wydrukować go z lista zakupów i sposobem
  przyrządzenia danego posiłku. Dla Dietetyków udostepniamy tez Portal DietetykPRO z nowinkami,materiałami wideo, kompendium, aktami prawnymi i innymi. Proszę wypróbować nasz Program i skorzystać z przycisków ‘pomoc’. Dzieki
  temu krok po kroku przeprowadzimy Panią przez funkcjonalności
  Zespół DietetykPRO.”
  http://www.dietetykpro.pl [/i]

Loading...
Udostępnienia