Orzechy i ich wpływ na funkcje seksualne mężczyzn

Avatar photo
orzechy włoskie mężczyzna

Mężczyźni, którzy dodawali dwie garście orzechów dziennie do swojej regularnej diety, zgłaszali poprawę funkcji seksualnych.

Zaburzenia erekcji – występowanie

National Institutes of Health (NIH) definiuje zaburzenia erekcji (ED) jako utrzymującą się trudność w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji wystarczającej do satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Według danych, częstość występowania zaburzeń erekcji wahało się od 2% u mężczyzn w wieku poniżej 40 lat, około 52% u mężczyzn w wieku 40–70 lat i ponad 85% u mężczyzn w wieku 80 lat i starszych.

Dlaczego orzechy?

Orzechy to żywność bogata w składniki odżywcze, są kluczowym składnikiem wielu zdrowych wzorców żywieniowych i zaleceń, a ich spożywanie wiąże się z poprawą niektórych czynników ryzyka chorób układu krążenia. W szczególności orzechy laskowe, migdały i orzechy włoskie zawierają duże ilości białka roślinnego i tłuszczu (głównie nienasycone kwasy tłuszczowe), są bogate w przeciwutleniacze i witaminy (np. kwas foliowy, niacynę, tokoferole i witaminę B6) oraz niektóre składniki mineralne (np. wapń, magnez, fosfor i potas), a także są bogate w błonnik pokarmowy i wiele innych bioaktywnych składników (np. fitosterole i związki fenolowe). Ponadto orzechy zawierają  stosunkowo dużą ilość aminokwasu – argininy, prekursora NO.

O badaniu

W 14-tygodniowym badaniu porównano grupę mężczyzn, którzy dodali dzienną dawkę niektórych orzechów do diety w stylu zachodnim, z równoważną grupą mężczyzn, którzy spożywali taką samą dietę, ale bez orzechów. Dzienna dawka orzechów zawierała 60 gramów (g) – odpowiednik około dwóch garści – migdałów, orzechów laskowych i orzechów włoskich. Badacze pochodzący z ośrodków badawczych w Hiszpanii uważają, że jest to pierwsze badanie wykazujące, że jedzenie orzechów może przynosić korzyści seksualne. Odkrycia opublikowano  w czasopiśmie „Nutrients”.

W 2018 roku ukazała się analiza wyników sugerujących, że dzienne spożycie tych orzechów może poprawić jakość spermy. Ostatnia analiza wykorzystuje te same dane z badań, ale koncentruje się na wpływie konsumpcji orzechów na funkcje seksualne i erekcyjne. Odkrycia sugerują, że dodatkowe spożywanie orzechów, nawet przy prowadzeniu diety w stylu zachodnim może poprawić jakość orgazmu i wpływać na pożądanie seksualne. Autorzy zauważają, że chociaż poczyniono postępy w badaniach nad zaburzeniami erekcji, ustalenia dotyczące pierwotnej profilaktyki są w dużej mierze wstępne.

Naukowcy zastosowali do oceny zmian funkcji erekcji kwestionariusze wypełniane przez badanych i biomarkery w próbkach krwi.

orzechy włoskie mężczyzna
© glebchik / 123RF

Przyczyny zaburzeń erekcji

Czynniki stylu życia, które mogą zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji, to palenie tytoniu, aktywność fizyczna na zbyt niskim poziomie, stres, spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, nadmierna masa ciała i prowadzenie niezdrowej diety. Czynniki te mogą wpływać na funkcje erekcyjne poprzez ich wpływ na biologię naczyń krwionośnych i nerwów. Erekcja jest zależna od złożonej interakcji między komórkami nerwowymi a naczyniami krwionośnymi, a do procesu tego konieczny jest także również tlenek azotu (NO).

Niektóre badania połączyły dietę śródziemnomorską, a także diety, które mają niektóre jej cechy, z niższym ryzykiem zaburzeń erekcji i zaburzeń seksualnych. Badania te powiązały również takie diety z poprawą funkcji śródbłonka, a autorzy podkreślają wyniki badań, które sugerują, że jedzenie orzechów może korzystnie wpływać na funkcję śródbłonka. Odnoszą się również do ostatnich badań, które wykazały, że jedzenie pistacji może poprawić funkcję erekcyjną. Sugerują, że uzyskano takie wyniki, ponieważ pistacje, podobnie jak inne orzechy, są źródłem przeciwutleniaczy i argininy.

Badanie – dieta zachodnia

Dane do nowego badania pochodzą od 83 zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Wszyscy mężczyźni stosowali dietę w stylu zachodnim, która, w przeciwieństwie do diety śródziemnomorskiej, charakteryzuje się niską podażą owoców i warzyw oraz wysoką zawartość tłuszczów zwierzęcych. Badacze losowo przypisali 43 mężczyzn do grupy diety wzbogaconej w orzechy (60 g mieszanych orzechów), a pozostałych 40 do grupy kontrolnej. Obie grupy kontynuowały dietę w zachodnim stylu.

Uczestnicy wypełnili standardowy kwestionariusz na temat erekcji i funkcji seksualnych zarówno na początku, jak i na końcu 14-tygodniowego okresu próbnego. W tym czasie pobierano od nich również próbki krwi i nasienia. W próbkach naukowcy zmierzyli poziomy NO i selektyny E.

Wyniki

W porównaniu z osobami z grupy kontrolnej uczestnicy, którzy dodali orzechy do swojej diety, wykazali znaczny wzrost w dwóch miarach erekcji i funkcji seksualnych: funkcji orgazmu i pożądania seksualnego. Jednak między obiema grupami nie było istotnych różnic w tym, jak bardzo zmieniły się wyniki dotyczące erekcji, satysfakcji z stosunku płciowego i ogólnej satysfakcji na końcu okresu badania. Ponadto, przed i po poziomy dwóch markerów funkcji śródbłonka erekcji – NO i selektyny E – nie różniły się znacząco między dwiema grupami.

Podsumowanie

Autorzy podsumowują: „Włączenie orzechów do regularnej diety znacznie poprawiło automatycznie zgłaszane funkcje orgazmu i pożądanie seksualne”.

Informują jednak, że konieczne są dalsze, zakrojone na szeroką skalę badania, aby potwierdzić mogli swoje odkrycia i odkryć mechanizmy wyjaśniające, dlaczego jedzenie orzechów może wpływać na funkcje seksualne.

Źródło: Salas-Huetos A., Muralidharan J., Galiè S., Salas-Salvadó J., Bulló M., Effect of Nut Consumption on Erectile and Sexual Function in Healthy Males: A Secondary Outcome Analysis of the FERTINUTS Randomized Controlled Trial, Nutrients 2019, 11(6), 1372;